Skocz do zawartości

Dodatkowa pomoc w dziale Malware


mgrzeg

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.fixitpc.pl/topic/9218-jaki-jest-powodpowody-infekcji-ukash-weelsof-itp/

 

Picasso, pozwólcie sobie pomóc. Usunięcie Weelsof w znaczącej większości przypadków z forum jest dostępne również dla mniej doświadczonych 'czyścicieli', którzy dzięki temu mogliby nabrać wprawy oraz odciążyć Was.

Proponuję - na czas wzmożonej aktywności - wydzielić poddział 'UKASH', do którego Ty, lub Landuss moglibyście przenosić lżejsze przypadki (bez innych, powazniejszych infekcji), którymi mogliby zajmować się 'praktykanci', do których z przyjemnością dołączę. Szkoda Twoich włosów :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Usunięcie Weelsof w znaczącej większości przypadków z forum jest dostępne również dla mniej doświadczonych 'czyścicieli', którzy dzięki temu mogliby nabrać wprawy oraz odciążyć Was.

 

Wybacz, ale ja się z Tobą całkowicie nie zgadzam. Oczywiście, że wygląda to banalnie ... teraz. Usuwanie trojana "na matrycach" to jedno, analiza logów to co innego. W tematach są robione w skryptach rzeczy spoza, zależy co w jest w logach. Ci, jak sam twierdzisz "mniej doświadczeni czyściciele", robią dokładnie to co napisane = mniej. Kończy się na puszczeniu skryptu i jakiś mętnych zamknięciach tematu. I tyle.

 

Otóż to. "nabrać wprawy" = żywe organizmy nie nadają się do tego. Do tego stosuje się sztuczne, gdzie krzywda się nie stanie. Będę chciała kogoś do pomocy, pójdzie do mnie na trening i ostatnie co dostanie to logi i malware. Od pierwszego kopa system operacyjny, od A do Z, a nie żadne logi. Bo po tym jak się już log dostanie, on będzie po prostu ... oczywisty. To jest sposób w jaki ja się nauczyłam. Żadnymi logami się nie zajmowałam, nie szkoliłam się w tym. To nie jest temat zasadniczy.

 

 

Proponuję - na czas wzmożonej aktywności - wydzielić poddział 'UKASH', do którego Ty, lub Landuss moglibyście przenosić lżejsze przypadki

 

Nie widzę sensu w tym. To jest brudzenie forum, podsuwanie Google nieodpowiednich treści do indeksowania, prowokacja do działania dla osób niewykwalifikowanych i nic innego niż przykrywka do "trenowania się". Co więcej, to nas jeszcze bardziej spowolni, bo trzeba będzie sprawdzać co robiła osoba X, komentować to, kasować etc. I wreszcie ... "lżejsze przypadki" = jak to ocenić? No cóż musimy sprawdzić logi > przesunąć do innego działu > ktoś inny znów to analizuje.... Dwa razy analiza. To już przy pierwszej odpowiedzi się udziela.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Picasso, pozwólcie sobie pomóc. Usunięcie Weelsof w znaczącej większości przypadków z forum jest dostępne również dla mniej doświadczonych 'czyścicieli', którzy dzięki temu mogliby nabrać wprawy oraz odciążyć Was.

Proponuję - na czas wzmożonej aktywności - wydzielić poddział 'UKASH', do którego Ty, lub Landuss moglibyście przenosić lżejsze przypadki (bez innych, powazniejszych infekcji), którymi mogliby zajmować się 'praktykanci', do których z przyjemnością dołączę. Szkoda Twoich włosów

 

Po co sie kopać z koniem. To może byc bolesne. Dazą sobie radę we dwoje.

