Skocz do zawartości

Multikomunikator Miranda IM


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Miranda Instant Messenger to elastyczny multikomunikator internetowy, będący na licencji open source, przeznaczony dla systemów Microsoft Windows.

To co wyróżnia go na tle innych komunikatorów, to:

  • otwartość. Miranda nie jest w posiadaniu firm komercyjnych, co gwarantuje, ze nigdy nie spotkasz się z problemami usuwania natrętnych reklam z okna komunikatora czy okna rozmowy. Ich tam po prostu nigdy nie było i nie będzie.
  • Nie ma się też co martwić, że komunikator zostanie porzucony przez twórców. Jako otwarty projekt rozwijany przez userów z całego świata, właściwie nie ma takiej możliwości.
  • elastyczność. To od Ciebie zależy jak będzie wyglądać Twoja Miranda. Podstawowa paczka zawiera jedynie pliki niezbędne do podstawowego funkcjonowania programu. Miranda może przybrać postać malutkiego narzędzia, które może być przechowywane nawet na dyskietce ale równie dobrze może stać się kombajnem z obsługą większości protokołów, oraz funkcji znanych z innych komunikatorów (włącznie z radiem czy grami).
  • powściągliwość w konsumpcji zasobów systemowych. Podstawowa wersja Mirandy zadowala się 0,5 MB RAM, więc można jej używać nawet na bardzo słabych komputerach. Rozbudowane wersje, rzadko przekraczają 15 - 20 MB RAM.
  • mobilność. Miranda jest w pełni mobilna, więc swoją wersje możesz skopiować na pendrive i używać w dowolnym miejscu.

Co zapewnia podstawowa paczka?

Podstawowa paczka stanowi dopiero jakby fundament do budowy komunikatora, co nie znaczy, ze nie działa. Korzystając z podstawowej paczki mamy do dyspozycji:

  • obsługę protokołów (sieci) AIM, GG, ICQ, Jabber, MSN, Yahoo a także mozliwosć prowadzenia rozmowy na Czacie.
  • obsługę avatarów, czyli małych obrazków ustawionych jako graficzna wizytówka, przez użytkowników. W podstawowej wersji, awatar pojawia się tylko w oknie rozmowy.
  • listę kontaktów z grupowaniem kontaktów, możliwością zmiany czcionki i podstawową edycją jej (listy) wyglądu. Podstawowa paczka nie obsługuje opisów pod kontaktami ani avatarów na liście kontaktów.
  • możliwość importowania i eksportowania listy kontaktów do pliku
  • możliwość rozmowy w oknie bez obsługi kart ani stylów graficznych. Standardowo działa powiadamianie o aktywności rozmówcy.
  • możliwość przypisania dźwięków do konkretnych zdarzeń
  • możliwość ustawienia widoczności dla wybranego kontaktu
  • możliwość ignorowania niektórych lub wszystkich zdarzeń wybranego kontaktu
  • przesyłanie plików
  • prowadzenie rozmów szyfrowanych

I to własciwie wszystko co oferuje ten program w podstawowej konfiguracji. Pozostałe funkcje można uzyskać przez stosowanie odpowiednich wtyczek.

 

 

Dlaczego nie ma Mirandy na Linuksa?

Z dwóch powodów:

1. Nikomu nie chciało sie takiej wersji zrobić

2. Taka wersja nie miałaby sensu, bo siła Mirandy tkwi we wtyczkach. Jest raczej niewielka szansa, ze twórcy wtyczek zaczęliby tworzyć wersje na inne systemy.

 

 

Dlaczego skoro Miranda jest taka dobra, to w testach przeprowadzonych przez gazety komputerowe zawsze jest na ostatnim miejscu?

Wynika to z kilku powodów:

1. Dość często wyniki takich testów są już redaktorom znane/narzucone jeszcze przed rozpoczęciem testu.

2. Poznanie i skonfigurowanie Mirandy trwa znacznie dłużej niż czas przeznaczony na jej testowanie. Redaktorzy po prostu nie dali rady dotrzeć do wszystkich funkcji.

3. Niesprzyjające kryteria testów. Miranda jest dość skomplikowanym narzędziem, przeznaczonym bardziej dla zaawansowanych użytkowników. Testy przeprowadzane są zwykle z uwzględnieniem gustów początkujących userów, dlatego ocenia się ją pod kątem prostoty obsługi, czy posiadania dość nieraz dziwacznych funkcji znanych jedynie z najpopularniejszego komunikatora.

4. Co tu dużo mówić - ignorancja testerów. Czasem nawet nie wiedza, ze dana funkcja jest, z tym że uzyskiwana przez wtyczkę.

Miranda wymaga konfiguracji i poświęcenia sporej ilości czasu na dostosowanie do własnych potrzeb, dlatego często tylko po uruchomieniu podstawowej paczki i zobaczeniu małej ilości opcji użytkownik się zniechęca i rezygnuje z tego komunikatora.

 

Odnośnik do komentarza

W sieci istnieje kilkaset różnych wersji paczek, zawierających gotową do pracy skonfigurowaną Mirandę. Jedne z nich są godne polecanie - inne wręcz przeciwnie.

 

Najlepszym rozwiązaniem, jest pobrać podstawową wersje Mirandy, z jej strony domowej.

 

m01.png

 

W zależności od wersji posiadanego systemu operacyjnego Windows, klikamy na hiperłącze oznaczone jako 1 lub jako 2.

Linki te spowodują rozpoczęcie pobierania podstawowej wersji Mirandy, w formie instalatora .exe, który wypakuje aplikację we wskazanym miejscu i utworzy do niej odpowiednie skróty.

 

Miranda jest w pełni mobilna, zatem możemy też pokusić się o wersję bez-instalacyjną, spakowaną w archiwum .zip. Aby tego dokonać, klikamy w hiperłącze oznaczone jako 3.

Ta wersja, jest szczególnie wygodna, w momencie gdy chcemy dokonać aktualizacji do najnowszej wydania.

Po kliknięciu, zostaniemy przeniesieni na stronę sourceforge.net a tam ujrzymy następujący widok:

 

m02.png

 

Nas interesują tylko pliki:

miranda-im-v0.7.14-ansi.zip (oznaczone jako 1)

miranda-im-v0.7.14-unicode.zip (oznaczone jako 2)

Oczywiście wraz z kolejnymi wersjami, będą się zmieniać numery wersji... z 0.7.14 na inne. Piszę to, bo niżej dostępne są też archiwalne wersje Mirandy.

 

Użytkownicy systemów Windows 95, 98 lub ME powinni pobrać plik oznaczony jako 1 (wersja ANSI).

Użytkownicy systemów Windows NT, 2000, XP, Vista - plik oznaczony jako 2 (Unicode).

ANSI i Unicode, to wersje różniące się kodowaniem znaków. Wersję oznaczoną jako 1, można używać na Windowsach 2000, XP i Vista, ale zalecany jest taki dobór wersji do systemów, jaki przedstawiłem powyżej.

