Skocz do zawartości

dejko

Użytkownicy
  • Postów

    182
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez dejko

  1. No i co, nic się nikomu nie udało znaleźć w logach?

    Ostatnio doszedł kolejny irytujący problem, dotyczący zawieszania się MS Word w momencie użycia opcji kopiowania. To znaczy zaznaczam, daję ctrl+c i mam kilkunastosekundową zwiechę worda. Brak wpisów w analizie łańcucha oczekiwania. Po prostu "program nie odpowiada". Wykonywałem naprawę instalacji za pomocą dostępnego w pakiecie narzędzia. Bez pozytywnych skutków. Przeskanowałem pamięć ram memtestem. Zero błędów.

  2. Cześć,

     

    od jakiegoś czasu walczę z irytującym problemem, polegającym na zawieszaniu się niektórych procesów wykonujących operacje na plikach. W zasadzie każda operacja otwarcia, zapisu, zmiany nazwy, kopiowania, wycinania związana jest z kilkunastosekundową zwiechą.
    W managerze zadań proces ma stan "brak odpowiedzi", a po kliknięciu w "analiza łańcucha oczekiwania" wyświetla się informacja, że "co najmniej jeden wątek procesu [nazwa procesu.exe] oczekuje na zakończenie sieciowych operacji We/Wy".

    Najpierw zerknąłem na SMART wszystkich dysków, ale w każdym przypadku nie widzę tam nic niepokojącego. Wszystko jest w normie. Zresztą to samo dzieje się po podłączeniu nośników USB - przy czym alternatywne exploratory plików (np. Total Commander) nie lagują.
    Potem wyłączyłem pliki online i usługę OneDrive. Założyłem, że może występować jakaś synchronizacja danych, która nie dochodzi do skutku.
    Zrobiłem skan narzędziami dism, sfc i chkdsk. Włączyłem nawet defragmentację dysku. Nic nie pomogło.
    W podglądzie zdarzeń nie widzę nic szczególnego poza ostrzeżeniami ze źródła DistributedCOM.

    Powoli kończą mi się pomysły, a zaczyna to już coraz bardziej irytować.
    PS. Zaraz dołączę logi.
    PPS. Są.
     

    2020-11-08_18-00-09.png 2020-11-07_08-51-46.png

    FRST.txt Addition.txt Shortcut.txt

  3. mirandabig.png

    Miranda IM

    Strona domowa: https://sourceforge.net/projects/miranda/

    Platforma: Windows XP do Windows 10 32-bit i 64-bit
    Licencja: GPL


    Miranda IM jest otwartym multikomunikatorem internetowym. Charakteryzuje ją olbrzymia konfigurowalność oraz powściągliwość w konsumpcji zasobów systemowych. Przez lata obecności na rynku wyrobiła sobie opinię komunikatora dla geeków. Perspektywa przeszukiwania setek wtyczek i konfiguracji każdej z osobna przeraża przeciętnego użytkownika komunikatora. Dla osób bardziej przychylnych koncepcji Gadu-Gadu, bestia nie do poskromienia. Dla tych bardziej wymagających, ostoja normalności. Był to bodaj jedyny komunikator, który obsługiwał w bardzo dobrym stopniu większość sieci z szybką reakcja na nowości i zmiany w protokołach.
    Niestety - od długiego czasu spadek intensywności prac nad projektem. Nowe wersje to poprawki zgłaszanych błędów i właściwie tylko tyle. Większość programistów przeskoczyła na Miranda NG.

     

    Miranda IM to twór wymierający. Aktywnie rozwijanym sukcesorem jest mirandangmini1.png Miranda NG. Większość najpopularniejszych wtyczek oryginału Miranda IM zostało przeportowanych do nowego projektu.

     

     
    Korespondujący tutorial na forum: Multikomunikator Miranda IM


    post-49-12749900274435_thumb.png

    Opis na podstawie wersji Miranda 0.10.80 [2018-04-25]

    . . . . . . . . . . . . . .

    Obsługiwane sieci:

     

    Wtyczki protokołowe wbudowane w program oraz zewnętrzne są przestarzałe. Zaktualizowane wersje tylko w projekcie mirandangmini1.png Miranda NG.


    . . . . . . . . . . . . . .

    gg.png

    post-49-12749903208185_thumb.png

     

     

    Zgodność kończy się na protokole GG8/10. Porównaj z opisem Miranda NG.

     

     

     


    mirandamini.gif Poszerzanie funkcjonalności:

    Właściwie cała Miranda jest aplikacją typu "worek na wtyczki". Sama oficjalna paczka zawiera tylko podstawową funkcjonalność (core + najpotrzebniejsze wtyczki), którą należy rozbudować według potrzeb. W teorii ogromna ilość dostępnych pluginów zewnętrznych, w praktyce to właściwie martwa baza z przestarzałymi wersjami.
    Dodatkową ciekawostką był portal społecznościowy miranda-vi.org. Po rejestracji i wysłaniu pliku z wtyczkami na serwer, była m.in. możliwość porównania wtyczek (oraz ich wersji) z innymi użytkownikami, sprawdzenie aktualności posiadanych wtyczek (włącznie z wersjami beta i modami, które nie zawsze są widziane przez Updater), sprawdzenie popularności danej wtyczki czy pochwalenie się wyglądem swojego komunikatora. Sam serwis udostępniał kilka dodatków związanych z generowaniem raportów i uploadowaniem ich na serwer.