Odnośnik do komentarza

Co do dodatkowej pomocy to się by przydała bo co się dzieje w dziale malware to jest istny dramat . Problem w tym,że prawie nikt nie zna się na profesjonalnej pomocy z usuwania malware lub tylko w małym stopniu. Na szybkiego nie ma co brać ochotników bo mogą a raczej będą większe szkody niż pożytek :) Dobre chęci nie wystarczą., ale 2 osoby to za mało na tylu potrzebujących .I ta liczba z pewnością będzie rosła bo coraz więcej wyrafinowanych malware powstaje , a ludzie nie myśląc będą je łapać. Jakieś szkolenia powinny być;)

Odnośnik do komentarza
Co do dodatkowej pomocy to się by przydała

 

Tego nigdy nie wykluczyłam, by ktoś inny w dziale pomagał, tylko .... brak mi czasu. Osoby należałoby szkolić lub przynajmniej bardzo dobrze sprawdzić i to na materiałach poza rzeczywistą pomocą. I właśnie:

 

 

Na szybkiego nie ma co brać ochotników bo mogą a raczej będą większe szkody niż pożytek

 

Otóż to. Osoby kompletnie mi nieznane, musiałyby być sprawdzone co umieją, tylko jak tu czas na to przeznaczyć w sytuacji, gdy czasu brak ze względu na konieczność udzielania pomocy w dziale. Jeden dzień na sprawdzanie, podczas gdy ten proces na zachodnich forach trwa miesiącami. Branie z łapanki tylko dlatego, że dział zalany został, jest nieodpowiednie. Nie wiadomo kogo wpuszczam i co będzie robił z systemami.

 

Wyglądam na niezłego sadystę, ale ja po prostu muszę mieć gwarancję, że pomocnik nie jest jednym z tych jakich dziś wiele, czyli ograniczony tylko do "wycinania z loga" szkodliwych wpisów. To za mało.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Picasso, rozumiem Twoje podejście. Wiem, że chcesz, aby fixitpc.pl było rozpoznawane jako forum o najwyższej jakości oferowanej pomocy.

Możesz rozważyć przynajmniej przygotowanie zestawu testów - dla przykładu wybranie iluś-tam archiwalnych logów z forum i poproszenie 'kandydata' o przygotowanie odpowiedzi wraz z wyjaśnieniem dlaczego akurat tak.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Nie chcę zbytnio odbiegać od tematu, ale podłączę się bo być może innych też to zainteresuje.

 

Będę chciała kogoś do pomocy, pójdzie do mnie na trening i ostatnie co dostanie to logi i malware. Od pierwszego kopa system operacyjny, od A do Z, a nie żadne logi. Bo po tym jak się już log dostanie, on będzie po prostu ... oczywisty. To jest sposób w jaki ja się nauczyłam. Żadnymi logami się nie zajmowałam, nie szkoliłam się w tym.

 

Czy obecnie ktoś się u Ciebie szkoli? Są jakieś wymagania względem osoby, która chciałaby odbyć trening pod Twoim okiem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Na dzień dzisiejszy rozwój forum = inwestycja w treść.

 

Jak zwykle, odpowiedź pokrętna i wieloznaczna. Kompletnie nic nie wyjaśniająca. Jaka treść? Kolejne tutki jak właczyć Centrum zabezpieczen? Czuje sie jakbym miał przyjemnośc z osobą skończoną, istotą doskonałą, nieomylną, która nie musi nic wyjaśniać zwykłym smiertelnikom, a co dopiero dzielic się swoją wiedzą i testować chętnych do pomocy śmiałków. Z góry uprzedzam - ja nie aspiruje do pomocy w dziale infekcji. Ja w ogóle nie aspiruje. Jestem zaskoczony Twoja odpowiedzią. Nigdy, powtarzam nigdy, czy to via priv, czy oficjalnie nigdy nie omieszkałaś odpowiedzieć na moje pytanie. tymczasem w tym wątku olewasz ludzi. Tak Picasso, najzwyczajniej w świecie olewasz ludzi i jednocześnie prosisz o wsparcie. Nie podoba mi sie taka tonacja. Nie podoba mi się ten styl. Znam Cie z dawnych lat. Nie ma ludzi nie omylnych, nie ma bogów. Nie ma tej jednej jedynej, która wszystko wie o systemach z rodziny Windows. Internet jest wielki. Wielu w nim specjalistów.

Nic szczególnego nie mam na myśli, o czym byście nie wiedzieli.