 

UWAGA

Miranda przy pierwszym uruchomieniu, może dopominać się o pewne pliki bibliotek, sygnalizując to błędem o braku plików MSVCP71.dll oraz msvcr71.dll. Pliki te można bez problemu znaleźć w Google, pobrać za darmo i skopiować do folderu głównego z Mirandą.

 

 

Co to za wersje "nightly" czy "Development Builds"

Wersje nightly to inaczej wersje testowe. Przeznaczone są one głownie dla testerów, którzy mają znaleźć i zgłosić twórcom jak najwięcej błędów, zanim Ci opublikują wersje stabilne (do użytku dla wszystkich).

Wersje testowe, są często polecane przez użytkowników ze względu na fakt iż najnowsze, testowe wersje wtyczek, tworzone są właśnie pod te wydania. Jednak używanie wersji testowych, to już wyższa szkoła jazdy. Za względu na większą ilość błędów oraz często pojawiające sie problemy ze stabilnością, nie zaleca się używania wersji nightly przez osoby rozpoczynające dopiero przygodę z Mirandą.

 

Odnośnik do komentarza

Na podstawową paczkę, pobieraną ze strony głównej składają się następujące pliki i foldery:

 

Icons - folder zawierający ikony używane przez aplikację i jej komponenty. Domyślnie, znajdują się tam paczki ikon standardowo obsługiwanych protokołów (AIM, ICQ, IRC, Jabber, MSN, Yahoo, ICQ).

Plugins - folder zawierający rozszerzenia aplikacji w postaci plików .dll.

dbtool.exe - jest to niewielka aplikacja, służąca do naprawy i konserwacji bazy danych (profilu użytkownika) Mirandy.

miranda32.exe - jak sama nazwa wskazuje - aplikacja Miranda.

mirandaboot.ini - jest to plik zawierający podstawowe ustawienia konfiguracyjne

readme.txt - typowy plik "przeczytaj mnie" zawierający informacje dotyczące licencji, wydania oraz wprowadzonych zmian. Plik można usunąć.

winssl.dll - biblioteka umożliwiająca szyfrowanie rozmów. Szyfrowanie rozmów, polega na zaszyfrowaniu przesyłanej treści, tak aby była ona niemożliwa do odczytania przez ew. osobą podsłuchująca. Szyfrowanie jest obsługiwane przez większość nowoczesnych protokołów (GG tego nie obsługuje).

zlib.dll - biblioteka służąca do kompresji danych.

 

 

Dodatkowe foldery.

W trakcie używania i rozbudowywania Mirandy, w jej głównym katalogu tworzyć będziemy dodatkowe foldery, niezbędne do funkcjonowania nowych rozszerzeń.

Jakie to foldery? Przede wszystkim, po pierwszym uruchomieniu utworzy się folder Profil, z naszymi ustawieniami. Reszta zależy od konkretnego rozszerzenia. Zwykle w archiwum rozszerzenia mamy zbiór folderów. Wystarczy odtworzyć ten "zbiór" w katalogu głównym Mirandy.

Przykładowo archiwum z rozszerzeniem SmilleyAdd zawiera foldery:

  • docs
  • plugins
  • smilleys

Docs - folder zawiera dokumentację wtyczki. Jest ona całkowicie zbędna do pracy Mirandzie, dlatego nie należy go kopiować.

Plugins - łatwo zauważyć, że folder o tej samej nazwie, występuje tez w katalogu głównym Mirandy. Interesuje nas w takim razie jego zawartość. Znajduje się tam plik smileyadd.dll - jest to właściwe rozszerzenie, które kopiujemy do folderu Plugins naszej Mirandy.

Smileys - tego folderu nie ma, więc kopiujemy całość do katalogu głównego Mirandy.

 

W przypadku jakichkolwiek uaktualnień czy rozbudowy, interesuje nas tylko zawartość folderów, bo to ją kopiujemy/nadpisujemy w katalogu Mirandy. Foldery w archiwach rozszerzeń, mają za zadanie wskazać nam do których folderów należy skopiować pobraną zawartość.

Czyli w jednym zdaniu:

  • zawartość folderów - przenosimy zawsze do folderu z Mirandą
  • foldery - kopiujemy tylko wtedy, gdy jeszcze ich tam nie ma.

 

Piszę o tym, bo zdarzały się osoby, które w momencie aktualizacji Mirandy kopiowały cały nowy folder Plugins i nadpisywały nim istniejący folder w swojej Mirandzie (przez co traciły swoje poprzednie rozszerzenia).

 

UWAGA

- w przypadku migracji na wersję 0.8, zostaną zmienione ścieżki avatarów on-line, dla protokołów je obsługujących (Tlen, ICQ, MSN, Jabber. GG tego nie ma, tam avatary importowane są z serwisu MojaGeneracja). Z tego powodu, nie będą wyświetlane avatary, które nie były przypisane na sztywno (off-line), tylko wyświetlały się z vCard.

Poprzednia lokalizacja avatarów (podano dla Jabbera):

  • Profil/Jabber

Lokalizacja avatarów od wersji 0.8:

  • Profil/Profiles/[twoja_nazwa_konta]/AvatarCache/Jabber

Należy przenieść zawartość folderu Jabber do nowej lokalizacji. Dla pozostałych proto, ścieżka jest taka sama (zmienia się tylko końcowy folder).

Odnośnik do komentarza

Internet pełen jest opowieści o skomplikowanej czy niemal niemożliwej konfiguracji Mirandy. Po forach dyskusyjnych chodzą plotki związane z wieloma nieudanymi podejściami do tego programu, ze ponoć ktoś zwariował w czasie próby konfiguracji, a inny umarł z głodu czy uzależnił sie od konfigurowania. Tymczasem sama konfiguracja Mirandy nie jest za nadto skomplikowana. Oczywiście typowego usera komunikatorów w stylu GG, konieczność odznaczenia kilku pól czy sam widok drzewka opcji może przyprawić o zawał serca, jednak średnio zaawansowany użytkownik komputera (tym bardziej znający angielski) nie powinien mieć z tym, żadnego problemu.

Bo tak naprawdę, problem nie leży w konfiguracji (bo ta nie jest niczym kosmicznym i wygląda tak samo jak konfigurowanie jakiejkolwiek innej aplikacji) tylko w doborze odpowiednich wtyczek. Z plików version-info można wywnioskować, ze przeciętna konfiguracja liczy nie więcej jak 40 wtyczek, tymczasem na addonsach jest tego ok. 1000. Perspektywa pobrania każdej, instalacji, przetestowania i dokonania wyboru (tym bardziej, ze nawet podstawowe bajery wymagają nieraz wtyczki), odstrasza nawet najbardziej zatwardziałego miłośnika dostosowywania aplikacji do swoich potrzeb. Dlatego zamiast łopatologicznie tłumaczyć co po kolei zaznaczać, postaram się wypisać i omówić stosowane przeze mnie rozszerzenia. Po skorzystaniu z tego opisu, ew. dołożenie czegoś od siebie nie powinno nikogo przerosnąć.