     

    Obecnie strona addons.miranda-im.org już niedostępna. Na stronie Miranda NG jest dostępny limitowany tymczasowy wykaz dodatków Mirandy. Również portal miranda-vi.org został zamknięty. Jego funkcjonalność została sklonowana dla sukcesora Miranda NG pod nowym adresem vi.miranda-ng.org.

     

     


    mirandamini.gif Sposób uruchomienia:

    - Tryb portable: Miranda jest programem bezinstalacyjnym. Nowe wersje aplikacji, zarówno te spakowane w archiwum .zip jak i te w postaci instalatora .exe (instalator = wypakowanie we wskzane miejsce + utworzenie skrótów w menu start), pozwalają na uruchomienie i użytkowanie w zakresie jednego folderu. Starsze wersje (chyba <0.7) tworzyły folder z profilem w katalogu %appdata%/Miranda. Można go było przenieść gdziekolwiek, po wcześniejszej edycji pliku mirandaboot.ini.
    - Poligamia: Jednocześnie może być uruchomiona dowolna ilość kopii programu. Równoczesna obsługa kilku kont tej samej sieci, od wersji 0.8 możliwa jest oficjalnie, dzięki panelowi "Accounts" - pozwalającemu na tworzenie dowolnej ilości kont w ramach jednego protokołu. We wcześniejszych wersjach - metoda partyzancka - czyli kopiowanie wtyczki protokołu i uzupełnienie jej numerem (np. GG.dll, GG1.dll, GG2.dll itd.).


    mirandamini.gif Wielokrotne sesje:

    Multilogowanie Gadu: obsługiwane. Powiadomienia o alternatywnym logowaniu, tylko z wtyczką realizującą popupy. Zarządzanie całością z osobnego okna dostępnego w menu. Jest możliwość podglądu rodzaju klienta, numeru IP, daty zalogowania oraz możliwość wylogowania wybranej sesji pojedynczo lub hurtowo.

    post-49-0-74149100-1312562478_thumb.png

    Zasoby Jabber/XMPP: domyślnie dostępne kilka najpopularniejszych nazw zasobu, jest też możliwość dopisania własnych. Możliwość ustawienia priorytetu dla danego zasobu.


    mirandamini.gif Formy komunikacji:

    - Rozmowy tekstowe i przesyłanie wiadomości - Wszystkie sieci
    - Konferencja wieloosobowa - W zależności od możliwości sieci i obsługi funkcji przez daną wtyczkę protokołu.
    - Videokonferencja - Tylko w komunikacji Miranda <-> Miranda... umożliwia to wtyczka WebCam
    - Wysyłanie obrazków - W sieci GG (wtyczka Gadu-Gadu protocol). Opcja przeglądania obrazków w oknie rozmowy wymaga IEView (włączone BBCode) oraz ustawienia w opcjach wtyczki GG metody odbierania obrazków "Message with IMG BBCode". Jest możliwość przesyłania zrzutów ekranu - dość topornie radzi z tym sobie wtyczka Send Screenshot.
    - Wysyłanie plików - Samo core posiada do niego support. Obsługa poszczególnych sieci zależy od uwzględnienia tej funkcji w danej wtyczce protokołu. Dodatkowo jest możliwość przesyłania plików na serwer FTP, za pomocą wtyczki FTP file lub FTP file YM.
    - SMS - Dostępne kilka wersji pluginu.
    - E-mail - Tylko powiadamianie o otrzymanej wiadomości (za pomocą wtyczki lub funkcji wbudowanej we wtyczkę danego protokołu).


    mirandamini.gif Bezpieczeństwo - Prywatność

    - Szyfrowanie - Tak - po dowtyczkowaniu. Istnieje kilka wersji wtyczek od najprostszej, pozwalającej uruchomić Mirandę dopiero po wpisaniu hasła, po wtyczki szyfrujące całą bazę danych (kontakty, ustawienia, hasła, historia, dostęp). Szyfrowanie rozmów zależy od możliwości danej sieci.
    - Istnieje kilka różnych wtyczek antyspamowych. Najbardziej rozbudowaną jest wtyczka Spam Filter.
    - Autoryzacja zależy od możliwości obsługiwanych sieci.
    - Standardowo wbudowane ignorowanie użytkownika oraz ustawianie indywidualne widoczności. Funkcje można poszerzyć za pomocą wtyczek.
    - W sieci GG dostępne jest "ciche" ignorowanie/blokowanie, polegające na tym, że wiadomości od danego kontaktu nie będą się wyświetlały - jeśli użytkownik komunikatora skorzysta z takiej opcji. Nie jest to funkcja realizowana w jakikolwiek sposób wynikający z cech protokołu tylko opcja realizowana już na poziomie aplikacji.


    mirandamini.gif Status / zdarzenia osobiste:

    mirandastatus.png

    Status: W zależności od możliwości sieci. Status można ustawić indywidualnie dla całej sieci, lub zbiorowo - jeden dla wszystkich. Standardowo dostępna jest możliwość ustawiania pionowych opisów. Jak w każdym przypadku, tak i tu, funkcjonalność statusów opisowych można poszerzyć po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek.

