Skocz do zawartości

Defragmentacja partycji systemowej (jej brak)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem się upewnić czy to normalne że po zrobieniu defragmentacji procent fragmentacji jest ciągle na takim samym poziomie czyli 24%? Do defragmentacji używam darmowego narzędzia Deflaggler. Pytam bo ostatnio bez konkretnego powodu, sam komputer działa sprawnie i szybko chciałem zrobić fragmentacje dysku i po włączeniu procesu widzę jak defragmentacja przebiega przesuwają się ładnie te kwadraciki ale cóż z tego skoro po skończeniu jak uruchomię analizę wszystko wygląda tak jak przed włączeniem defragmentacji jak by nic się nie działo. System położony ok 3lata temu z dyskiem były jakieś problemy ale nie odczuwam ich jeszcze wszystko chodzi ładnie kopie danych mam zrobioną. Pisałem kiedyś taki temat proszę https://www.fixitpc.pl/topic/5503-blad-dysku/page__fromsearch__1 ale dysk działa dalej więc nie widzę sensu wymiany go albo reinstalacji systemu.

post-829-0-72205500-1343412905_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • 2 tygodnie później...

Witam przepraszam za długą przerwę, Wiesiu w opcjach programu mam coś takiego jak Boot Time i ją uruchomiłem raz i coś tam wykonał komputerek z poziomu rozruchu ale chętnie bym spróbował defragmentacji jak napisał DawidS28 z poziomu Live CD mogę prosić o jakiegoś linka z instrukcją jak to zrobić? jeszcze przecież trzeba wypalić taki CD w internecie jest sporo informacji na ten temat ale może znacie jakąś prostą instrukcje jak nagrać i z jakim programikiem takie CD i poprawnie to wszystko uruchomić?

Odnośnik do komentarza
Wiesiu w opcjach programu mam coś takiego jak Boot Time i ją uruchomiłem raz i coś tam wykonał komputerek z poziomu rozruchu

Co wykonał? Obserwowałeś start systemu i to co się działo?

Czy był jakiś komunikat typu Moving sector xxxx at xxx, defragmenting pagefile.sys lub coś podobnego przed oknem logowania?

Jeżeli tak to powinien być proponowany restart systemu.

Odnośnik do komentarza

Dawid

 

Dotyczy softów typu LiveCD nie związanych z systemem.

Czy nie jest tak, że nawet jeżeli taka defragmentacja się odbędzie to i tak system robi swoje?

A dodatkowo jest ryzyko, że system nie wstanie. Ale to tylko moje gdybanie. Nie testowałem.

Softy działające w ramach systemu (konkretnego) wg mnie uwzględniają konfigurację dysku a tu w zależności od systemu jest różnie.

Szczególnie dotyczy x64.

Np. w przypadku PerfectDisca w tle działają dwie usługi.

 

To tylko przemyślenia. <_< Przepraszam za powtórzenia wyrazów.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza
Czy nie jest tak, że nawet jeżeli taka defragmentacja się odbędzie to i tak system robi swoje?

 

Nie za bardzo rozumiem, co system miałby zrobić. Jeśli system jest uruchomiony, to automatycznie blokuje dostęp do dwóch wielkich plików: pagefile.sys i hiberfil.sys, czyli stronicowania (taki "RAM dla ubogich") i zrzutu pamięci przy hibernacji. Gdy na systemie uruchomi się defragmentację, to wiadomo, że ich nie ruszy, bo są wykorzystywane. Pocięcie na kawałki pagefile.sys jest szczególnie umęczliwe, gdyż system wykorzystuje go nieustannie, a przeskakiwanie między kolejnymi częściami wpływa na wydajność operacji odczytu/zapisu danych.

 

W momencie gdy Windows dostanie już gotowe scalone w całość pliki, to nie za bardzo ma je jak rozwalić po całej powierzchni dysku, o ile nie modyfikuje ich rozmiarów.

 

A dodatkowo jest ryzyko, że system nie wstanie. Ale to tylko moje gdybanie. Nie testowałem.

 

Nigdy mi się nie zdarzyło. Jednocześnie nie dam sobie ręki uciąć, że jest to całkowicie bezpieczne.

 

Softy działające w ramach systemu (konkretnego) wg mnie uwzględniają konfigurację dysku a tu w zależności od systemu jest różnie.

 

Zastanawiam się, co mogłoby się stać. Jedyne przypadki niewstawania systemu po defragmentacji, jakie znam, dotyczyły przerwania działania programu defragmentującego po jego zamrożeniu (co notabene częściej zdarza się przy defragmentatorach używanych z poziomu systemu) lub przy uszkodzonym dysku. Prawdę powiedziawszy jedyne, poza tymi, zagrożenia, jaki widzę, to kompresowanie plików (ale przecież defragmentator tego nie robi) i pocięcie na kawałki pewnych szczególnych, np. MBR. Tylko kto normalny próbuje defragmentować coś, co z założenia się nie rwie na kawałki, czyli pierwszy sektor dysku.

 

Ale to też jest takie moje gdybanie...

Odnośnik do komentarza

Jest niestety cała masa innych i bardzo istotnych plików, katalogów w systemie a szczególnie w x64.

I tu jest cały problem polegający na tym czy taki soft jest w stanie sobie z tym poradzić. Zazwyczaj niestety te działania muszą się odbyć poza systemem.

Pagefile.sys, hiberfil.sys to tylko to co może zobaczyć "normalny" user w typowych menadżerach plików.

Odnośnik do komentarza

Podałem te dwa przykłady, ponieważ są to jedne z największych plików systemowych Windowsa.

 

Tylko zastanawiam się dalej, co może spowodować defragmentacja. Odczyt zawartości dysku i ich składanie z kawałków odbywa się na bardzo niskim poziomie i może mieć to wpływ właściwie tylko przy ładowaniu systemu.

 

Materiał referencyjny (wiem, że dotyczy 32-bit. XP):

https://www.fixitpc.pl/topic/46-optymalizacja-i-odchudzanie-windows-xp/page__view__findpost__p__185

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...