 

Opcje Mirandy

W wersji 0.7 wniesiono do konfiguracji ciekawe ułatwienie. Nad drzewkiem opcji, znajduje się rozwijane menu, za pomocą którego można dokonać filtracji dostępnych opcji tylko do danej wtyczki. W wersji 0.8, posunięto się jeszcze dalej i dodano wyszukiwarkę. Wystarczy wpisać poszukiwaną opcję, a widok drzewka ograniczy się tylko do tych pozycji, które mają w ustawieniach nazwę tej opcji.

 

 

Wybór wtyczek

Podstawowa paczka, zawiera następujące rozszerzenia:

advaimg.dll - rozszerzenie odpowiedzialne za przetwarzanie grafik.

Aim.dll; chat.dll; GG.dll; ICQ.dll; IRC.dll; jabber.dll, msn.dll; Yahoo.dll - rozszerzenia odpowiedzialne za obsługę odpowiednich protokołów komunikacji. Jak sama nazwa wskazuje, w standardzie mamy obsługę AIM, chat, Gadu-Gadu, ICQ, XMPP/Jabber, MSN i Yahoo.

avs.dll - rozszerzenie odpowiedzialne za wyświetlanie awatarów.

clist_classic.dll - podstawowa lista kontaktów.

dbx_mapp.dll - sterownik bazy danych.

import.dll - rozszerzenie odpowiedzialne za import kontaktów i wiadomości z serwera ICQ.

srmm.dll - podstawowe okno rozmowy.

 

Jest to niezbędne minimum komunikacyjne. Całość (z obsługą 8 protokołów) zajmuje 3,6 MB, po przystosowaniu tylko do obsługi Gadu, wielkość zmniejszy się do 1,7 MB. Oczywiście taki miniaturowy pakiet, nie pozwoli na wyświetlanie opisów pod kontaktami, skinowanie czy inne bajery znane z popularnych komunikatorów. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, należy nieco uzupełnić folder plugins, dodatkowymi rozszerzeniami.

 

Na początek, proponuję usunąć zbędne protokoły komunikacyjne. Operacji dokonujemy poprzez usunięcie z katalogu plugins, zbędnych plików rozszerzeń odpowiedzialnych za protokoły. Dzięki temu, po pierwszym uruchomieniu, nie będziemy zawaleni okienkami z prośbą o wpisanie identyfikatorów i haseł do sieci, z których nigdy w życiu nie korzystaliśmy.

 

Następnie, o ile ktoś nie widzi siebie w obsłudze aplikacji w języku angielskim, można pobrać spolszczenie. Najbardziej aktualne, to langepack stworzony silami ochotników z wortalu Miranda.komunikatory.pl. Do pobrania tutaj. Wypakowany z archiwum plik langpack_polish.txt, umieszczamy w głównym folderze Mirandy. Spolszczenie nie jest idealne i ma wiele błędów. Daje się tym bardziej we znaki im korzystamy z większej ilości rozszerzeń. Bardziej egzotyczne rozszerzenie = większa szansa, że nie będzie przetłumaczone.

 

Po spolszczeniu, można już uruchomić program. Rozpocznie się procedura tworzenia nowego profilu (raczej nie wymagająca komentarza), po której program zostanie uruchomiony.

 

To co ukarze się zaraz po uruchomieniu, nastroi optymistycznie jedynie miłośników skrajnego minimalizmu... przed lubującymi się w wodotryskach, droga jeszcze daleka.

 

Polskiego usera, zainteresuje pewnie obsługa polskich protokołów. Poza standardowym GG, jest jeszcze plugin pozwalający na korzystanie z sieci Tlen (ANSI/Unicode). Można zapomnieć o AQQ, Stefanie czy innych wynalazkach - obsługa tych protokołów, ze względu na małą popularność nigdy nie była rozwijana.

 

 

Co do reszty gadżetów:

1. Porządna lista kontaktów, czyli taka skinowana, z opisami pod kontaktami, avatarami i innymi bajerami. Najbardziej rozbudowana, zasobożerna i ociekająca z opcji to Modern Contact List (download). Jest to również najbardziej popularna i aktywnie rozwijana lista kontaktów. Tą listę, polecił bym początkującemu userowi, gdyż support jest tak samo dobry, jak zainteresowanie grafików. Na addonsie jest ponad 200 skinów do tej listy kontaktów. Inną propozycją, jest Nicer Contact List, będąca czymś pośrednim między Modern a Classic. Na addonsie jednak, przy tej wtyczce jest adnotacja aby nie stosować z najnowsza Mirandą, dlatego powstrzymam się od linkowania. W becie 0.8 jest dodatek w postaci tej listy, więc do tematu wrócimy później.

Nowa lista kontaktów zastępuje starą, więc wtyczki stosujemy wymiennie... czyli wywalamy clist_classic.dll a wklejamy clist_modern.dll.

 

2. Bardziej rozbudowane okno rozmowy. Wtyczka niezbędna, w momencie gdy chcemy korzystać z rozmów w kartach, ze skórkowania loga rozmowy, emotikon czy w ogóle - gdy chcemy w jakikolwiek sposób dostosować okno rozmowy. Do wyboru jest kilka różnych wersji, z czego najbardziej popularne są Scrivier (ANSI/Unicode) i TabSRMM. Scrivier to w miarę lekka i szybka wtyczka, przygotowana przez polskiego użytkownika the_leech. Charakteryzuje się podstawową (dla niektórych wystarczająca) konfiguralnością, znaną z konkurencyjnych komunikatorów IM. Właśnie tę wtyczkę, polecałbym początkującym użytkownikom. Alternatywą jest TabSRMM, który to jest prawdziwym, ciężkim kombajnem, wyposażonym praktycznie we wszystko co można sobie zażyczyć od okna rozmowy. Wtyczki nie radziłbym brać początkującemu, gdyż ilość opcji może odstraszyć, a konfiguracja jest konieczna chociażby z powodu wbudowanych modułów (dość cienkich) do powiadamiania o zdarzeniach czy własnego IEView, które może nie zgadzać się z alternatywnymi wtyczkami, instalowanymi tylko do tych celów. Wtyczki zastępują domyślną srmm.dll.

 

3. Miranda ma w core, wbudowany edytor menu kontekstowego, który dostępny jest z poziomu opcji aplikacji. Stosując wtyczkę ContactsMenuItemEx można dodatkowo poszerzyć jego funkcjonalność o kilka niedostępnych standardowo pozycji. Wtyczka raczej mało przydatna początkującemu, a i zaawansowanemu przyda się dopiero w momencie gdy będzie korzystał z bardziej wyrafinowanych od GG protokołów.