    Automatyzacja stanów: wersja podstawowa pozwala na wybór ze zdarzeń po których komunikator przełączony zostanie w tzw "tryb bezczynności" - czyli po prostu zmieni status z Dostępny na dowolny inny wskazany przez użytkownika. Rozszerzenie Smart Auto Away pozwala na zdecydowanie bardziej rozszerzoną konfigurację. Można definiować zdarzenia dla każdej z sieci oddzielnie, ustawiać wiele trybów "bezczynności" czy ustawiać zmianę statusu opisowego w zależności od trybu bezczynności.

    post-2-12748523004105_thumb.png

    Awatar: podstawowa paczka umożliwia ustawianie awatarów których przesłanie na serwer sieciowy uwarunkowane jest implantacją danej funkcji we wtyczce do obsługi danego protokołu.
     


    mirandamini.gif Lista kontaktów:

    mirandaroster.png

     

     

    Prezentacja

    -----------------------------------------------
    - Awatary: po zastosowaniu odpowiedniego okna kontaktów (Modern, Nicer) awatary widoczne są na liście kontaktów. Obsługiwane pliki to: .bmp, .jpg, .png, .gif. Miranda pozwala też na ustawianie tzw. ruchomych awatarów (czyli animacji gif). Istnieje możliwość ustawiania awatarów lokalnych i sieciowych (ustawionych przez danego użytkownika w wizytówce). Można ustawić domyślne awatary dla każdej sieci z osobna, wyświetlające się w momencie gdy kontakt nie ma przypisanego obrazka. Do tego oczywiście kilka bzdetów jak generowanie przezroczystego tła, wyświetlanie w odcieniach szarości czy skalowanie na dane proporcje. Dodatkowe opcje (rozmiar, kształt, wyświetlanie, bajery graficzne) - tylko z poziomu opcji wtyczki do listy kontaktów.
    - Statusy opisowe: brak w podstawowej paczce. Zmiana wtyczki do listy kontaktów, umożliwia wyświetlanie opisów w jednej linijce, lub po pewnych modyfikacjach w dwóch. "Pionowe" opisy nie są wyświetlane (są w formie normalnego tekstu), podgląd ich umożliwia jedna z wtyczek do "baloników" (informacji wyświetlanych po najechaniu kursorem na kontakt) np. Tipper YM. Istnieje możliwość wyświetlania emot w opisach, jak również całkowite ukrycie opisów na liście kontaktów.
    - Ikony sieciowe: automatycznie wstawiane zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, ich pokazywanie można wyłączyć
    - Oznaczenia dodatkowe: zależne od zastosowanych pluginów. W podstawowej paczce dostępne tylko ikony protokołów.
    -----------------------------------------------


     

    Organizacja

    -----------------------------------------------
    - "Specjalne kontakty": spory wybór, od możliwości łączenia kontaktów w meta kontakty (wtyczka metacontacts), poprzez wyświetlanie niektórych informacji o kontakcie (np. używany komunikator Fingerprint+), po nadawanie rang kontaktom (funkcja wtyczki clist_modern).
    - Tworzenie grup: Niezależnie od wersji okna rozmowy, istnieje możliwość grupowania kontaktów. Przydzielanie kontaktu do grupy możliwe m.in. już na etapie dodawania na listę. W oknie rozmowy modern, dodatkowo możliwość tworzenia podgrup kontaktów.
    - Grupy predefiniowane: w podstawowej konfiguracji brak (lista jest czysta). Przy ręcznym dodawaniu kontaktów, grupy należy utworzyć manualnie, w przeciwnym wypadku wrzucane są do "roota". Przy imporcie kontaktów z serwera, grupy tworzone są automatycznie, a kontakty grupowane zgodnie z informacjami na serwerze. Niektóre protokoły (MSN) jak i listy kontaktów, tworzą swoje grupy przy pierwszym uruchomieniu lub skorzystaniu z konkretnej funkcjonalności. Zachowanie od strony wizualnej można zmienić, poprzez zaptaszkowanie opcji "ukryj puste grupy".
    -----------------------------------------------
    - Filtrowanie widoku: w podstawowej wtyczce do obsługi listy nie występuje. Bardzo zaawansowane filtrowanie, dostępne jest w przypadku okna rozmowy clist modern.
    - Sortowanie: jest. W zależności od okna rozmowy mniej lub bardziej rozbudowane. Modern clist, umożliwia sortowanie: po nazwie, statusie, czasie ostatniej wiadomości, nazwie profilu lub nadanej ocenie.
    - Przeszukiwanie listy kontaktów: gdy okno jest aktywne, wpisywanie tekstu z klawiatury, powoduje podświetlenie się danego kontaktu.
    -----------------------------------------------


     

    Dane kontaktu


    mirandatooltip.png

    - Tooltip informacyjny w standardowej konfiguracji nie jest wyświetlany. Aby uzyskać tą funkcjonalność, należy skorzystać z jednego z rozszerzeń: mToolTip (do starszych wersji - już nie wspierany), Tipper lub Tipper YM (zalecany). Zależnie od wersji, różne możliwości konfiguracji. Dla Tipper YM jest skórkowanie, wybór wyświetlanych informacji, manipulacje na czcionkach, awatar, czas pojawiania się i zanikania, animacje itp.
    - Informacje o kontakcie: funkcja wbudowana w core, pozwala na wprowadzenie bardzo dużej ilości danych. Dodatkowo ilość tą można rozszerzyć przy pomocy wtyczki UserInfoEx. Korzystając z tej wtyczki, można też eksportować do i importować z pliku wprowadzone dane.
    - Są też dostępne dodatkowe rozszerzenia zbierające dane o kontaktach... "ostatnio widziany", statystyki rozmów itp.


