Skocz do zawartości

System nie wytrzymuje działania na dużych plikach


Darnovc

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że mam już jeden aktywny temat w tym dziale, ale tutaj "akcja" rozgrywa się na drugim komputerze...

 

Piszę do Was ponieważ mój system boryka się z pewnym problemem który chciałbym usunąć. Mianowicie chodzi tutaj o to, że nie wytrzymuje on działania na dużych plikach. Dla przykładu, pobierając grę (legalnie, gra MMO ), której setup to jeden plik ważący ok. 4 GB, system nie wytrzymuje obciążenia - gdy tylko wejdę do folderu z owym plikiem to komputer zawiesza się na kilka minut, dopiero potem można z nim dalej pracować. Problem jednak objawił się już kiedyś tak mocno, że z pół roku temu padł mi dysk (który oczywiście wymieniłem) właśnie z powodu używania plików o takim czy zbliżonym rozmiarze.

 

Nie mam pojęcia, co może być przyczyną takiego zachowania systemu, ale mózg podpowiada mi, że pewnie chodzi o zasilacz. Nie żeby były z nim jakieś problemy czy coś, po prostu to jedyne, co uważam za słuszne w tym przypadku

 

Partycje mają system plików NTFS.

 

Na poprzednim dysku działo się to samo.

 

Jak padł dysk?

 

Pobranie pliku o dużym rozmiarze (pare GB) było powodem sytuacji przedstawionej w pierwszym poście (tymczasowa zwiecha systemu). Po zainstalowaniu gry z pliku, po jakimś czasie system zwalniał. Powód? Sektor, w którym znajdował się folder z określoną grą stawał się uszkodzony, przez co system zwalniał. Po jakimś czasie rozprzestrzeniało się to na resztę partycji, potem na resztę, aż w końcu dysk padł.

 

Wszelkie logi:

http://iv.pl/images/56800024807333959457.jpg

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

HWInfo - sensors: http://iv.pl/images/...10749141988.jpg

Zarządzanie dyskami: http://www.iv.pl/ima...97321042453.jpg

SP - wersja SP3 (instaluję aktualizacje)

Obróbką to ja bym tego nie nazwał, fakt, że się nie znam, ale no... system raczej powinien to wytrzymać.

 

Młody jestem i głupi - nie załapałem o co Panu chodziło z wielkością pliku wymiany.

 

@informacja "z ostatniej chwili"

Mam na partycji folder z grą sprzed formatu (inną niż ta, o której była mowa poprzednio), zajmuje on również parę GB, gdy klikam "delete" trwa przygotowywanie do usuwania... i ono trwa... i trwa... Nie chciałem czekać, żeby znowu nie uszkodzić dysku.

Odnośnik do komentarza

To co widać to zbyt wysoka temperatura procka oraz wnętrze budy.

Kiedy wymieniałeś pastę na procesorze? W jakim stanie jest radiator (kurz)?

Czy masz jakiś wntylator wyciągowy - nawiewny?

Czy masz ustawiony plik wymiany na kontrolowany przez system i zlokalizowany na partycji systemowej?

 

Powodem problemu może być mimo wszystko stan dysku.

Wykonaj skan MHDD oraz SMART z MHDD. Pokaż obrazki.

Opis masz w dziale hardware.

Odnośnik do komentarza

Wymiana pasty na procesorze - nigdy

Radiator - kilka dni temu czyściłem wykałaczką :S (mam 17 lat, moja wiedza na temat tutaj omawiany jest zerowa, dlatego piszę tutaj)

Nie mam żadnego wentylatora wyciągowego - nawiewnego.

Plik wymiany jest ustawiony TYLKO na partycji systemowej, tak to wygląda:

58459356470408614303.jpg

 

Skan z MHDD... naprawde jest taka potrzeba, jeżeli dysk ma 2 miesiące? Przepraszam za to pytanie, no ale jednak :/

Podaję SMART z HDTune. W temacie o potrzebnych logach jest napisane że może być.

97093177331307434709.jpg

Odnośnik do komentarza
Wymiana pasty na procesorze - nigdy

To powód prawdopodobnie wysokich temperatur procka.

Zdecydowanie do załatwienia. Poszukaj w dziale tutoriale - powinno być coś opisane.

 

Nie mam żadnego wentylatora wyciągowego - nawiewnego.

Zainstaluj przynajmniej wyciągowy - dostosowany do otworu w budzie.

 

Plik wymiany jest ustawiony TYLKO na partycji systemowej, tak to wygląda:

Zobacz co masz na obrazku: Zalecane 3069 MB a aktualnie przydzielono 2046 MB.

Wykonaj dwie operacje:

1. Klik na Bez pliku stronicowania -> Ustaw. OK i nie restartuj systemu.

2. Klik na Kontrolowany przez system -> Ustaw -> OK + Restart.

Masz to zrobić dla zaznaczonej partycji C: bo dysponujesz tylko jednym dyskiem fizycznym.

 

Skan z MHDD... naprawde jest taka potrzeba, jeżeli dysk ma 2 miesiące? Przepraszam za to pytanie, no ale jednak :/

Z doświadczenia i tematów na forum - HDTune czasami źle interpretuje dane.

Ale tutaj nawet HDTune ostrzega Cię przed błędami spowodowanymi problemem z taśmą sygnałową dysku - parametr C7.

Taśma (kabel) do sprawdzenia a najlepiej do wymiany.

 

Zdecydowanie jednak poproszę o skan z MHDD oraz SMART z tego programu. To około 80 minut dla Twojego dysku. Wytrzymasz bez kompa.