 

4. Funkcją której często zazdroszczą userom Mirandy, użytkownicy innych komunikatorów, jest funkcja pokazywania wersji i rodzaju klienta używanego przez rozmówcę. Odpowiada za to wtyczka Fingerprint. Oczywiście userom korzystającym z naszych polskich protokołów, wiele korzyści ona nie przyniesie. Zarówno GG i jak Tlen nie informują o rodzaju klienta a jedynie o jego wersji (w przypadku Tlena jest to chyba nawet jeszcze inaczej). Także dla kontaktów GG, dodatek jest bezużyteczny, bo będzie zawsze informował, ze kontakt korzysta z klienta Gadu-Gadu w pewnej wersji (np. 7.7), podczas, gdy klientem może być dowolny inny program, tylko podający sie za oryginalne GG.

 

5. Możliwość przesyłania plików na serwer FTP z poziomu komunikatora, to często spotykana i ostatnio pożądana funkcja dobrego komunikatora. W Mirandzie odpowiada za to plugin FTP File . Osobiście polecam modyfikację tej wtyczki w postaci FTP File YM (Yahoo Mods) (ANSI/Unicode). Wtyczka pozwala na zdefiniowanie kilku serwerów oraz ich dowolny wybór w trakcie wysyłania pliku. Po przesłaniu pliku, generowany jest link do niego, który może być automatycznie lub ręcznie przesłany do kontaktu.

 

6. Jedną z podstawowych funkcji komunikatora, jest historia rozmów. Miranda w standardzie ma bardzo ubogą obsługę historii. Sytuację zmienia wtyczka History++, pozwalająca na dość kompleksową obsługę historii rozmów, włącznie z wyszukiwaniem po kryteriach, zakładkami czy importem do pliku tekstowego. Historia działa oddzielnie dla każdego kontaktu, co dla niektórych może być zaskoczeniem i początkowo utrudniać posługiwanie się narzędziem.

 

7. History Sweeper +, to wtyczka niezbędna dla osób chcących utrzymać porządek w historii rozmów, poprzez regularne jej czyszczenie wg. okreslonych kryteriów.

 

8. Dla estetów przydatną wtyczką, będzie IEView, umożliwiający formatowanie tekstu z wykorzystaniem silnika Trident Internet Explorera. Wykorzystanie kontrolki MSHTML zamiast RichEdit pozwala wzbogacić tekst w elementy graficzne, np. wstawić animowane emotikony, dodać grafikę jako tło okna komunikatów, a nawet w pełni zindywidualizować wygląd okna z wykorzystaniem zewnętrznych stylów CSS czy szablonów HTML. W jednym zdaniu - pozwala to na skinowanie loga rozmowy.

 

9. Dla osób korzystających z wielu protokołów, z których nie każdy ma możliwość przechowywania kontaktów czy historii na rosterze, przydatnym dodatkiem będzie mcontacts. Wtyczka pozwala na import/eksport kontaktów oraz historii. Z tego co widzę, wtyczka nie jest już rozwijana i w przyszłości może sprawiać problemy. Używana przeze mnie wersja, ostatnią aktualizację miała prawie 5 lat temu, jednak działa bezproblemowo.

 

10. Z wtyczek powiadamiaczy, warto wspomnieć o Message Notify, czyli dodatku informującym w popup'ie o nowej wiadomości, wyświetlając przy tym jej treść. W Polsce, funkcja znana przede wszystkim z komunikatora Konnekt. Kolejnym dodatkiem jest NewEventNotify, która jak sama nazwa wskazuje, służy do powiadamiania o nowym zdarzeniu (plik, URL czy informacje sieciowe). NewStatusNotify będzie informować o zmienie statusów kontaktów a Status Message Change notify poinformuje o zmianie statusu opisowego.

 

11. MetaContacts Plugin - to niezbędny dodatek dla osób korzystających z wielu protokołów, dodatkowo chcących utrzymać porządek na swojej liście kontaktów. Wtyczka pozwala na łączenie kilku kontaktów, w jeden kontakt. Czyli jeśli mamy tą samą osobę bod dwoma numerkami (lub identyfikatorami np. GG i Tlen), to możemy połączyć ją w jeden kontakt, oszczędzając tym samym scroola myszki...

 

12. Popup Plus, jest sterownikiem dla wtyczek powiadamiających w formie popup. Skromniejszym dodatkiem, pełniącym tą sama funkcję, jest wtyczka YAPP.

 

13. O automatyczną zmianę statusu, zadba Smart Auto Away. Wzbogaca ona funkcję automatycznej zmiany, zaimplantowaną w core programu.

 

14. Last Seen Plugin, służy do informowania o ostatniej aktywności danego kontaktu... znaczy pokazuje on, kiedy dany kontakt był on-line po raz ostatni. Modyfikacji tej wtyczki jest cała masa... ja używam tej.

 

15. Odkąd nastąpił wzrost popularności komunikatorów Konnekt i AQQ, pożądaną opcją (a dla niektórych niezbędną), jest wysyłanie zrzutów, lub fragmentów zrzutu ekranów. Od jakiegoś czasu nie korzystam właściwie z tej opcji (mam fajniejsze narzędzia do robienia zrzutu a i serwer FTP jest lepszym pomysłem niż transfer pliku) ale jakby ktoś chciał... wtyczka nazywa się Send Screenshot. nie jest to zbyt intuicyjne narzędzie, w dodatku dość kapryśne. Jednak jak ktoś często bawi się w wysyłanie screenów wszystkiego, to pewnie zainteresowany będzie możliwością wysłania obrazu na serer FTP czy Imageshark.

 

16. Bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością zainteresują się "automatyczną sekretarką" wysyłającą dodatkowe info do userów, którym nie wystarczy sam status do tego aby zorientować się, że nie możemy teraz rozmawiać. Innymi słowy, to rodzaj bota, który odpowiada na wiadomości userów. Do pobrania: Simple Auto Replier.

 

17. SimpleAway jest wtyczką pozwalającą na ustawianie opisów, ale w nieco bardziej zaawansowanej formie niż wbudowana w core funkcjonalność.

 

18. Dla tych, dla których rozmowa nie istnieje bez emotikon, przygotowano wtyczkę SmilleyAdd (ANSI/Unicode). Wtyczka obsługuje animowane emotikony, a w bazie takowych na addonsie jest nawet port uwielbianych (chociaż nie wiem dlaczego) emot od GG 7.

 

19. Za sprawdzanie pisowni w Mirandzie, odpowiada wtyczka Spell Checker (ANSI/Unicode). Podkreśla na bieżąco błędy w pisowni, na tej samej zasadzie co Firefox. Wtyczka dopiero się rozkręci, w momencie gdy GG dotrzyma słowa i w wersji 8.0 zaimplantuje sprawdzanie pisowni.

 

20. Użytkownicy sieci GG i ICQ (oraz innych protokołów o numerkowych identyfikatorach), docenią zabezpieczenie antyspamowe. Ja używam wtyczki StopSpam, ale koneserzy mogą wyposażyć się w istną antyspamową fortecę czyli Spam Filter. Osobiście nie uważam, żeby Spam Filter był konieczny. StopSpam, radzi sobie doskonale z blokowaniem spam botów szalejących po GG i ICQ. Każdy kontakt z poza listy, zanim otrzymamy od niego wiadomość, musi przepisać i wysłać odpowiedni, zdefiniowany przez nas tekst. Dopiero po poprawnym przepisaniu, wiadomości zaczyna do nas dochodzić (łącznie z tą, napisaną przed reakcją anty-spamu).