     

    Zasoby
    -----------------------------------------------
    - Import/export: na wiele różnych sposobów. Od importowania/eksportowania całej listy kontaktów (wtyczka Import) po import/export pojedynczych kontaktów jako wizytówki .vcard (wtyczka UserInfoEx).
    - Wyszukiwanie kontaktów w sieci: kryteria wyszukiwania w sieci są uzależnione od danej sieci.
    -----------------------------------------------




    mirandamini.gif Okno rozmowy:

    - Karty: standardowe okno rozmowy srmm nie obsługuje kart, dopiero zastosowanie alternatywnego okna rozmowy (Scrivier, tabSRMM) pozwala na rozmowy w kartach.
    - Sprawdzanie pisowni: brak w domyślnej konfiguracji. Funkcjonalność do uzyskania po instalacji wtyczki SpellChecker
    - Formatowanie tekstu: brak w domyślnej konfiguracji. Pojawia się po zmianie wtyczki okna rozmowy z srmm na TabSRMM.
    - Emotikony: w domyślnej konfiguracji brak. Funkcjonalność do uzyskania po instalacji wtyczki Emoticons lub SmyleyAdd.
    - URL / Obiekty specjalne: w standardowej konfiguracji obsługa jedynie adresów URL. Po zastosowaniu bardziej rozbudowanego okna rozmowy i wtyczki skinujacej loga IEView, jest możliwość zastosowania szablonów lub skryptów pozwalających na wyświetlanie w oknie rozmowy m.in. filmów z serwisów typu YouTube, obrazków i innych.


    mirandamini.gif Archiwizacja:

    Standardowo bardzo prosta i niewygodna przeglądarka. Uzupełnienie wtyczką History++, pozwala na wygodne przeglądanie, przeszukiwanie, filtrowanie treści historii, dodawanie wpisów do zakładek, eksport do pliku oraz zabezpieczenie zawartości hasłem. Przeglądanie historii odbywa się "per kontakt", po kliknięciu odpowiedniej opcji w menu kontekstowym kontaktu.
    Jest też możliwość całkowitego usunięcia zapisu historii przy pomocy wtyczki NoHistory.


    mirandamini.gif System powiadomień:

    Notyfikacje: istnieje możliwość przypisania dźwięku w formacie .wav do każdego typu statusu z osobna, oraz do zmiany statusu opisowego. Za pomocą wtyczki UserInfoEx, można przypisać oddzielne dźwięki dla poszczególnych kontaktów.
    Powiadamianie graficzne, dopiero po dowtyczkowaniu jedną z kilku wtyczek służących do informowania o zmianie statusów.

    mirandanotify.png

    Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): standardowo obsługiwane jest powiadamianie o pisaniu, które można wyłączyć globalnie, lub dla poszczególnych kontaktów czy grup kontaktów. Wizualizacja - tekstowo w oknie rozmowy i graficznie przy danym kontakcie, na liście kontaktów. Opcjonalnie zmiana ikony w trayu. Dodatkowo, w zależności od zastosowanych wtyczek, można uzyskać powiadamianie w formie pop-up oraz w polu notyfikacji (clist modern).

    mirandameta.png

    Proszenie o uwagę - zakres działania zależny od danego protokołu. Konfiguracja sygnalizacyjna dostępna po zastosowaniu wtyczki Nudge.


    mirandamini.gif Interfejs graficzny:

    W podstawowej konfiguracji niewielka ilość możliwości, ograniczająca się do podmiany tła pod listą kontaktów i do zmiany czcionek. Ogromne możliwości modyfikacji dają dodatkowe wtyczki. Skinowaniu podlegają: okno kontaktów (w wersji modern lub nicer, w wersji modern, dodatkowo edytor skórek), okno rozmowy (tabSRMM), logi z rozmowy (IEView), powiadomienia popup (popup+) i baloniki (TipperYM). Ponadto można decydować o rodzaju i wielkości czcionek, a także elementów graficznych, ikon, emotikon (smileyaddw) itp.


    mirandamini.gif Integracja z Paskiem zadań Windows 7 i nowszych:

    Tak. Przy zastosowaniu wtyczki okna rozmowy TabSRMM - ikona nakładowa informująca o sieci z której korzysta dany kontakt, avatar kontaktu w miejsce ikony - gdy korzysta się z trybu pojedynczego okna (bez obsługi kart) i karty w miniaturach.

    mirandaim7shell1.png


    . . . . . . . . . . . . . .

    console.png KONSOLA: Konsola XML obecna jako element wtyczki do komunikacji w sieci Jabber/XMPP. Dostępna z menu Jabbera: Jabber -> Usługi... -> Konsola XML. Za pomocą wtyczki Command line istnieje możliwość kontrolowania komunikatora z windowsowej linii komend.