Wmawiasz mi w swojej odpowiedzi ze cos niby wiem. Manipulujesz na oczach setek ludzi. Co ja niby mam wiedzieć o rozwoju Twojego forum? Co ja wiem o twoich planach? Chcesz powiekszyc pojemność serwera? Powiekszaj. Tylko, że serwer to nie sa ludzie. Serwer to posty proszących o pomoc bo im zblokowało sytem. A niech im blokuje. Skoro nie wiedzą jak korzystac z netu niech łapią infekcje. Tylko dlaczego nawet w ramach testu nie masz odwagi przyjąć wyzwania śmiałków? Daj się ludziom sprawdzić - kiedyś powiedziałaś, że może nadejść taki moment, że Ciebie zabraknie i co wtedy? Bardzo roztropne pytanie.

Ponoć tylko krowa nie zmienia zdania. Może jednak warto.

 

Z wyrazami szacunku Belfegor

Odnośnik do komentarza

WP doradza na usuniecie tego wirusa użycie COMBOFIX-a...

Pomijając fakt, że z wirusem infekcja ta ma mało wspólnego:

 

ComboFix nie wymaga instalacji, a praca z nim odbywa się w trybie wiersza poleceń. Narzędzie to ma duże możliwości w usuwaniu różnego rodzaju zagrożeń. Warto zaznaczyć, iż ComboFix przed przystąpieniem do naprawiania systemu wykonuje kopię bezpieczeństwa, która zostanie przywrócona w przypadku wystąpienia problemów.

--> nie ma zagrożenia, bo przecież jak będą jakiekolwiek problemy, "kopia bezpieczeństwa" zostanie przywrócona!! -_- :huh:

 

Forum jest aktualnie zalane tym problemem, a my z Landussem osiwieliśmy, to hardcore z jakim nigdy nie mieliśmy do czynienia.

Roboty na cały etat, a nawet więcej, niestety... Powodzenia! :thumbsup:

 

Czuje sie jakbym miał przyjemnośc z osobą skończoną, istotą doskonałą, nieomylną, która nie musi nic wyjaśniać zwykłym smiertelnikom, a co dopiero dzielic się swoją wiedzą i testować chętnych do pomocy śmiałków.

Masz na myśli szkolenie/trening "pomocników"? Spieszę wyjaśnić, że poprawnie przeprowadzony trening na zachodnich forach trwa minimum parę miesięcy (w rzadkich przypadkach) do roku i więcej (w porywach 2 lata i więcej) - a tak naprawdę dopiero wtedy zabawa się zaczyna - człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę jak mało wie i co musi robić żeby pozostać na bieżąco... Nie mówiąc o dużo szerszej kadrze nauczycieli oraz od lat rozpracowanymi schematami, całym systemem szkolenia...

Pozwolę sobie odpowiedzieć za picasso - ona dokładnie sobie zdaje sprawę, że kiedyś taki trening innych musi zacząć, ale musi mieć na to dużo czasu i energii, naprawdę dużo... Tyle...

Odnośnik do komentarza
Tylko dlaczego nawet w ramach testu nie masz odwagi przyjąć wyzwania śmiałków? Daj się ludziom sprawdzić - kiedyś powiedziałaś, że może nadejść taki moment, że Ciebie zabraknie i co wtedy?

 

No właśnie o to się rozbija. Przecież Picasso napisała że nie da szansy z marszu na robotę przy logach. Przecież to za duże ryzyko, że ktoś będzie nieostrożny i zamiast pomagać będzie szkodził. A firmowanie jakiegoś partacza w takim momencie jest wysoce nieodpowiedzialne.

Odnośnik do komentarza
Masz na myśli szkolenie/trening "pomocników"? Spieszę wyjaśnić, że poprawnie przeprowadzony trening na zachodnich forach trwa minimum parę miesięcy (w rzadkich przypadkach) do roku i więcej (w porywach 2 lata i więcej) - a tak naprawdę dopiero wtedy zabawa się zaczyna - człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę jak mało wie i co musi robić żeby pozostać na bieżąco... Nie mówiąc o dużo szerszej kadrze nauczycieli oraz od lat rozpracowanymi schematami, całym systemem szkolenia...

Pozwolę sobie odpowiedzieć za picasso - ona dokładnie sobie zdaje sprawę, że kiedyś taki trening innych musi zacząć, ale musi mieć na to dużo czasu i energii, naprawdę dużo... Tyle...