 

21. Żadna z list kontaktów w Mirandzie, nie oferuje podglądu tzw. opisów pionowych. Jest to jasno i wyraźnie umotywowane i nie wymaga w tym momencie komentarza. Aby zobaczyć twory naszych kontaktów, wystarcz skorzystać z jednej z wtyczek wyświetlających "baloniki" (podpowiedzi) po najechaniu na dany kontakt. Oprócz opisów, balonik taki jest w stanie wyświetlić znacznie więcej - np. avatar, wersję klienta (potrzebny Fingerprint), datę urodzenia, UIN, nick itp. Ja polecam wtyczkę Tipper YM (Yahoo Mods) (ANSI/Unicode). Jest to chyba najbardziej konfigurowalna i aktualna wtyczka do baloników.

 

22. Jeżeli komukolwiek nie wystarczą i tak już rozbudowane informacje o kontakcie dostępne standardowo w Mirandzie, to może je rozszerzyć wtyczką UserinfoEx (ANSI/Unicode). Te wtyczka to ogromna baza danych, która dodatkowo może przypominać o rocznicach czy urodzinach danego kontaktu. Jest możliwy import/export do .xml; .ini; .vcf.

 

23. O aktualność Mirandy i jej komponentów, dbać może na życzenie lub automatycznie wtyczka Updater (ANSI/Unicode).

 

Ostatnio postanowiłem zrobić małe przemeblowanie i wtyczkę Status Message Change notify (dosć dawno nie aktualizowaną), zastąpić parę History Events (ANSI/Unicode) oraz History Keeper (ANSI/Unicode). Wtyczkę SMCN trzymałem z dwóch powodów: 1. informowała w popupach o zmianie statusów opisowych kontaktów, 2. oferowała w menu kontaktu opcję "otwórz URL z opisu kontaktu". Drugą funkcję, zastąpiła najnowsza wersja SimpleAway, a z pierwszą doskonale radzi sobie opisywany tutaj duet. History Events, odpowiada za zapis określonych zdarzeń do historii natomiast History Keeper - wyświetla te zdarzenia w popupach. Dodatkowym plusem jest fakt, że sposób wyświetlania informacji przez History Keeper można dowolnie edytować. Przy okazji poleciała wtyczka NewEventNotify, pełniąca dotychczas rolę powiadamiacza o niektórych zdarzeniach.

 

To oczywiście tylko moje propozycje i z biegiem czasu podane pozycje można zastąpić swoimi faworytami. Łatwo zauważyć, że część wtyczek jest już dość stara i z przyszłymi wersjami może działać coraz gorzej. Zapewne są jakieś aktualizacje czy mody, ale ja wyznaję zasadę, że skoro działa i funkcję spełnia, to po co psuć. Także zmieniał będę dopiero jak któraś z wtyczek rozkraczy się na amen.

Zbiór ten to zaspokaja podstawowe wymagania dotyczące dobrego komunikatora IM jakichś 90 % użytkowników. Jak ktoś chce jakieś radia, czytniki RSS czy możliwość obsługi z linii komend - to niech szuka na własną rękę. Po przebrnięciu przez konfigurację (a wieeeeele kart ustawień trzeba przeczytać i przemyśleć) wyszukanie czego trzeba nie będzie stanowić żadnego problemu. Przy czym do poszukiwania wtyczek, polecam bez instalacyjny program WhatsUp.NET. Poradzi on sobie z wyszukiwaniem znacznie lepiej niż wybrakowana szukajka dostępna na Addonsie.

 

Odnośnik do komentarza

Praca z profilami

 

W mirandzie można tworzyć dowolną ilość profili, o ile ktoś takiej dowolności potrzebuje. Za podstawową konfigurację uruchamiania odpowiada plik mirandaboot.ini, który omówię w dalszej części tematu. Domyślną akcją w przypadku wykrycia kilku plików profili, jest otwarcie okna z wyborem profilu (w przypadku gdy profil jest tylko jeden, Miranda uruchomi się bez pytania na tym profilu):

m03.png

na karcie nowy profil, jest możliwość stworzenia kolejnego profilu:

m04.png

Po pokazaniu się takiego okna, wystarczy zaznaczyć odpowiedni profil i kliknąć na "uruchom".

Poniżej są opcje uruchamiania w trybie serwisowym. Są dostępne, o ile używane sa odpowiednie wtyczki, służące zwykle do naprawy programu w przypadku gdy nie chce się uruchomić.

Okno profili, wywołać można także wciskając przy uruchamianiu klawisz Ctrl.

 

Praca na kilku kontach

 

W przypadku korzystania z kilku kont w systemie, aby każdy miał dostęp do do "własnej mirandy", należy dokonać odpowiedniej zmiany w pliku mirandaboot.ini. Omówię to przy okazji omawiania tego pliku.

 

Hasło na profil, szyfrowanie danych

 

Obecnie stosowane są dwie opcje do wyboru. Pierwsza z nich, polega na zastosowaniu sterownika bazy danych db3xSA.dll, pozwalającego na szyfrowanie bazy danych, robienie jej automatycznego backupu co jakiś czas oraz na zabezpieczenie hasłem. Należy też stosować odpowiednią wersję wersję aplikacji dbtool, dostępną w archiwum z wtyczką

Druga metoda, bardzo łopatologiczna, polega na zastosowaniu wtyczki mSecure, która prosi o hasło przy każdorazowym uruchamianiu Mirandy. Problem polega na tym, że co sprytniejszy user, poradzi sobie z zabezpieczeniem w 5 minut, usuwając po prostu wtyczkę z katalogu plugins.

 

Skróty i auto uruchamianie

 

Miranda w związku z tym, że jest wersją bezinstalacyjną (znaczy o ile z takiej skorzystamy, bo jest jeszcze oczywiscie wersja z instalatorem), sama sobie skrótów nie porobi. Nie ma też żadnego oficjalnego sposobu na zmuszenie jej do uruchamiania się razem z systemem. Skróty trzeba stworzyć ręcznie, tak jak uczyli tego w podstawówce. Kliknąć na plik miranda32.exe, stworzyć skrót, a następnie przenieść go do folderu menu (C:\Users\[nazwa konta]\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs - dla Vista), na pulpit lub przeciągnąć na pasek szybkiego uruchamiania.

Jeśli Miranda ma startować z systemem, to trzeba taki sam skrót dodać do folderu Autostart (C:\Users\[nazwa konta]\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup - w przypadku Vista/7).

 

Odinstalowywanie

 

Mirandy nie znajdziemy w Dodaj/Usuń programy. Jej odinstalowanie, polega na usunięciu całego folderu z programem, oraz ewentualnie folderu z profilem z C:\Users\[nazwa konta]\AppData\Roaming\Miranda - w przypadku Vista/7.