    . . . . . . . . . . . . . .

    +

    - Obsługa dużej ilości protokółów sieciowych
    - Ogromna elastyczność
    - Mobilność
    - Niska konsumpcja zasobów

    -

    - Projekt nierozwijany aktywnie (tylko "bug-fixy"), przestarzałe dodatki
    - Brak obsługi nowego protokołu GG11/12
    - Bardzo skomplikowana i czasochłonna konfiguracja, związana z dużą ilością dostępnych rozszerzeń, brakiem systematyczności w nazewnictwie funkcji oraz brakiem polonizacji zdecydowanej większości wtyczek.
    - Mało intuicyjna obsługa (ze względu na to, ze każdy autor "sobie rzepkę skrobie")
    - Niezbędna okresowa konserwacja komunikatora (czyszczenie bazy dbtoolem, ręczne usuwanie nieaktualnych wpisów w bazie danych)
    - Baza danych to połączenie w jedno ustawień konfiguracyjnych i listy kontaktów wraz z historią
    - Przy niefortunnym doborze wtyczek, niska stabilność
    - Niepełne spolszczenie

    . . . . . . . . . . . . . .

    mirandabig.png

    Gotowe paczki

    Istnieje cały pakiet gotowych paczek, zawierający skonfigurowany, oskórkowany program z wtyczkami dobranymi na podstawie widzi mi się autora składanki. Zwykle aby ułatwić użytkownikowi maksymalnie robotę, paczki są w formie instalatora.
    Najpopularniejszą polską paczką był "Polski Instalator" stworzony przez DJ Lotos dla portalu miranda-im.pl. Wydanie archaiczne i obecnie niepolecane nikomu. Google wskaże dziesiątki podobnych paczek, w tym całkiem sporą ilość stworzoną przez Polaków.
    Osobiście odradzam instalację takich paczek. Po pierwsze - wtyczki są zwykle zdeaktualizowane, po drugie - paczka niewiadomego pochodzenia, może zawierać niemiłą niespodziankę w postaci trojana lub jemu podobnego dodatku, po trzecie - jest tam zwykle jeden wielki śmietnik jeśli chodzi o wtyczki (często brak akcentu polskiego w postaci wtyczki do GG) i w końcu po czwarte - po to ma się modułowy komunikator, żeby dostosować go do własnych potrzeb a nie korzystać z czyjejś kompilacji.

    . . . . . . . . . . . . . .

     

  4. mirandangbig.png

    Miranda NG pl.gif

    Strona domowa: https://www.miranda-ng.org/pl/

    Platforma: Windows XP do Windows 10 32-bit i 64-bit
    Licencja: GPL (open source)


    Podobno brak możliwości dogadania się pomiędzy głównymi programistami projektu Miranda IM spowodował, że jeden z nich zrezygnował z dalszych prac i postanowił rozpocząć pracę nad własnym projektem komunikatora internetowego. Komunikator miał być oparty na Miranda IM, ale zawierać zmiany, które podobno były nie do przeforsowania w przypadku wcześniej tworzonego projektu. Z plotek które pojawiły się w połowie 2012 roku, można było dowiedzieć się, że nowy komunikator nazywał się będzie Myranda. Finalnie zdecydowano się na nazwę Miranda NG (new generation). Do nowego projektu dołączyło kilku innych programistów z Mirandy IM - tym samym przesądzając o losach nowego i starego komunikatora. Nowy projekt ruszył z kopyta i pierwsza stabilna wersja, oznaczona numerem 0.93.4 pojawiła się w listopadzie 2012 roku. Tymczasem porzucona przez większość Miranda IM w nowych wydaniach wprowadza jedynie poprawki zgłaszanych błędów.
    Miranda NG dziedziczy wszelkie zalety Mirandy IM, a nowe spojrzenie na projekt daje nadzieję, że ktoś rozprawi się z jej wadami.

    post-49-0-89011400-1362312095_thumb.png

    Opis na podstawie wersji Miranda NG 0.95.9.1 [2018-10-05] ----> Do wglądu Changelog


    . . . . . . . . . . . . . .

    Obsługiwane sieci:

    ggmini.png GG, xmppmini.png Jabber/XMPP, facebookmini.png Facebook, icqmini.png ICQ, msmini.png MSN/Skype, IRC

    Poprzez transporty XMPP możliwa obsługa innych sieci.

    Po uzupełnieniu (wtyczki)

    skypemini.png Skype, discordmini.png Discord, steammini.png Steam, toxmini.png Tox, twittermini.png Twitter, vkmini.png VK, mramini.png MRA, omeglemini.png Omegle, ibmsametimemini.png Sametime, LAN

    . . . . . . . . . . . . . .

    gg.png

    post-2-0-46320200-1362642375_thumb.png
     

     

    Zgodność kończy się na protokole GG8/10. Brak synchronizacji listy kontaktów i trzeba posiłkować się przestarzałą metodą ręcznego importu listy z serwera. Przesył obrazków jednostronny, odbiór od klienta GG11/12 polega na otrzymaniu linku do GG Dysku. Teoretycznie jest przesyłanie plików, ale nie działa poprawnie z nowszymi klientami: wysyłanie niemożliwe, a odbiór skutkuje otrzymaniem powiadomienia "Komunikat systemowy: Twoja wersja komunikatora nie obsługuje wysyłania plików" z linkiem do GG Dysku.

