Skocz do zawartości

Kompatybilność modułów RAM


trpcp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nigdy nie zwracałem uwagi zbyt dużej na to jakie moduł pakuje na jaką płytę (oczywiście oprócz tego ze sprawny i ze szczelinku pasują ;p) jedynie sprawdzałem czy nie będie za wolny do płyty/procesora. Konkretnie, jeśli klient miał płytę która pracowała z ramem 266/333, ja kupowałem mu 400 i śmigało. Nie jestem w stanie powiedzieć napewno ze z DDR2 było podobnie, bo jak powiedziałem wcześniej nie zwracałem szczegulnej uwagi na to. Teraz jednak spotkałem sie z płytami intela które maja w specyfikacji że wyżej 533 nie podskoczysz.. i faktycznie nie podskakujesz. Nie potrafie sobie tego logicznie wytłumaczyć. W pamieci pierwsze adresy są zajete przez info o module, na tej podstawie płyta autokonfiguruje się jak zagada z pamięcią, czy problem polega na tym ze BIOS/chipset jest na tyle stary ze nie potrafi zrozumieć, albo zastosować danych z modułu i dlatego wogóle nie startuje? Czy czestotliwość pamięci nie jest raczej dobierana w oparciu o prędkość procesora? (coś mi przyszło do głowy, zaraz to przetestuje).

Mam prośbę zeby mnie ktos oświecił w tej kwestii...

 

Pozdrawiam

 

 

no tak... po ustawieniu na sztywno parametrów pracy pamięci na bardziej zbliżone do nieosągalnych, na orginalnym module nie ruszyło (overclocking fail :)), ale na docelowej 800 poszło, system sie załadował o wiele sprawniej niż dotychczas, mimo ze pamiec pracowała dość wolno 3500/750MB/s - aida pokazała. tylko teraz po resecie BIOSu mam mam 'nie znaleziono SYSTEM' :) mam nadzieje ze to tylko złe zamknięcie pliku, a nie posypana fablica allokacji.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

zaraz zaraz, pisząc to zdanie:

Konkretnie, jeśli klient miał płytę która pracowała z ramem 266/333, ja kupowałem mu 400 i śmigało. Nie jestem w stanie powiedzieć napewno ze z DDR2 było podobnie, bo jak powiedziałem wcześniej nie zwracałem szczegulnej uwagi na to.
sugerujesz, że jesteś "serwisantem komputerowym" ? Celowo wziąłem to w cudzysłów bo chyba to nie prawda sądząc po pytaniach, które zadajesz.Słyszałeś chociażby o czymś takim jak google?
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

To jak jesteście panowie tacy oblatani (z innych waszych wypowiedzi na tym forum wynika ze jesteście) to moze by mi któryś króciutko, szybciutko odpowiedział. Przy odrobinie chęci w tych dwóch postach udało by się to napewno, zamiast obrzucać mnie błotem (co taż ładnie wam wyszło :))?

 

W google szukam od jakiegoś czasu, ale nie znalazłem satysfakcjonujących mnie informacji. Czymże jest minutka czasu panów dobrodziejów w porównaniu z moimi niezliczonymi godzinami przekopywania się przez artykuły o chipsetach i pamięciach?...

Odnośnik do komentarza

To ja ciut podpowiem, a co mi tam.

Teraz jednak spotkałem sie z płytami intela które maja w specyfikacji że wyżej 533 nie podskoczysz.. i faktycznie nie podskakujesz. Nie potrafie sobie tego logicznie wytłumaczyć. W pamieci pierwsze adresy są zajete przez info o module, na tej podstawie płyta autokonfiguruje się jak zagada z pamięcią, czy problem polega na tym ze BIOS/chipset jest na tyle stary ze nie potrafi zrozumieć, albo zastosować danych z modułu i dlatego wogóle nie startuje? Czy czestotliwość pamięci nie jest raczej dobierana w oparciu o prędkość procesora? (coś mi przyszło do głowy, zaraz to przetestuje).

Płyta (a ściślej BIOS) i pamięci muszą się jakoś dogadywać na starcie. Jak one to robią? Proponuję poszukać informacji o SPD oraz QVL.

Dalej, pamięci poza częstotliwością mogą mieć również różne opóźnienia oraz napięcia pracy, czy to ma jakieś znaczenie? Pamięci to również dosyć wrażliwe i precyzyjne części elektroniczne, czy poszczególne elementy mogą mieć jakieś ograniczenia? Co tak w ogóle na ten temat mówi instrukcja (może są w niej np. jakieś informacje o obsługiwanych pamięciach)?

Po prostu pomyśl trochę nad tym jak to działa, a znajdziesz odpowiedź w sieci/instrukcji. Skoro składasz/naprawiasz kompy, to nie będę Ci tego tłumaczył jak dziecku, trochę samodzielności nie zaszkodzi. Chcesz, żebyśmy poświęcili minutkę, a tak naprawdę nie chciało Ci się nawet do instrukcji od płyty głównej zajrzeć.

tylko teraz po resecie BIOSu mam mam 'nie znaleziono SYSTEM' :) mam nadzieje ze to tylko złe zamknięcie pliku, a nie posypana fablica allokacji.

Najprawdopodobniej oznacza to, że uszkodzeniu uległ systemowy Rejestr. Te informacje wystarczą do znalezienia wszystkiego w Google.

 

Szczerze mówiąc mi nie przeszkadza to, że prowadzisz działalność komercyjną, bo każdy z czegoś żyje. Mi przeszkadza to, jak traktujesz klientów. Tzn. wsadzasz jakieś części i stwierdzasz, że "a może będzie działać". Przemyśl raz jeszcze swoje podejście.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...