Skocz do zawartości

Internet Explorer 9 - beta


DawidS28

Rekomendowane odpowiedzi

15 września Microsoft opublikuje wersję beta Internet Explorera 9. Premiera ma się odbyć w San Francisco podczas imprezy Beauty of the Web, na którą zaproszenia otrzymają wybrani projektanci stron WWW i aplikacji sieciowych, blogerzy oraz dziennikarze.

 

Po czterech wersjach Preview (z których ostatnia ukazała się na początku sierpnia) programiści z Redmond chcą pokazać przeglądarkę w pełnej krasie. Wydanie beta zapewne wyjaśni, jak będzie wyglądał interfejs browsera. Firma na razie niewiele mówiła na ten temat, a jeszcze mniej dawało się wywnioskować z publikowanych wersji Preview.

 

Według relacji prasowych koncern nie zamierza wcześniej rozpowszechniać przeglądarki wśród abonentów serwisu MSDN. Inaczej było np. w przypadku edycji beta Visual Studio 2010 - ta kilka dni wcześniej pojawiła się w portalu dla programistów.

 

Wśród nowych funkcji IE 9 należy wymienić obsługę języka HTML5, bardzo zmieniony silnik JavaScriptu i przyspieszanie sprzętowe przeglądarki w celu szybszego renderowania tekstów i obrazków. W ostatnim wydaniu Preview Internet Explorer 9 osiągnął 95 na 100 możliwych punktów w teście Acid3. Odnotowano także postępy w implementacji elementów canvas i ładowalnych czcionek CSS3. Dokument dla webmasterów wylicza najważniejsze nowości w IE 9. Uruchamiana online wersja Preview działa w Windows 7 i Viście, ale nie da się uruchomić w Windows XP.

 

Źródło: onet.pl

 

Mieliśmy cztery alfy, każda po kolei wyglądała na lepszą. W pierwszej i drugiej właściwie nie zauważyłem znaczącej poprawy standardów, trzecia była już zdecydowanie lepsza. Jeżeli ostatnia alfka osiągała wynik 95/100 w ACID3 to - chociaż dobre dwa lata po konkurencji - wreszcie Microsoft zaczyna dostosowywać swoją przeglądarkę do ogólnie panujących standardów. Gwoli ścisłości - ostatni IE, który był technologicznie lepszy od konkurencji to prawdopodobnie 4.0, no... może 5.0. Nieudane wersje 5.5, 6 i nieco mniej 7 spędzały sen z powiek wielu twórcom stron WWW. IE 8 był (jest) nawet dobry, natomiast dalej za konkurencją.

 

Czekamy na betę. ;)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ok, pytanie tylko jak dużo osób wykorzystuje w swojej pracy IE ? Ja osobiście IE wykorzystuje tylko i wyłącznie do Windows Update, podczas codziennego korzystania z sieci używam innych aplikacji (teraz testuje Safari 5.0.1). Jednakże, nie zmienia to faktu że IE w systemie, według mnie, warto posiadać - zawsze najbardziej aktualną wersję.

 

Generalnie MS od jakiegoś czasu bardzo dużo pieniędzy wydał na kampanię rekalamową dla IE, w naszej telewizji pojawiały sie reklamy, widziałem także bilboardy na ulicach.

Zastanawiam się jednak po co to wszystko ? Przecież przeglądarki są darmowe, więc dlaczego MS tak zależy, żeby był używany przez użytkowników ?

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj pojawił się Internet Explorer 9 Beta.