     

     


    mirandangmini1.png Poszerzanie funkcjonalności:

    Model dokładnie ten sam co w przypadku Mirandy IM. Na dzień dzisiejszy przeportowano około kilkaset rozszerzeń i liczba ta rośnie. Podstawowa paczka zawiera znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność listy kontaktów i okna rozmowy. Większa jest też waga - ponad 10 MB, co wyklucza przenoszenie Mirandy na dyskietach 3,5 cala. Trudno to jednak obecnie uznać za wadę, ponieważ zmieniły się nieco pojemności nośników na których przechowywane są wersje przenośne. Także wielkość poniżej 1,5 MB, która cechowała Mirandę IM swojego czasu, obecnie może być traktowana jedynie jako ciekawostka.

    Rozszerzenia pobierać można ze strony wiki projektu Miranda NG. Tam też, znajduje się wersja stabilna komunikatora. Od jakiegoś czasu dostępna jest opcja pozwalająca na pobranie wybranych rozszerzeń i innych dodatków z menu komunikatora. Serwis vi.miranda-ng.org to replika zamkniętej już strony miranda-vi.org.


    mirandangmini1.png Sposoby uruchomienia:

    - Tryb portable: Analogicznie jak w Miranda IM - Miranda NG jest programem bezinstalacyjnym. Dostępne wersje .exe oraz pliki programu spakowane w archiwum o formacie .7z. Użytkownie w zakresie jednego folderu. Edycja parametrów uruchomieniowych następuje poprzez edycję pliku mirandaboot.ini.
    - Poligamia: Jednocześnie może być uruchomiona dowolna ilość kopii programu. Równoczesna obsługa kilku kont w tej samej sieci możliwa jest dzięki panelowi "Accounts" - pozwalającemu na tworzenie dowolnej ilości kont w ramach jednego protokołu.


    mirandangmini1.png Wielokrotne sesje:

    Multilogowanie GG: obsługiwane. Możliwe powiadamianie w postaci popupów o pojawieniu się równoległej sesji. Zarządzanie całością z osobnego okna dostępnego w menu. Jest możliwość podglądu rodzaju klienta, numeru IP, daty zalogowania oraz możliwość wylogowania wybranej sesji pojedynczo lub hurtowo.

    post-49-0-49871600-1362429731_thumb.png

    Zasoby Jabber/XMPP: domyślnie dostępne kilka najpopularniejszych nazw zasobu, jest też możliwość dopisania własnych. Możliwość ustawienia priorytetu dla danego zasobu.


    mirandangmini1.png Formy komunikacji:

    - Rozmowy tekstowe i przesyłanie wiadomości - Wszystkie sieci
    - Rozmowa głosowa oraz wideo: Natywnie nie ma takiej opcji i nie widzę możliwości dodania rozszerzeń o takiej funkcji.
    - Konferencja wieloosobowa: W zależności od możliwości sieci i obsługi funkcji przez daną wtyczkę protokołu.
    - Wysyłanie obrazków: W sieci GG (wtyczka Gadu-Gadu protocol). Opcja przeglądania obrazków w oknie rozmowy wymaga IEView (włączone BBCode) oraz ustawienia w opcjach wtyczki GG metody odbierania obrazków "Message with IMG BBCode". Jest możliwość przesyłania zrzutów ekranu - dość topornie radzi z tym sobie wtyczka Send Screenshot+.
    - Wysyłanie plików: Samo core posiada do niego support. Obsługa poszczególnych sieci zależy od uwzględnienia tej funkcji w danej wtyczce protokołu. Dodatkowo jest możliwość przesyłania plików na serwer FTP, za pomocą wtyczki FTP File YM.
    - SMS: Za pomocą wtyczki SMS.
    - E-mail: Tylko powiadamianie o otrzymanej wiadomości (za pomocą wtyczki lub funkcji wbudowanej we wtyczkę danego protokołu).


    mirandangmini1.png Bezpieczeństwo - Prywatność

    - Szyfrowanie: Szyfrowanie połączenia zależy od możliwości danej sieci. Wtyczka SecureIM pozwala na niezależne szyfrowanie rozmów odbywających się przy użyciu Mirandy (wymaga biblioteki Crypto++). Po zmianie sterownika bazy danych na Dbx_mmap, możliwe jest szyfrowanie bazy danych Mirandy, profilu i dostęp dopiero po podaniu hasła.
    - Przed spamem może chronić wtyczka StopSpam+ lub StopSpam mod.
    - Autoryzacja zależy od możliwości obsługiwanych sieci.
    - Standardowo wbudowane ignorowanie użytkownika oraz ustawianie indywidualne widoczności. Funkcje można poszerzyć za pomocą wtyczek.
    - W sieci GG dostępne jest "ciche" ignorowanie/blokowanie, polegające na tym, że wiadomości od danego kontaktu nie będą się wyświetlały - jeśli użytkownik komunikatora skorzysta z takiej opcji. Nie jest to funkcja realizowana w jakikolwiek sposób wynikający z cech protokołu tylko opcja realizowana już na poziomie aplikacji.


    mirandangmini1.png Status / zdarzenia osobiste:

    mirandangstatus.png

    Status: W zależności od możliwości sieci. Status można ustawić indywidualnie dla całej sieci, lub zbiorowo - jeden dla wszystkich. Standardowo dostępna jest możliwość ustawiania pionowych opisów. Jak w każdym przypadku, tak i tu, funkcjonalność statusów opisowych można poszerzyć po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek.

