Skocz do zawartości

Niewidoczny dysk przenośny WD


tomek999

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem mam problem z hardware.

Siostra ma dysk przenośny WD 2.5" z jakimiś danymi.

Dysk jest normalnie widoczny po podłączeniu go przez port USB do napędu stacjonarnego BR/DVD, natomiast nie jest widoczny po podpięciu do komputera.

Podpięcie do komputera powoduje że chodzi, po jakimś czasie pojawia się ale system proponuje format.

W napędzie BR/DVD jego zawartość jest widoczna praktycznie natychmiast, pliki nie są 'puste' (są tam między innymi filmy które normalnie się odtwarza).

 

Czy to problem z systemem plików na dysku?

Czemu komputer stacjonarny go nie widzi (sprawdzane na 2 komputerach i jednym laptopie), natomiast urządzenie DVD normalnie czyta zawartość?

Jest jakiś soft potrafiący naprawić tą przypadłość bez utraty danych z dysku? (w sumie przecież nie mam nawet jak ich skopiować).

 

Na komputerze stacjonarnym uruchomiłem również dystrybucję przenośną linuksa, niestety dokładnie taki sam objaw po podłączeniu dysku jak i pod windows...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Siostra ma dysk przenośny WD 2.5" z jakimiś danymi.

Napiszę przekornie. A ja też mam dwa dyski WD (fakt niezbyt przenośne) i jak widzisz system je widzi.

 

Dysk jest normalnie widoczny po podłączeniu go przez port USB do napędu stacjonarnego BR/DVD, natomiast nie jest widoczny po podpięciu do komputera.

Nie znam tych napędów. Czy to znaczy, że ma on wejście USB? Jeżeli tak to mogłoby to tłumaczyć problemy. To wejście może mieć większą wydajność prądową.

Jeżeli ten dysk wymaga zasilania z większym poborem prądu niż standardowy port USB i nie posiada dodatkowego zasilania to tak może być.

Zobacz w manualu dysku jaki ma pobór prądu (ja jestem zbyt leniwy aby szukać danych na stronie producenta po podaniu modelu).

 

Podpięcie do komputera powoduje że chodzi, po jakimś czasie pojawia się ale system proponuje format.

To może być skutkiem tego co wyżej i nie znaczy, że dysk WD jest uwalony. A wogóle masz do niego zasilacz i stosowne gniazdo w obudowie dysku?

Odnośnik do komentarza

Piszac przekornie to; dyskow WD jest co najmniej tyle http://www.skapiec.pl/site/cat/8/filtr/_157_5118_0_0_0_0_0_30685_0_0

BR/DVD to wyglada na jakis odtwarzacz Blu-Ray? Mamy to wyweszyc? Psy jestesmy?

 

Czy to problem z systemem plików na dysku?
problem ma siostra , ale z Toba. Moze ona potrafi lepiej opisac temat i zamiescic podstawowe informacje o sprzecie z jakim jest problem? Zapytaj , jak ma czas to skrobnie dane techniczne.

 

Prawdopodobne przyczyny juz masz opisane. Kumasz cos?

Odnośnik do komentarza

No dobrze... uzupełnię informacje:

Dysk 2,5" WD My Passport 500GB, bez dodatkowego gniazda zasilania.

BR/DVD to odtwarzacz stacjonarny płyt BR/DVD LG BD650.

Dysk był normalnie widoczny, według tego co wiem 'zrobiło się' tak po dograniu jakiegoś pliku.

(tylko nie pytajcie mnie teraz co to był za plik, jaką miał wielkość w bajtach i jaką miał sumę kontrolną... to tak przekornie ;) )

 

Po podpięciu do odtwarzacza wydaje się że wszystko w porządku, po podłaczeniu do komputera już nie bardzo.

Dosłownie przed momentem podpiąłem go do jeszcze innego laptopa z systemem XP i:

trwa wykrywanie urzadzeń, sterowniki... niepowodzenie.

Dysk widoczny tylko jako wirtualny napęd WD SmartWare (co jest pewnie zaszyte w firmware dysku) i jako dysk lokalny potwornie obciążający systemowego eksplorera (klikanie na nim powoduje 'ciężkie' odświeżanie okienek) i prośba o format.

 

Jest szansa na normalne skopiowanie danych z tego dysku?

Odnośnik do komentarza
Dysk był normalnie widoczny, według tego co wiem 'zrobiło się' tak po dograniu jakiegoś pliku.

I chyba tu jest problem. Prawdopodobnie infekcja.

 

Jest szansa na normalne skopiowanie danych z tego dysku?

Jak objawia się fakt widoczności dysku po podpięciu pod BR?

Widzisz zawartość i nie możesz skopiować w inne miejsce. Wiem, że BR ma ograniczenia.

Ale czy nie da się tego zrobić przy pomocy alternatywnych menadżerów plików - np TC KLIK.

Brak informacji nt. systemów.

 

Pokaż dwa obrazki z Zarządzania Dyskami:

- dysk podpięty pod BR

- dysk podpięty pod USB kompa

Odnośnik do komentarza

Jeśli był wgrywany plik to był to plik multimedii.

Tam nie ma żadnych programów wykonywalnych.

Komp na którym te multimedia były przegrywane jest czysty, nie ma objawów żadnej infekcji (system windows7 32bit)

Tego akurat jestem pewien.

 

Nie bardzo rozumię jak mam skopiować pliki z dysku podpiętego pod urządzenie typu samodzielny odtwarzacz BR :(

 

Po podpięciu tego dysku pod port USB odtwarzacza (tak jak podłączamy pendrive), jego zawartość jest normalnie widziana, można poruszać się po folderach, odtwarzać nagrane na nim filmy, oglądać bazę nagranych tam zdjęć, słuchać zawartości folderów z plikami typu mp3.

 

Po podpięciu do laptopa... juz to robię i zaraz dam zrzut. Laptop to DELL d630, system WinXP SP3.

O, proszę:

wd1e.jpg

Przy okazji okazało sie że to model 750GB a nie 500GB jak napisalem... oparłem sie na błednych informacjach przekazanych metodą głosową... ;)

Odnośnik do komentarza

niestety nie bardzo jak mam odznaczyć...

wd2a.jpg

 

Na swojwj systemowej też nie mogę zaznaczyć aby była aktywna.

Może to można zmienić jakimś zewnętrznym softem do zarządzania dyskami.

(System ma ograniczenie takie że może być aktywna tylko jedna partycja?)

A tak w ogóle... to skąd na partycji wziął sie znacznik 'aktywna'? Windows7 jakoś inaczej zarządza dyskami niż XP ?

Odnośnik do komentarza

Znalazłem pomocny soft:

TestDisk:

http://www.cgsecurit...g/wiki/TestDisk

Za jego pomocą mogę dostać się do struktury katalogów i plików.

Niestety rebulid struktury plików i katalogów za jego pomocą nie pomaga, pozostaje ich skopiowanie a potem zdjecie/założenie od nowa partycji i format.

 

edit: no i niestety... przegrywało się do pewnego momentu i nagle błędy odczytu.

Czyli dysk zwyczajnie padł. Przegram pojedyńczo co sie da i to koniec tematu.

Odnośnik do komentarza

Wyciagnij dysk z obudowy i sprawdz go np. przez MHDD podpinajac do PC. Zarzadzanie dyskami pokazuje go jako pusty. Na BR widac pliki. Moze po prostu wykitowal i nic juz nie zrobisz. Jak technicznie jest sprawny to na PC bedzie wygodniej cos zastosowac do odzyskania danych.

 

Poradnik https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...