Odnośnik do komentarza

Od wersji 0.8 trzeba w celu utworzenia konta korzystać z opcji Menu -> Accounts i tam dodać konto (lub konta).

Po kliknięciu w Accounts pojawi się następujące okno:

 

m09.png

 

Następnie klikamy w symbol zielonego plusa, umieszczony w lewym dolnym rogu. Pojawi się następujące okno:

 

m10.png

 

Tutaj postępujemy następująco:

  • w polu "Enter account name" wpisujemy dowolną nazwę dla zakładanego konta. Pozycja tu wpisana nie ma żadnego znaczenia dla funkcjonowania programu.
  • z listy "Choose the protocol type" wybieramy protokół z którego będziemy korzystać. Dla Gadu-Gadu będzie to GG, dla Jabbera JABBER itd.
  • pole trzecie można olać.

Klikamy OK.

W oknie po lewej, tak jak na pierwszym zrzucie, pojawi się wybór sieci. Klikając na nich, uzyskamy dostęp do podstawowych parametrów jak UID czy Hasło.

Po wypełnieniu klikamy OK.

 

Jeśli zachodzi potrzeba konfiguracji założonego konta (ew. jego rejestracja), to wykonujemy ją w tym samym miejscu co konfiguracja sieci w wersji 0.7 i starszych (w wersji 0.8 te opcje będą aktywne dopiero po przebiciu się przez Accounts.

 

Konfiguracja sieci GG (dotyczy wersji 0.7 i starszych)

 

Po pierwsze, należy pamiętać o eksporcie kontaktów oryginalnego klienta GG lub dotychczas używanego komunikatora. Gadu-Gadu jest jednym z nielicznych sieci, które nie oferują przechowywania kontaktów na rosterze, dlatego przed rozpoczęciem konfiguracji proto GG w Mirandzie, należy albo wyeksportować kontakty do pliku tekstowego, albo wyeksportować je na serwer GG. Z tego co wiem, w oryginalnym kliencie, eksportu dokonuje się przez: Gadu-Gadu -> Import/Eksport -> Eksport Listy Kontaktów i tam wybiera się albo Eksport do pliku albo Eksportuj kontakty na serwer.

 

Następnie rozłączamy się z siecią GG (na jeden numer GG, nie można się połączyć z dwóch miejsc na raz, więc trzeba o tym pamiętać, przed rozpoczęciem konfiguracji) i wchodzimy w opcje mirandy, klikając w menu "Opcje" lub korzystając ze skrótu Shift + Ctrl + O.

1.jpg

Z drzewka opcji wybieramy Sieć -> Gadu-Gadu:

2.jpg

W polu Numer, wpisujemy nasz numer GG, a w polu Hasło - podajemy hasło. Klikamy Zastosuj i OK.

 

Ot i cala filozofia.

 

Teraz należy zrestartować Mirandę (łączy się zwykle dopiero po restarcie) i ew. przepuścić w firewallu dobijającą się do sieci Mirandę.

 

Jak już wszystko działa, to można importować kontakty: Menu -> Gadu-Gadu -> Importuj listę z serwera lub Importuj listę z pliku tekstowego.

 

Opcje jakie oferuje wtyczka do GG, raczej nie wymagają opisów, jednak jeśli ktoś się upiera. Karta ogólne zawiera część dotyczącą obsługi konta (dane, usuwanie konta, zmiana hasła, odzyskiwanie) oraz podstawowe opcje (tylko dla przyjaciół, pokazywanie kontaktów spoza listy, sposób reakcji na wysyłany obrazek czy reakcja statusu opisowego na rozłączenie). Karta konferencja to reguły postępowania w przypadku zapraszania do konferencji, natomiast karta zaawansowane pozwala na konfigurację połączenia, wybór serwerów czy ustawienia parametrów transferu plików.

 

Konfiguracja sieci Jabber (dotyczy wersji 0.7 i starszych)

 

Tu nie musimy się martwić o kopię kontaktów - w sieci Jabber przechowywane są na serwerze i zawsze gotowe do użycia.

 

Wchodzimy w opcje mirandy, klikając w menu "Opcje" lub korzystając ze skrótu Shift + Ctrl + O. Wybieramy z drzewka: Sieć -> Jabber

 

3.jpg

 

W polu "Użytkownik", wpisujemy swoją nazwę użytkownika. W polu "Hasło", podajemy swoje hasło hasło. W polu "Serwer" wpisujemy nazwę serwera z którego korzystamy. Klikamy Zastosuj i OK.

Restart Mirandy i już można korzystać z sieci Jabber.

 

W opisie założyłem, ze ktoś ma już aktywne konta w sieci GG oraz Jabber.

 

Kiedyś w Mirandzie był myk, polegający na tym, że Miranda nie wysyłała wiadomości do kontaktów, które nigdy nie było on-line. To taki rodzaj zabezpieczenia antyspamowego, całkowicie niesprawdzający się w naszych gadu-gadu-owych realiach, gdzie pół listy siedzi od lat na ukrytym. Obecnie to chyba nie działa, bo już dawno nie spotkałem sie z nikim panikującym, ze mu Miranda wiadomości nie wysyła. W razie gdyby były z tym problemy, należy, w momencie dodawania do listy (lub gdy już jest), należy zaznaczyć pola "zostałeś dodany" lub "wyślij prośbę o autoryzację". Wtedy Miranda traktować będzie ten kontakt jako pewny i nie bedzie robiła problemów z wysyłką wiadomości.

Odnośnik do komentarza

Pisząc o zaawansowanych narzędziach i wtyczkach, mam na myśli takie elementy, które maja za zadanie ingerować w bazę danych w celu poprawy błędów lub jej edycji, oraz pomagać w diagnostyce błędów występujących w programie.

Część z tych narzędzi powinna być wykorzystywana świadomie, po wcześniejszym zapoznaniu się z ich działaniem, a najlepiej tylko przez zaawansowanych użytkowników. Nieprawidłowe ich użycie, może doprowadzić do uszkodzenia bazy danych Mirandy i uniemożliwić korzystanie z programu.

 

Aplikacja dbtool.exe

 

Jest to podstawowe narzędzie dodawane do każdej paczki Mirandy. Dbtool służy do kompaktowania wielkości bazy danych, poprzez usunięcie tzw. martwej przestrzeni, powstałej na skutek używania komunikatora. Dodatkowo dbtool jest w stanie usunąć niektóre błędy powodujące niewłaściwą pracę komunikatora.

Należy korzystać tylko z tej wersji dbtoola, które jest rozprowadzana z konkretną wersją core Mirandy. Jeśli używamy wersji 0.7.7 Mirandy, to należy korzystać z tej wersji dbtool, która jest przeznaczona dla tego numerka. Nie z nowszej i nie ze starszej, tylko dokładnie z tej samej. Aktualizacja core, powinna zawsze odbywać się razem z aktualizacją dbtool.

 

Dbtool używamy po wyłączeniu Mirandy. Plik z profilem nie może być używany przez żaden proces, inaczej dbtool nie pozwoli na podjęcie żadnych działań, informując nas o tym stosownym komunikatem.