 

Może czas wykrętow minął? Może najwyższy czas wychować nowe pokolenie fachowców? Zwlekając, nawet nie wiemy kto i jakie ma pojęcie o systemie i nowych zagrożeniach. Mam świadomość że sprawdzian musi byc solidny i nie polegać jedynie na wyszukiwaniu szkodliwych wpisow. Ale wierze, że Picasso jest w stanie podjąć sie tego. Jeśli nie ma czasu na sprawdzian dla ochotników, to jakim cudem miała czas założyć forum i pomagac? Tak sobie myślę, że uciekając z dawnej siedziby nie robiła tego tylko dla własnej satysfakcji. Oczywiście nie mam zamiaru jej do niczego zmuszać. Ale uważam że jako doskonała specjalistka powinna podzielic sie wiedzą. To nie jest żadna hańba i ujma. Tak powinno być w każdym zawodzie. Nauczyciel, który widzi zdolnych uczniów przekazuje wiedzę. Kształci ich i szkoli. Chowanie wszystkiego dla siebie jest zwykłym egoizmem.

Odnośnik do komentarza
A firmowanie jakiegoś partacza w takim momencie jest wysoce nieodpowiedzialne.

 

A kto mówi o firmowaniu. Możesz testowo zrobic skrypt usuwający. Zaproponować kolejne działania. Jeśli bedą błedne - dostajesz monit.

Tak, wiem. To co tu pisze wymaga przez nią czasu. Musi się kompletnie oderwać. Nie ma sprawdzania tego co leci na bierząco w dziale infekcji. Mimo wszystkich przeciwności moim zdaniem warto.

I nie chodzi mi tu jedynie o szkolenie adeptów. Chodzi mi o to, że jak sie uczyć to od najlepszych. Jeśli najlepsi pozwolą. :unsure:

Odnośnik do komentarza

Całkowicie zgadzam się z Picasso. Jeżeli ktoś czuje się na siłach do diagnozowania malware i chciałby pomóc innym użytkownikom na forum, to prosimy o wysłanie informacji via PW. Tworzenie publicznego tematu z litanią próśb "ja się może nadam, daj możliwość odpowiadania zainfekowanym" jest bezcelowe i z góry skazane na porażkę - jak zweryfikować wiedzę i umiejętności takiej osoby? Dać możliwość postowania w Dziale pomocy doraźnej i "hulaj dusza, piekła nie ma"? Nasuwa się oczywista odpowiedź: nie. Egzamin należy przeprowadzić w warunkach zamkniętych, nie na żywym organizmie. Ta tematyka jest dosyć szczególna, właśnie z wirusami przychodzą osoby, które mają najmniejsze doświadczenie z komputerem. Co innego na przykład hardware - jeżeli ktoś (na przykład) chce zmienić kartę graficzną, to znaczy, że zdaje sobie sprawę z jej istnienia i wie, do czego służy. Hardware nie wykradnie Ci z pamięci przeglądarki haseł do konta w banku, wirusy - owszem.

 

Poza tym, widzę tutaj nieuchronny system autorytetów. Jeżeli do pomocy w dziale malware zostaną dopuszczeni wszyscy, to naturalne wydaje się, że proszący o pomoc będzie z większym zaufaniem patrzył na posty osób z tabliczką Staff/Admin pod nickiem. Czyli wracamy do punktu wyjścia - odpowiada tylko Pani Administrator i Landuss, także posiadacz ww. emblematu.

 

Rozumiem i podzielam troskę do zawartość merytoryczną postów. Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że w podobny sposób upadła Nupedia, ale był to jednak bardzo dobry projekt. Co więcej, jeśli kiedykolwiek miałbym zakładać własny serwis (czego w najbliższych latach nie planuję), to nie byłby on forum, tylko bazą artykułów/blogiem z grupą osób uprawnionych do edycji. Stąd chociażby bardzo cieszy mnie dział Tutoriale na forum.

 

Ale uważam że jako doskonała specjalistka powinna podzielic sie wiedzą.