SMART może się nie zmieścić na jednym ekranie - wówczas robisz jedno zdjęcie, spacja i zdjęcie dalszego ciągu.

Oczywiście zdjęcie po wykonaniu skanu również.

 

Jednak wcześniej obowiązkowo sprawdź a najlepiej wymień kabel sygnałowy bo wyniki skanu mogą być fałszywe.

Odnośnik do komentarza

Zmieniłem ten plik wymiany jak Pan kazał.

Kilka dni temu również "podziwiałem" skan HDTune, dostałem informację, żeby wymienić tę taśmę.

Poszedłem więc do sklepu i poprosiłem o komplet kabli do SATA2, dostałem 2 kabelki - czerwoną taśmę i ten inny, duży ;) Wymieniłem je i różnicy w logach nie widziałem.

Teraz mam problem z MHDD - nie wykrywa on mojego dysku. Co dziwne, najpierw pojawia się informacja o sposobie włączania Windows 98 o.O Cokolwiek wybiorę, sytuacja wygląda jak na zdjęciu poniżej. Zamieszczam też zdjęcie tego "czegoś" z Win 98.

46280196638198053748.jpg

96219949757481598896.jpg

 

Liczę na dalszą pomoc.

 

PS: O który dział "Tutoriale" Panu chodziło? Nic takiego na forum nie znalazłem :/

Odnośnik do komentarza

W linku do MHDD zapewne była informacja o konieczności zmiany trybu pracy kontrolera na tryb IDE w BIOS.

MHDD nie widzi dysków typu SATA w trybie innym niż IDE.

 

Wymieniłem je i różnicy w logach nie widziałem.

Te dane są zapisywane w na dysku przez soft producenta . Jeżeli zmian nie widziałeś tzn, że jest OK.

Gorzej gdyby ta wartość rosła. I na to masz zwracać uwagę.

 

Wydawało mi się, że widziałem temat związany z wymianą pasty. Sprawdź w Hardware lub użyj googlarki. Tego jest mnóstwo.

Odnośnik do komentarza

Oczywiście na każdym kroku coś musi być nie tak...

Nie mogę znaleźć opcji zmiany trybu na IDE. Przeszukałem cały BIOS. Albo takiej opcji nie ma, albo jest ale jej nie widzę.

Oczywiście użyłem google, przeczytałem, że opcja ta powinna być w zakładce "MAIN". Ja takowej nie widzę. Dla pewności wstawiam zdjęcie.

97046424988468967218.jpg

87515138106403452798.jpg

 

Te "auto" mogę zmienić tylko na "none"

Odnośnik do komentarza

Ustawienie w BIOS poprawne.

Startuj płytę z MHDD i niczego nie zmieniaj przy starcie (szczególnie proponowanego typu kontrolera). To W98 jest OK. Tak ma być.

Jak się pojawi główne okno wciśnij F2. Generalnie zapisz sobie gdzieś kolejność działań zgodnie z opisem na KLIK.

 

Czy piszesz z innego kompa?

Jeżeli coś nie jest jasne - śmiało pytaj. Lepiej pytać niż cofać popełnione błędy.

Nie zawsze jestem dostępny ale jest tu wiele osób, które pomogą.

 

Co do SATA2, to... heh... ja myślałem, że to dysk "jest" SATA2, a nie, że jest podłączony.

Jeszcze nikt nie wymyślił dysków SATA4. :D

Upss. Przepraszam - jest napęd TSSTcorp CDDVDW. :P

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

No kurna macana pokaż kolejne obrazki z uruchamiania mhdd. Bo coś tu jest nie tak.

Wciskaj Pause/Break i pstrykaj.

 

Mam nadzieję, że nie zmieniałeś żadnych opcji sugerowanych przy starcie mhdd.

 

Podepnij dysk pod SATA1. Wejdź do BIOS i zapisz ustawienia + Restart.

Startujesz z płyty mhdd i w pierwszym okienku z postu #7 wciskasz 6 (PCI Controllers) + Enter.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Kurna macana ^^

 

Oto, co robię pokolei (po ustawieniu w BIOSie):

1. Wita mnie ta mrugająca w rogu kreseczka

2. Pojawia się

96219949757481598896.jpg

3. Klikam enter

4. Potem w ciągu mrugnięcia okiem (próbowałem pare razy, wciskając Pause/Break żeby to złapać, nie wiem, czy jest to pełna informacja) pojawia się:

34857441584282147527.jpg

5. Następnie jest to:

46280196638198053748.jpg

6. Z racji, że nie mogę nic wybrać (znaczy mogę, ale tu nie ma co wybierać), wciskam ESC. Pojawia się wiersz polecenia, tutaj wciskam "F2"

87181658411845642942.jpg

7. Wpisuję "help" i daję enter

18354598604106260929.jpg

8. Ponownie przechodzę do ekranu z wybieraniem dysków poprzez shift+f3

51910275773832245900.jpg

Odnośnik do komentarza

2+enter daje również ten sam wynik.

Sposób, jaki podał MarekB (disabled) również nie działa.

Połączenie obu również.

 

@Edit: Podaję to, co na zasilaczu wyczytałem

 

 

FEEL III-400ATX

 

ATX 12V 2.2 COMPATIBLE

 

V~ INPUT

230V~ Voltage

5A Current

50Hz Fequency

 

V= OUTPUT

+3.3V

22A

---

+5V

15A

 

+12V1

14A

---

+12V2

16A

 

-12V

0.3A

---

+5VSB

2.5A

 

Max 135W

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...