    Automatyzacja stanów: Wersja podstawowa pozwala na wybór ze zdarzeń po których komunikator przełączony zostanie w tzw "tryb bezczynności" - czyli po prostu zmieni status z Dostępny na dowolny inny wskazany przez użytkownika. Rozszerzenie Status manager (zastępuje starsze Advanced Auto Away) pozwala na bardziej rozszerzoną konfigurację. Można definiować zdarzenia dla każdej z sieci oddzielnie, ustawiać wiele trybów "bezczynności" czy ustawiać zmianę statusu opisowego w zależności od trybu bezczynności.

    post-49-0-88718700-1362313465_thumb.png

    Avatar: podstawowa paczka umożliwia ustawianie awatarów których przesłanie na serwer sieciowy uwarunkowane jest implantacją danej funkcji we wtyczce do obsługi danego protokołu.


    mirandangmini1.png Lista kontaktów:

    W nowej Mirandzie zrezygnowano z ubogiej w funkcje standardowej wtyczki listy kontaktów clist_classic. W paczce znajduje się kilka wtyczek listy kontaktów ale domyślnie program ładuje clist_modern.

    mirandangroster.png

     

    Prezentacja

    -----------------------------------------------
    - Awatary: w standardowej konfiguracji dostępne na liście kontaktów. Obsługiwane rozszerzenia to: .bmp, .jpg, .png, .gif. Miranda pozwala też na ustawianie tzw. ruchomych awatarów (czyli animacji gif). Istnieje możliwość ustawiania awatarów lokalnych i sieciowych (ustawionych przez danego użytkownika w wizytówce). Można ustawić domyślne awatary dla każdej sieci z osobna, wyświetlające się w momencie gdy kontakt nie ma przypisanego obrazka. Do tego oczywiście kilka bzdetów jak generowanie przezroczystego tła, wyświetlanie w odcieniach szarości czy skalowanie na dane proporcje. Dodatkowe opcje (rozmiar, kształt, wyświetlanie, bajery graficzne) - tylko z poziomu opcji wtyczki do listy kontaktów.
    - Statusy opisowe: w standardowej konfiguracji dostępne wyświetlanie statusów w jednej linijce. Modyfikacja pozwala na wyświetlanie statusów w dwóch liniach. "Pionowe" opisy nie są wyświetlane (są w formie normalnego tekstu), podgląd ich umożliwia wtyczka Tipper służąca do wyświetlania "baloników" (informacji wyświetlanych po najechaniu kursorem na kontakt). Istnieje możliwość wyświetlania emot w opisach, jak również całkowite ukrycie opisów na liście kontaktów.
    - Ikony sieciowe: automatycznie wstawiane zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, ich pokazywanie można wyłączyć
    - Oznaczenia dodatkowe: zależne od zastosowanych pluginów. W podstawowej paczce dostępne tylko ikony protokołów.
    -----------------------------------------------


     

    Organizacja

    -----------------------------------------------
    - "Specjalne kontakty":

    • Metakontakty: Funkcja wbudowana od wersji 0.95.1 (w starszych po dodaniu wtyczki MetaContacts). Łączenie kontaktów następuje poprzez przeciągnięcie i upuszczenie jednego na drugi. Szeroka możliwość personalizacji zdarzeń, jak wybór priorytetowej sieci czy statusu, łączenie lub nie historii, powielanie informacji o kontakcie.
    • Możliwość tworzenia pokojów konferencyjnych.

    - Tworzenie grup: z menu prawokliku. Istnieje możliwość tworzenia podgrup, czyli grup w grupach. Operacje na grupach pozwalają na permanentne ukrycie danej grupy, lub pokazanie jej dopiero wtedy, gdy kontakty w niej umieszczone będą posiadały status inny niż off-line. Przy dodawaniu kontaktów, jest możliwość od razu przyporządkowania go do wybranej grupy.
    - Sortowanie: pozwala na ułożenie kontaktów w oparciu o takie parametry jak np. nazwa, status, ocena użytkownika, czas ostatniej wiadomości. Sortowanie jest trzypoziomowe, także można oddzielnie ustawić priorytet danego parametru.
    - Filtrowanie widoku: bardzo rozbudowane. Umożliwia także tworzenie zdefiniowanych ustawień pozwalających na ukrycie kontaktów lub grup kontaktów na postawie wielu kryteriów.

    post-49-0-84627900-1362313776_thumb.png

    - Przeszukiwanie listy kontaktów: wpisywane znaki przy aktywnym oknie listy kontaktów, powodują zawężenie wyboru o dany ciąg początkowych znaków.
    -----------------------------------------------

