Skocz do zawartości

Problem z dyskiem SATA - Disk Boot Failure


yethwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

znajomy boryka się z takim dziwnym problemem z dyskiem w swoim kompie. Z dnia na dzień zamiast uruchamiania windowsa xp ujrzał komunikat że Disk Boot Failure , Insert System Disk and Press Enter. Próbowałem mu pomóc poprzez następujące czynności:

- chkdsk z recovery console - NIE POMOGŁO

- bootcfg /list z recovery console pusty, znalazł windowsa na dysku więc go dodałem - NIE POMOGŁO

- fixboot i fixmbr - NIE POMOGŁO

- naprawa windows - NIE POMOGŁO

- reinstalacja windowsa - NIE POMOGŁO

- reset biosu przez baterię - NIE POMOGŁO

- zmiana podłączenia dysku do różnych portów SATA - NIE POMOGŁO

 

Między tymi czynnościami próbowałem ubuntu livecd jednak dwukrotnie, chwilę po uruchamianiu się zawiesił. Wyjąłem dwie kości ramu z 3 i ubuntu chodzi normalnie, udało się skopiować część danych. Po partycjach można normalnie śmigać. Więc o co tu może chodzić?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wpiąłem dysk do innego kompa. I po odpaleniu sprzętu pojawił się taki komunikat:

Nie można uruchomić systemu Windows z powodu sprzętowego błędu konfiguacji dysku.

Nie można dokonać odczytu ze wskazanego dysku startowego.

Sprawdź ścieżkę oraz dysk.

Sprawdź w dokumentacji systemu Windows oraz w instrukcji obsługi sprzętu dodatkowe informacje na temat konfiguracji dysku.

A i o jeszcze jednej rzeczy zapomniałem wspomnieć. Gdy próbowałem przeinstalować windowsa to instalacji przebiegała bez problemu w trybie tekstowym do pierwszego restartu gdy windows uruchamia się w trybie graficznym w celu kontynuacji instalacji to już wtedy wywala że boot failure.

Odnośnik do komentarza

Skoro przepiąłeś dysk do innego kompa (inna płyta główna, być może chipset) to najprawdopodobniej musiałbyś przeprowadzić tzw. reinstalację nakładkową (bez utraty danych), żeby myśleć o odpaleniu systemu. Co raczej by nie przeszło, skoro próba przeinstalowania systemu kończy się fiaskiem.

 

S.M.A.R.T. wykonaj jakimś narzędziem bootowalnym np. z CD.

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/page__view__findpost__p__844

Profilaktycznie przeleć też dysk jakimś bootowalnym skanerem AV.

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/102-plyty-startowe-ze-skanerami/

Odnośnik do komentarza
Skoro przepiąłeś dysk do innego kompa (inna płyta główna, być może chipset) to najprawdopodobniej musiałbyś przeprowadzić tzw. reinstalację nakładkową (bez utraty danych), żeby myśleć o odpaleniu systemu.

No niekoniecznie, kilka razy przepinało się tak dyski do zupełnie innych sprzętów i windows się odpalał, co najwyżej potem trzeba było doinstalowywać sterowniki do nowego sprzętu.

 

Zapuściłem MHDD. I oto wyniki ze smarta:

post-2-0-46051600-1304472123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

yethwa

 

Czy dane o które pytałem sa objete jakąś tajemnicą? Z tego co widzę, nie powinieneś miec chyba problemów z ich odszukaniem.

 

do pierwszego restartu gdy windows uruchamia się w trybie graficznym w celu kontynuacji instalacji to już wtedy wywala że boot failure.

No i teraz trzeba gdybać, bo nie wiadomo co to za mobo. Czy w tej sytuacji:

 

1. Płyta była w napędzie, czy out.

2. Czy zmieniałeś kolejność bootowania na pierwszy HDD? W szczególności istotne, gdy była wyciągnięta płyta, a dalej CD/DVD był ustawiony jako first boot device.

Odnośnik do komentarza

Oczywiście że płyta była w napędzie no i oczywiście że HHD był jako first. W ogóle jakoś dziwnie to wygląda na tym kompie, bo jak w biosie ustawie first na hdd, a drugi, trzeci i czwarty jako disabled, to przy uruchamianiu pisze ze uruchamianie z płyty CD i jak płyty w napędzie nie ma to boot failure, tak jak by w ogóle dysku nie uwzględniał, ale dysk jest widoczny przecież, np. podczas instalacji windowsa w trybie tekstowym, albo przy raid utility przy uruchamianiu pod F10.

 

Przepiołem ten dysk do innego kompa żeby na nim zainstalować windowsa no i instalacja przebiega ok, początkowy etap instalacji w trybie tekstowym i potem po restarcie kontynuuje w trybie graficznym.

 

Na tym ferelnym kompie próbowałem również wymienić zasilacz na inny no i nic to nie dało.

 

Podaję specyfikację sprzętu:

- Seagate ST380817AS

- Gigabyte GA-K8NE

- GeForce 8400GS

- Kingston DDR 512MB

- DEER 350W model DR-C350ATX

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...