Skocz do zawartości

Zabezpieczanie sieci Wi-Fi


Rekomendowane odpowiedzi

witam. W związku z tym ze planuje kupno drugiego lapka zainstalowałem w domu ruter tzn. wydzierżawiłem od dostawcy kablówki za piątaka miesięcznie:) obecnie sytuacja wygląda tak kablówka TOYA - ruter - laptop wiec mam pytanie czy powinienem zainstalować teraz jakieś dodatkowe programy zabezpieczające ? teraz na lapku mam zaporę sys. vista i MSE oraz korzystam z przeglądarki w sandboxi wiec na kabel mi wystarczało ale na wi fi myślę ze to może być za słabo .proszę o jakieś rady i najlepiej o jakiś samodzielny program do zabezpieczenia wi fi .

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Hej,

wystarczy, że na routerze ustawisz szyfrowanie WPA2-PSK z kodowanie AES i nie ustawisz "słownikowego hasła". Użyj znaków specjalnych, liczb, liter małych i dużych, np. H@slO00_W!iF! . Złamanie takiego 128-bitowego szyfru metodą Brute Force zajęłoby kilkadziesiąt milionów lat, a o 256bitowym nie wspomnę :) Powstają oczywiście nowe metody łamania jak diagonal fault attack, ale łamiący musiałby być dobry kryptografem.

Ponadto możesz ustawić sobie jeszcze filtrowanie komputerów po adresie MAC czyli do sieci mają dostęp tylko komputery, których adresy fizyczne kart sieciowych zgadzają się z tablicą zdefiniowaną w routerze. Jest to do ominięcia, ale wątpię, że sąsiad to napaleniec, który sniffuje i łamie zabezpieczenia sieciowe. Pozostaje jeszcze ustawić jakieś ciekawe i lekko złożone hasło do panela administratora routera (nie w stylu - Pawel), ewentualnie zablokować dostęp do panelu administratora routera poprzez WiFi (zostawić tylko LAN) i możesz czuć się bezpiecznie. Żaden dodatkowy soft nie jest Ci potrzebny.

Nie wiem jaki router dostałeś, ale za 70zł masz na własność nowy TP-LINK TL-WR740N, który jest w standardzie N.

Odnośnik do komentarza

Router nie mówi mi za dużo, wujek google również :)

Jednak do rzeczy. Start->uruchom-> wpisz cmd-> wpisz ipconfig /all

Wyświetlą Ci się ustawienia wszystkich kart sieciowych. Odszukaj kartę do której wpięty jest kabel. Będzie to coś w rodzaju Karta sieci przewodowej LAN połączenie lokalne lub coś w ten deseń. Odnajdź wpis Brama domyślna[b/] przy którym będziesz miał adres IP. Zazwyczaj jest to 192.168.1.1, 192.168.0.1, ale też może być 10.0.0.1. Jeżeli już go znajdziesz to w przeglądarce internetowej wpisz ten adres i wciśnij enter. Powinno wyskoczyć okienko logowania i tam wpisz dane, które dostarczyła kablówka.

Wnioskuje również, że jest to router raczej ubogi w funkcje i nie ma w nim możliwości obniżenia mocy radia tym samym zmniejszyć jego zasięg. Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym to sąsiad może odbierać szczątkowe sygnały, a jeżeli jest to blok to prawdopodobnie każdy z sąsiadów przylegającego mieszkania będzie miał "2-3 kreski".

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...