Skocz do zawartości

Notoryczne resetowanie podczas rozruchu


gienio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Kolega poprosił mnie o pomoc gdyż komputer mu nie startuje (iQon, Windows XP Media Center Edition 2005, komputer używany) . Na początku pokazywał się ekran wyboru między trybem awaryjnym, uruchomieniem normalnie itd. Podczas wyboru obojętnie której opcji ładował system do czasu mniej więcej tego w którym powinien wyświetlić się niebieski ekran lecz komputer w tym momencie resetował się. Załadowałem płytkę instalacyjną od mojego XP profesional i włączyłem na klawiaturze R, wyświetlił się wiersz wcisnąłem 1 gdy zapytał o hasło administratora potwierdziłem enterem, wyświetlałem listę komend i wpisałem FIXBOT lub fix mastrer bot (chyba) po czym zresetowałem. Od tego momentu zaczął częściej wieszać się. W biosie na przemian wykrywał i nie wykrywał dysku twardego, chciałem go również sformatować lecz po załadowaniu płytki instalacyjnej nie widzi partycji do instalacji. Ściągnąłem Paragon Rescue Kit 9.0 wypaliłem i odpaliłem, wypróbowałem chyba wszystkie możliwe opcje i również nic to znaczy podczas rozruchu ładuje się szary pasek na dole ekranu po czym znów się resetuje.

Co jeszcze można zrobić?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W biosie na przemian wykrywał i nie wykrywał dysku twardego, chciałem go również sformatować lecz po załadowaniu płytki instalacyjnej nie widzi partycji do instalacji.

 

 

1. Jaki zasilacz jest w zestawie?

2. Sprawdź połączenie dysku - sygnał/zasilanie

3. Masz pod ręką inny zasilacz.

4. Zmień przewód sygnałowy dysku/wtyk zasilający.

5. Podaj smart dysku.

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

 

Z wyników musisz zrobić foto. Zrób też skanowanie.

 

6. Co to za dysk - dokładnie. Bądź daj screen z komendy EID w mhdd.

7. Oznaczenia płyty głównej.

Odnośnik do komentarza

-Zasilacz to Chanel Well Technology 355W (jakiś chiński szajs) wieczorem podłącze drugi zasilacz

 

-połączenie dysku z płytą jest dobre

 

-Dysk Hitach HDS721616PLA380 164 GB, chciałem podłączyć dysk do swojego kompa ale ja mam SATA 2 a ten to SATA więc nie mam drugiego kabla i jeszcze jedno w BIOSIE widzi ten dysko jako Third Ide Master

 

- Płyta główna to MSI RC410M2 MS-7173 V 2:2

 

Zaraz zabieram się za skan.

 

 

 

@edek

 

Przepraszam za małe opóźnienie

 

dołączam zdjęcia z MHDD

post-39-12749736645028_thumb.jpg

post-39-12749736796713_thumb.jpg

post-39-1274973697442_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Tak jak myślałem, dysk ma bad sektory = 28 + 3 niestabilne, które są na dobrej drodze by taki status otrzymać. Tragedii nie ma, smart też w normie.

Proponuje go wyzerować (jak, jest w opisie). Przy tym dysku nie potrwa to długo.

Co do smart, to jest masa błędów Ultra ATA CRC. Te błędy oznaczają problem przy transferze via przewód sygnałowy.

I to się zgadza - te 'znikanie' dysku w bios. Także najlepiej wymienić ten przewód.

Inne działania, to przeczyścić styki/zmienić gniazdo na mobo. Możliwe (nie do końca jestem pewien), że jakiś wpływ mają na to te bad sektory(wspomniane błędy).

W każdym jednak razie, to proponuje zrobić przede wszystkim.

To samo tyczy się zasilacza. Bardzo prawdopodobne, że bady powstały z przyczyny wadliwego zasilania.

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/138-zasilacze-komputerowe/

Odnośnik do komentarza

W przypadku zerowania, to jest bezpowrotna utrata danych. Pomimo usilnych przekonań niektórych firm DR :lol:

Jeżeli zależy Ci na danych, to trzeba je przed tym skopiować. Problemu nie powinno być, bad sektorów nie jest dużo.

Można zrobić zwykły remap, tylko tutaj poszedłbym dalej, czyli zerowanie. Zresztą możliwe, że przy mapowaniu stanie na którymś sektorze.

Odnośnik do komentarza

Ten komunikat oznacza dokładnie to, co jest w nim napisane. Trochę to dziwne, bo odczytując smart dysku, nic takiego nie powinno mieć miejsca.

Najczęściej spotkałem się z taką sytuacją, gdy dysk miał masę bad sektorów. Tych w kolejce do mapowania (pending), a przede wszystkim już relokowanych.

Zresztą jest o tym wzmianka w opisie. Chodzi tu o zapełnienie g-list, a takim przypadku każdy bad sektor to duży problem. I tu nie ma o czym dyskutować, taki komunikat to norma.

Natomiast tu sprawa wygląda na fizyczne uszkodzenie. I tego żaden soft nie naprawi.

No ale nie wszystko da się przewidzieć. Dla pewności proponuje jeszcze raz spróbować na innej płycie głównej.

Czy dane dało się skopiować?

 

Możesz spróbować też softu producenta (DFT):

http://www.hitachigst.com/support/downloads/#DFT

Odnośnik do komentarza

Komenda ERASE poszła gdy zmieniłem slot na płycie

Heh...a co wcześniej napisałem?

 

Co do smart, to jest masa błędów Ultra ATA CRC. Te błędy oznaczają problem przy transferze via przewód sygnałowy.

I to się zgadza - te 'znikanie' dysku w bios. Także najlepiej wymienić ten przewód.

Inne działania, to przeczyścić styki/zmienić gniazdo na mobo. Możliwe (nie do końca jestem pewien), że jakiś wpływ mają na to te bad sektory(wspomniane błędy).

W każdym jednak razie, to proponuje zrobić przede wszystkim.

 

 

******************************

 

 

widzę jednak, że zajmie to trochę czasu

Nie ma pośpiechu. Żebyś przypadkiem nie przerwał tej operacji, bo skutki mogą być opłakane.

 

BTW. Nie narzekaj, kiedyś zerowanie trwało i 8 godzin przy mniejszych pojemnościach :D

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Przepraszam, że odkopuję tamat i się wtrącam, ale:

-Zasilacz to Chanel Well Technology 355W (jakiś chiński szajs) wieczorem podłącze drugi zasilacz

Może i chiński, ale nie musi to być szajs. Obecnie jest to jedna z porządniejszych firm produkujących zasilacze, będąca dostawcą OEM między innymi dla OCZ, Anteca, czy Thermaltake. Proponowałbym sprawdzić dokładniej ten zasilacz (zmierzyć napięcia w idle i stresie miernikiem oraz podać model zasilacza) i wtedy się obaczy.

Odnośnik do komentarza

Zgadza się, CWT szajsem na pewno nie jest, chociaż Antec korzysta z kilku firm w tym i z CWT, jednak te najbardziej wydajne robione są w fabrykach seasonica, OCZ zdaje się już nie korzysta z CWT, jednak sam CWT może pochwalić się kilkoma konstrukcjami o sprawności na poziomie "gold".

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...