 

m05.jpg

 

Po uruchomieniu, wyświetli się okienko jak na ilustracji 1. Klikamy "dalej" i otwiera sie nam dostęp do wyboru profilu, na którym mamy zamiar operować (ilustracja 2). W oknie jest spis wszystkich znalezionych profili, z informacjami o jego ścieżce dostępu, wielkości oraz o wielkości martwej przestrzeni, która może zostać usunięta.

Widoczna na ilustracji 2 zielona ikonka ludzika, może przyjmować 3 różne kolory w zależności od stanu bazy danych:

  • zielony: baza danych funkcjonuje prawidłowo i nie wymaga naprawy. Martwa przestrzeń jest niewielka. Działania tylko natury kosmetycznej.
  • żółty: w bazie danych występują pewne błędy lub martwa przestrzeń ma wielkość kilkuset KB. Zalecane jest użycie narzędzia.
  • czerwony: baza danych ma poważne błędy lub martwą przestrzeń liczoną w MB. Użycie narzędzia jest konieczne.

Kliknięcie "dalej" przenosi nas do wyboru przetwarzania bazy danych (ilustracja 3). Można skorzystać z następujących opcji:

  • Sprawdź tylko spójność danych: sprawdza czy baza danych jest prawidłowa, bez wprowadzania żadnych zmian.
  • Utwórz kopię bezpieczeństwa: tworzy kopię bazy danych przed wprowadzeniem zmian
  • Agresywne wyszukiwanie błędnych wpisów: skanuje całą bazę danych pod kątem błędnych wpisów. Teoretycznie zabiera więcej czasu i jest wymagana tylko w przypadku, gdy stan naszej bazy danych, oceniany jest przez narzędzie jako czerwony.

Kliknięcie "dalej", przenosi do opcji czyszczenia błędnych wpisów (ilustracja 4). Można skorzystać z następujących opcji:

  • Usuń całą historię: usuwa wszystkie wiadomości w historii wszystkich kontaktów.
  • Oznacz wszystkie wydarzenia na przeczytane: służy do korygowania problemu, objawiającego się tym, że po rozpoczęciu rozmowy z danym kontaktem, w oknie widoczne są wszystkie wiadomości, zamiast tych z zakresu ustawionego we wtyczce do okna rozmowy.
  • Konwertuj stare wiadomości Unicode, do UTF-8: opcja tylko dla osób, które przesiadają sie z wersji 0.6 oraz starszych, na wersje 0.7 i nowsze. Należy jej użyć tylko jeden raz, w momencie aktualizacji.

Po kliknięciu "dalej" rozpoczyna sie proces naprawy bazy danych (ilustracja 5). Postęp wyświetlany jest w postaci paska a w okienku niżej podawane są informacje dotyczące wykonanych przez aplikację zadań. Po zakończeniu, klikamy "dalej" i możemy zakończyć pracę z dbtool (ilustracja 6). W tym momencie, możemy zdecydować, czy po zakończeniu pracy, Miranda zostanie uruchomiona.

Kliknięcie "zakończ" kończy pracę aplikacji, klikniecie "dalej" pozwala na rozpoczęcie procesu od nowa.

 

Typowy scenariusz naprawczy:

 

W przypadku, gdy dbtool sygnalizuje konieczność naprawy bazy, poprzez wyświetlenie czerwonej ikonki, korzystamy z następujących opcji:

  • Utwórz kopię bezpieczeństwa
  • Agresywne wyszukiwanie błędnych wpisów

w okienku oznaczonym jako 3 oraz:

  • Oznacz wszystkie wydarzenia na przeczytane

w okienku oznaczonym jako 4.

 

DbEditor+

 

Wtyczka umożliwia manualną edycję bazy danych. Edytor przypomina "edytor rejestru" znany z systemu Windows.

W rejestrze Windows, niektóre aplikacje zapisują swoje ustawienia, podobnie jest w bazie danych Mirandy. Wszelkie wtyczki zapisują swoje ustawienia właśnie tam. Analogicznie do rejestru, w dbeditor można dokonywać zmian ustawień, które są niemożliwe od strony interface komunikatora.

DbEditor jest najbardziej destrukcyjną wtyczką w niepowołanych rękach i cudownym lekarstwem na większość problemów w rękach doświadczonego użytkownika. Przed wykonywaniem jakichkolwiek operacji, zalecane jest wykonanie kopii bazy danych.

Wtyczka umożliwia eksport i import ustawień dla danej gałęzi lub całej bazy danych.

 

m06.jpg

 

CrashDumper

 

Podstawowym zadaniem tej wtyczki, jest generowanie raportu dotyczącego ostatniego błędu krytycznego Mirandy. Raport generowany przez tą wtyczkę, pozwala na łatwiejsze diagnozowanie przyczyn pojawienia sie błędu. Nawet mało doświadczony użytkownik, znajdzie w nim podstawowe dane dotyczące wtyczki wywołującej błędy.

 

Wtyczka tworzy raport w pliku tekstowym, w katalogu Profil\CrashLog\.

Nazwa pliku ma nazwę w formacie crash[data][godzina].

 

Dodatkową funkcja wtyczki, jest automatyczne wysyłanie raportu dotyczącego wersji używanych wtyczek i core na www.miranda-vi.org, w momencie gdy zajdą jakieś zmiany w konfiguracji.

 

m07.png

 

Version Info

 

Zadaniem tej wtyczki, jest generowanie raportów o wersjach używanych wtyczek oraz core Mirandy a także podstawowych danych typu wersja systemu operacyjnego czy podstawowe dane komputera. Raport jest sformatowany w taki sposób, ze umożliwia wygodne jego odczytanie po wklejeniu treści na forum.

Raport z VI może pomóc forumowiczom w rozwiązaniu napotkanego problemu.

 

m08.png

Odnośnik do komentarza

Opis funkcji pliku konfiguracji mirandaboot.ini (wykonany na podstawie opisu sporządzonego przez DJ Lotos dla miranda-im.pl)

Plik ten jest podstawowym źródłem konfiguracji komunikatora. Dzieli się na 3 sekcje: Database, AutoExec i PluginLoader. Oto ich zastosowania:

 


 

[Database]
-
Sekcja ta odpowiedzialna jest za podstawowe parametry konfiguracji Miranda IM i obsługi plików baz danych z profilami użytkowników
.

 

ProfileDir= - Ta opcja służy do wskazania domyślnego folderu gdzie Miranda ma poszukiwać/przechowywać bazy z danymi użytkowników. Domyślnie jest to folder gdzie znajduje się plik miranda32.exe ("."). W przypadku systemów w technologii NT/2000 można tu się posługiwać zmiennymi środowiskowymi (%APPDATA%) celem zabezpieczenia swojej bazy we własnym profilu logowania do systemu.