 

A czy Twoim zdaniem nie robi tego? Jeśli dobrze pamiętam, to Picasso jest autorką ponad 12 000 postów na tym i 35 000 na starym forum. To jest ogromny materiał edukacyjny i jednocześnie najlepszy (na ten moment) sposób nauczenia się "usuwania wirusów". Jeśli ktoś uważa, że ma w miarę dobre pojęcie o systemie, to bierze pierwszy z brzegu temat, czyta logi i robi listę rzeczy, które jego zdaniem należy usunąć. Potem porównuje z instrukcjami zawartymi w tym wątku i sprawdza rozbieżności. W naprawdę wielu dziedzinach postawą jest praktyka. W tej też.

 

Jeżeli natomiast ktoś widzi, że nie zna Windowsa, to niech od niego zacznie. Nie wymagajmy, żeby potencjalna przyszła szkółka przy Fixitpc kształciła techników "od obsługi myszki po usuwanie malware". Tak się nie da, nikt tego nie robi. Tak samo, jak żadna książka z analizy matematycznej raczej nie nauczy czytelnika od podstaw dodawać i mnożyć - wymagana jest pewna początkowa wiedza.

 

Coraz częściej natrafiam na osoby, które są młode, pełne zapału do nauki odwirusowywania, ale nie potrafią znaleźć chociażby oficjalnego tutoriala do OTL. On jest, publicznie dostępny. Co więcej - jest nawet na Fixitpc zlinkowany. Kłania się umiejętność wyszukiwania, czytania i analizowania informacji. Tego się nie da nauczyć, to trzeba samemu opanować.

 

I nie chodzi mi tu jedynie o szkolenie adeptów. Chodzi mi o to, że jak sie uczyć to od najlepszych. Jeśli najlepsi pozwolą.

 

Popieram. Jednocześnie pragnę zauważyć, że informatyka jak chyba żadna inna dziedzina jest areną indywidualistów. Picasso (jeśli mogę się za nią wypowiadać) w dużej mierze doszła do tej wiedzy przez samodzielną naukę, a nie spijanie nektaru podawanego na tacy przez starych ekspertów. Raz, że takich kilka(naście) lat temu w polskim Internecie praktycznie nie było. Dwa: trzeba być samodzielnym. Po sobie widzę, że najlepsze wyniki osiągam, jeśli sam dojdę do jakiejś informacji, a nie zapytam o to kolegi obok. Dlatego chociażby podziwiam osoby, które dały mi kiedyś do zrozumienia, że poprzez zadręczanie wszystkich wokół pytaniami, nawet w najszlachetniejszym celu, nic nie osiągnę.

 

A kto mówi o firmowaniu.

 

Google. Mamy taki zalew tematów z Ukashem, ponieważ jeden z pierwszych pojawił się na Fixitpc, Googlebot go zaindeksował i wrzucił dosyć wysoko w wyniki wyszukiwania. A dla wielu osób Fixitpc = Picasso. Wysoki poziom odpowiedzi na forum przekłada się na postrzeganie i Fixitpc, i Szefowej. Nie spieprzmy tego.

 

Możesz testowo zrobic skrypt usuwający. Zaproponować kolejne działania. Jeśli bedą błedne - dostajesz monit.

 

Szczególnie teraz nie ma na to czasu. Brutalne, ale prawdziwe.

 

Pozwolę sobie odpowiedzieć za picasso - ona dokładnie sobie zdaje sprawę, że kiedyś taki trening innych musi zacząć, ale musi mieć na to dużo czasu i energii, naprawdę dużo... Tyle...

 

Święta prawda. Nie przeceniajmy sił jednego człowieka, ale z drugiej strony nie próbujmy robić zamachu stanu...

 

Kończąc już: dajmy szansę zajęcia się na razie osobami potrzebującymi pomocy, a gdy fala Ukasha przejdzie, to kontynuujmy dalej rozmowę o planach na przyszłość. Teraz nikomu nie wyjdzie to na dobre.

Odnośnik do komentarza
A czy Twoim zdaniem nie robi tego? Jeśli dobrze pamiętam, to Picasso jest autorką ponad 12 000 postów na tym i 35 000 na starym forum.