Internet Explorer 9 to kolejna wersja przeglądarki Microsoftu. Dziewiątka jest odważną próbą nawiązania walki z konkurencją, która w ostatnich latach zaczęła intensywnie się rozwijać i coraz szybciej goni IE. W najnowszej wersji producent wprowadził między innymi obsługę standardu HTML5, który oferuje webmasterom bardzo dużo możliwości i staje się coraz popularniejszy, na przykład jako alternatywa dla Flasha firmy Adobe. Poprzednie wersje IE jednak nie tylko nie obsługiwały najnowszej odsłony HTML, ale nie radziły sobie także z wieloma innymi, od dłuższego czasu używanymi standardami. Dlatego też w wersji 9 dodano obsługę takich elementów jak SVG 1.1 2nd edition, multimedialne zapytania CSS3, tła i krawędzie CSS3, selektory CSS3, rdzeń i zdarzenia modelu DOM level 3 oraz style DOM level 2. Wprowadzono nowy silnik JavaScrip o nazwie Chakra, charakteryzujący się znacznie większą wydajnością. Szybkość działania przeglądarki została też mocno zwiększona dzięki wykorzystaniu akceleracji sprzętowej, z której przeglądarka korzysta w praktycznie wszystkich miejscach gdzie było to możliwe.

 

Nowa wersja Internet Explorera to także nowy interfejs, znacznie odchudzony i uproszczony. Pasek adresu został zintegrowany z paskiem wyszukiwania, zmniejszona została liczba przycisków. W systemie Windows 7 karty mogą być odczepiane od okna przeglądarki i dokowane do brzegów pulpitu. Ponadto strony internetowe mogą być przypinane do paska zadań. Pojawił się także menedżer pobierania, którego dotychczas w Internet Explorerze bardzo brakowało. Posiada on funkcję ostrzegania przed szkodliwym oprogramowaniem. Z kolei menedżer dodatków pozwala określić, które z nich mogą spowalniać działanie przeglądarki.

 

Źródło

 

 

Download:

http://windows.microsoft.com/pl-PL/internet-explorer/download/ie-9/worldwide

 

 

PS.

Wrzuciłem te temat raczej jako ciekawostkę. Ja używam Opery, a IE tylko sporadycznie. To, że IE 9 nie obsługuje WinXP dla mnie jest kompromitacją MS i pokazuje ich chorobliwe nastawienie na zysk. Nie wierzę w to, aby kiedykolwiek zrobili bardzo dobrą przeglądarkę.

Edytowane przez omkar
Odnośnik do komentarza
Internet Explorer 9 to kolejna wersja przeglądarki Microsoftu. Dziewiątka jest odważną próbą nawiązania walki z konkurencją, która w ostatnich latach zaczęła intensywnie się rozwijać i coraz szybciej goni IE.

No niestety bzdura. Produkt Microsoftu został przegoniony przez Netscape pod koniec lat 90-tych i od tamtego czasu IE nigdy nie wysunął się na prowadzenie jeśli chodzi o zgodność ze standardami W3C. IE 5.5 miał wiele problemów z interpretacją CSS, IE 6.0 był zdecydowanie za długo na rynku, a nawet w momencie wydania (2001) nie był innowacyjny. Potem dłuuugo nic, aż wreszcie wydano IE 7, gdzie największą zmianą było przeglądanie w kartach. Teraz MS podejmuje próby dogonienia konkurencji, patrząc na wyniki ACID3, który i tak już jest starym testem, może im się to wreszcie udać. Kibicuję gigantowi z Redmond, ale głównie dlatego, by pozostałe przeglądarki nie ustawały w wyścigu technologicznym.

 

PS. Co ten temat robi w oprogramowaniu zabezpieczającym?! Raportowałem.

IE 9 ma swój osobny wątek w Software.

 

//EDIT

 

Jurek, nie potrafisz podać źródła tekstu!?

Można było objąć w znaczniki "quote" i dać linka tam, skąd to wziąłeś, a nie bezmyślnie naruszać prawa autorskie! Tego Ci nie daruję.

Tekst pochodzi stąd: http://www.dobreprogramy.pl/Internet-Explorer,Program,Windows,20403.html

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Wersja IE 9 Platform Preview 6 dostępna od wczoraj do pobrania z http://ie.microsoft.com/testdrive/info/downloads/Default.html

Nawet fajne to nowe IE, natomiast chyba i tak zostanę przy Firefoksie, o ile nie spieprzą obecnego paska menu, który wg mnie jest świetny :)

Nawiasem mówiąc, tu pojawia się jeden z moich głównych zarzutów względem IE 9 - chodzi o sterowanie z jednego przycisku po prawej, 10 razy bardziej wolałem belkę z przyciskami...

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...