Czyli w przypadku gdy każdy z użytkowników ma oddzielne konto i chce na nim uruchamiac swój profil Mirandy, stosuje zmienną %APPDATA%

 

ShowProfileMgr= - Do tego klucza należy ustawienie zachowania się Mirandy podczas uruchamiania, czyli określenie czy podczas startu ma pokazywać okno managera profili/baz danych użytkowników, i tak:

  • - never - okno nie ukaże się jeśli zostanie określony profil domyślny a ilość profili będzie większa od jeden
  • - always - niezależnie od ilości profili zawsze będziemy pytani o wybór przy starcie
  • - smart - (domyślnie) inteligentny system obsługi profili, uruchamia managera kiedy znajduje się więcej niż jedna baza dat profilu

DefaultProfile= - Przy pomocy tego klucza możemy wskazać plik bazy, który będzie domyślnie wczytywany przy uruchamianiu Mirandy

 

AutoCreate= - Funkcja pozwala na stworzenie profilu (o ile taki już nie istnieje) określonego w: DefaultProfile, jej stany to: yes lub no (domyślnie)

 

[AutoExec]
-
Ta sekcja dotyczy obsługi i zachowania się Mirandy podczas obsługi plików autoexec_username.ini.

 

Use= - Ta opcja odpowiedzialna jest za ładowanie danych z tekstowego pliku ini do bazy dat, i tak:

  • - yes - automatyczne wprowadzenie danych do bazy bez wpływu na to zdarzenie użytkownika
  • - no - wyłączony system importowania danych z plików autoexec_username.ini
  • - prompt - ustawienie domyślne (najbezpieczniejsze, zalecane), pozwala na samodzielne zadecydowanie przez użytkownika jak Miranda ma postąpić z odnalezionym plikiem ini

Glob=autoexec_*.ini (domyślnie zalecane)

W tym miejscu możemy zadecydować jakie nazwy (lub ich części) będą posiadać pliki ini z danymi profilów i jak one mają być poszukiwane przez komunikator. Można się posługiwać jokerami -> "*" celem wczytywania więcej niż jednego pliku ini

 

Safe=CLC Icons CLUI CList SkinSounds (przykładowe domyślne gałęzie)

W tym kluczu określić możemy, które części drzewa zawarte w gałęzi Current user bazy dat mają zostać nie modyfikowane przy wprowadzaniu danych z pliku ini

 

Unsafe=ICQ MSN (przykładowe domyślne gałęzie)

Z kolei w tym kluczu określić możemy, które części drzewa zawarte w gałęzi Current user bazy dat mają zostać zmodyfikowane przy wprowadzaniu danych z pliku ini

 

Warn= - Ta opcja służy do ustalenia czy podczas importowania danych z pliku ini do bazy dat użytkownik ma być ostrzegany przed wprowadzeniem danej zmiany, i tak:

  • - all - każda zmiana w bazie jest monitowana i może zostać zatwierdzona lub odrzucona przez usera
  • - notsafe - (domyślnie) tutaj użytkownik będzie pytany w przypadku modyfikacji danych w gałęziach bazy dat, które określono w kluczu Safe
  • - none - przy takim ustawieniu wszystkie zmiany będą zastosowane bez możliwości ingerencji użytkownika

OnCompletion= - Ten klucz decyduje o tym jak Miranda ma postąpić z już zaimportowanym plikiem ini do bazy dat, są następujące warianty:

  • - delete - plik zostanie skasowany
  • - recycle - (domyślnie) plik zostanie przeniesiony do folderu Kosz systemu Windows
  • - rename - nazwa pliku zostanie przemianowana przez dodanie prefiksu określonego w kluczu RenamePrefix
  • - leave - komunikator pozostawi plik po zaimportowaniu i będzie można go wykorzystać do zaimportowania ponownie przez inną bazę podczas następnego uruchomienia
  • - ask - w tym przypadku ostateczna decyzja pozostawiona zostanie użytkownikowi

RenamePrefix= - Tu określić można prefiks dodany do nazwy pliku ini po zaimportowaniu go do bazy dat jeśli stan opcji OnCompletion wskazuje na rename. Domyślny ciąg to: "done_"

 

[PluginLoader]
-
Sekcja odpowiedzialna za ładowanie wtyczek ze startem programu

 

AskAboutIgnoredPlugins= - Tu można określić, w jaki sposób zachowa się Miranda, w przypadku gdy któraś z wtyczek została wyłączona lub jest nieaktywma:

  • 0 - (domyślnie) - Miranda pominie nieaktywne pluginy milczeniem i uruchomi się tylko z tymi, które są aktywne.
  • 1 - Miranda przy starcie poinformuje o nieaktywnych wtyczkach i zapyta czy ma je załadować czy nie.

 


Odnośnik do komentarza

Oficjalna strona Mirandy (en) - zawiera oficjalny addons, oraz forum dyskusyjne, które jest istną skarbnicą wiedzy dla użytkowników sprawnie władających językiem angielskim.

Polska strona Mirandy (pl) - oprócz mało przydatnego portalu, zawiera największe polskie forum poświęcone tematowi komunikatora Miranda oraz dość rozbudowane (ale i nie najnowsze) FAQ. Warto wiedzieć, że obsługa forum jest dośc agresywna. Bana można dostać właściwie za wszystko (przykładowa rozmowa). Tematami zakazanymi jest polski instalator i spolszczenie. Za krytykę instalatora mogą posypać się zęby, a próby wskazania alternatywnego spolszczenia (to "oficjalne" jest nieruszane chyba z 1,5 roku), kończą się banem za spamowanie.

Inny polski wortal poświęcony Mirandzie (pl) - z założenia przyjaźniejszy. Jest forum ale treści tam tyle co kot napłakał. Najbardziej strategoczne działanie - jako lektura link powyżej, jako forum gdzie zadawać pytania - link który opisuję.

Miranda IM Version Information (cz - chyba, ale wszystko jest przetłumaczone na polski a gadać da sie po angielsku) - niezbędnik usera Mirandy. Coś w rodzaju portalu społecznościowego, gdzie można sprawdzić aktualność swoich wtyczek, porównać z innym użytkownikiem, pochwalić się screenym komunikatora czy wrzucić niemal niezbędny do uzyskania pomocy spis wtyczek.

Ciekawostka z oficjalnego forum - linki do wtyczek i dyskusja na ich temat (en) - zwykle można tu wyczaić wersje beta danych wtyczek. Są też linki do stron znanych wtyczkopisarzy, jakby ktoś szukał źródeł, dokumentacji czy changelogów.

Niemieckie wiki Mirandy (de) - niestety po niemiecku, ale wart podlinkowania ze względu na ogromny zbiór informacji dotyczących prawie każdej wtyczki.

Mirror oficjalnego addonsa (en) - strona powstała po przedłużającym się okresie problemów z addonsem głównym. Warto tam czasem po pyrać, bo niektórzy twórcy mają focha do oficjalnego addonsu za awarię, i swoje zabawki publikują tylko na mirrorze.

Rosyjski portal dotyczący Mirandy (ru) - można wyhaczyć ciekawe konfigi...

Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...