Ile sie nauczyłem tyle sie nauczayłem. Prawda jest taka że pytam bo nie wiem. Ale tu nie chodzi o prosta odpowiedź zrób sobie Belfegorku tak i tak. Tu chodzi o to że ludzie sa tysiące razy lepsi ode mnie i chcą sie czegoś nauczyc, a przynajmniej chcą zostać pokierowani. ja nie powiediałem że test ma byc jawny.

 

Coraz częściej natrafiam na osoby, które są młode, pełne zapału do nauki odwirusowywania, ale nie potrafią znaleźć chociażby oficjalnego tutoriala do OTL. On jest, publicznie dostępny. Co więcej - jest nawet na Fixitpc zlinkowany. Kłania się umiejętność wyszukiwania, czytania i analizowania informacji. Tego się nie da nauczyć, to trzeba samemu opanować.

 

Sama Picasso powiedziała nie jest sztuką znac komendy i wyszukiwać wpisy. Gdzie jest ten tutorial oficjalnie zlikowany? Ja go znam z innego serwisu.

 

Jednocześnie pragnę zauważyć, że informatyka jak chyba żadna inna dziedzina jest areną indywidualistów.

 

Zrób mi skrzypce lub gitarę, ktore to instrumenty mają stroić i grać. Dasz rade? Przestań w końcu gloryfikowac informatyke. Nie o to chodzi. Kiedy ja studiowałem, informatyki nie było w szkole sredniej. Pojawiła sie na studiach. Tam po raz pierwszy widziałem komputer i [powiem szczerze maiłem go w d..... A nauczycielem przedmoiotu był wykładowca psychologii. Mielismy ciekawsze zainteresowania niz infekcje i problemy z systemami. Wcale tego nie żąluję.

 

.

Po sobie widzę, że najlepsze wyniki osiągam, jeśli sam dojdę do jakiejś informacji, a nie zapytam o to kolegi obok.

zdolne dziecko

 

Nie przeceniajmy sił jednego człowieka, ale z drugiej strony nie próbujmy robić zamachu stanu...

 

Nie robie zamachu stanu. Jedynie mówie co myslę. Sprawdzian śmaiłąków powinien byc tajny - wyniki testu oficjalne.

 

A teraz pojedźmy dalej. Moderatorem działu Hardware jest niejaki Tyrol. Co jest grane bo nie widziałem faceta od ponad roku? Tu tez zachowujecie status quo? Facecik jest tylko na papierze czy jak?

Bo tak macie wygodniej? Bo taka jest cicha umowa?

 

 

Mamy taki zalew tematów z Ukashem, ponieważ jeden z pierwszych pojawił się na Fixitpc,

Pitus bajduś do sześcianu.

 

 

 

Szczególnie teraz nie ma na to czasu. Brutalne, ale prawdziwe.

 

 

 

 

Nigdy nie mieliscie i nie bedziecie mieli na to czasu. Takie jest wasze podejście do tematu. Dziwi mnie jedno - jakim prawem wypowidasz sie w imieniu Picasso? Dała ci upwaznienie?

 

 

Nie przeceniajmy sił jednego człowieka, ale z drugiej strony nie próbujmy robić zamachu stanu...

 

 

jaki zamach stanu? zwykłe bolesne pytania i zwykły brak odpowiedzi.

 

pozdrawiam Belfegor

Odnośnik do komentarza

Belfegor oficjalny tourial do otl dostępny jest na stronie geekstogo.

A ten nie oficjalny na stronie użytkownika traxter.

Może picasso mogła by udostępniać tym początkującym "czyścicielom" próbki zagrożeń a uczniowie testowali by je na wirtualnych maszynach?

W ten sposób nauczą się robic to na żywym organiżmie nie wyrządzając szkód.

Pozatym na stronie ja też nie znalazłem linku do touriala otl jedynie do avenger-a i blitzblank-a.

Odnośnik do komentarza
Szukajcie, a znajdziecie:

I co w tym linku niby jest? Jak uruchomic i ustawić OTL? Przeciez to jest instrukcja dla uzytkownika który ma wykonać logi z OTL. Tylko tyle.

 

Belfegor oficjalny tourial do otl dostępny jest na stronie geekstogo.

A ten nie oficjalny na stronie użytkownika traxter.

Wiem. Znam. Ucze się, a że nie mam wielkich zdolności to insza inszość.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...