     

     

    Dane kontaktu:

    mirandatooltip.png

    - Tooltip informacyjny: brak odpowiedniej wtyczki w standardowej paczce. Funkcjonalność można uzyskać po dodaniu wtyczki Tipper. Konfiguracja pozwala na zmianę wyglądu, filtrowanie wyświetlanej treści, ustawianie efektów zanikania i pojawiania się.
    - Informacje o kontakcie: funkcja wbudowana w core, pozwala na wprowadzenie bardzo dużej ilości danych. Dodatkowo ilość tą można rozszerzyć przy pomocy wtyczki UInfoEx. Korzystając z tej wtyczki, można też eksportować do i importować z pliku wprowadzone dane.
    Są też dostępne inne wtyczki zbierające dane, np: czas od ostatniego statusu on-line (SeenPlugin) czy używany przez kontakt komunikator (Fingerprint). Większość dodatkowych wtyczek przeznaczonych do zapisu historii lub informacji o zdarzeniach, pozwala na zapis historii zdarzeń do pliku tekstowego.


     

    Zasoby

    -----------------------------------------------
    - Import/export: na wiele różnych sposobów. Od importowania/eksportowania całej listy kontaktów po import/export pojedynczych kontaktów jako wizytówki .vcard (wtyczka UInfoEx).
    - Wyszukiwanie kontaktów w sieci: kryteria wyszukiwania w sieci są uzależnione od danej sieci.
    -----------------------------------------------



    mirandangmini1.png Okno rozmowy:

    W nowej Mirandzie, ubogą w funkcje, standardową wtyczkę okna rozmowy srmm, zastąpiono wtyczką Scrivier. W standardowej paczce, jest także znacznie bardziej rozbudowane okno rozmowy TabSRMM, ale to właśnie Scrivier ustawiany jest jako domyślna wtyczka dla okna rozmowy.

    Karty: Dostępne. Jest możliwość wyłączenia, a także ustawień dotyczących wyglądu i ich funkcjonalności.

    Sprawdzanie pisowni: Standardowo brak. Istnieje możliwość dodania funkcji za pomocą wtyczki SpellChecker.

    Formatowanie tekstu: Brak. Możliwość do uzyskania po zmianie wtyczki okna rozmowy na TabSRMM.

    Emotikony: Domyślnie nieobsługiwane. Możliwość używania emotikon zyskuje się po dodaniu wtyczki SmileyAdd.

    URL / Obiekty specjalne: W standardowej konfiguracji obsługa jedynie adresów URL. Po zastosowaniu bardziej rozbudowanego okna rozmowy i wtyczki skinujacej logi rozmowy IEView, jest możliwość zastosowania szablonów lub skryptów pozwalających na wyświetlanie w oknie rozmowy m.in. filmów z serwisów typu YouTube, obrazków i innych.


    mirandangmini1.png Archiwizacja:

    Standardowo bardzo prosta i niewygodna przeglądarka. Uzupełnienie np. wtyczką History++ pozwala na wygodne przeglądanie, przeszukiwanie, filtrowanie treści historii, dodawanie wpisów do zakładek, eksport do pliku oraz zabezpieczenie zawartości hasłem. Przeglądanie historii odbywa się "per kontakt", po kliknięciu odpowiedniej opcji w menu kontekstowym kontaktu.
    Jest też możliwość prowadzenia rozmów bez zapisu do historii za pomocą wtyczki NoHistory, oraz automatyczne czyszczenie historii kontaktów po wykonaniu jednej z kilku wybranych akcji HistorySeeperLight.


    mirandangmini1.png System powiadomień:

    Notyfikacje: istnieje możliwość przypisania dźwięku w formacie .wav do każdego typu statusu z osobna, oraz do zmiany statusu opisowego. Za pomocą wtyczki UInfoEx, można przypisać oddzielne dźwięki dla poszczególnych kontaktów.
    Powiadamianie graficzne, dopiero po dowtyczkowaniu Popup plus.

    mirandanotify.png

     


    Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Standardowo obsługiwane jest powiadamianie o pisaniu, które można wyłączyć globalnie, lub dla poszczególnych kontaktów czy grup kontaktów. Wizualizacja - tekstowo w oknie rozmowy i graficznie przy danym kontakcie, na liście kontaktów. Opcjonalnie zmiana ikony w trayu. Dodatkowo, w zależności od zastosowanych wtyczek, można uzyskać powiadamianie w formie pop-up oraz w polu notyfikacji.

    mirandameta.png

    Proszenie o uwagę: zakres działania zależny od danego protokołu. Konfiguracja sygnalizacyjna dostępna po zastosowaniu wtyczki Nudge.


    mirandangmini1.png Interfejs graficzny:

    Na stronie głównej Miranda NG znajduje się obecnie tymczasowy wykaz dodatków z Miranda IM oraz przekierowanie na nowe repozytorium dodatków dla wersji Miranda NG. Wtyczki z Mirandy NG zachowały wsteczną kompatybilność z tematami graficznymi od Mirandy IM. I tak:

     

     

    mirandangmini1.png Integracja z Paskiem zadań Windows 7 i nowszych:

    Domyślne okno rozmowy nie posiada żadnej integracji z paskiem zadań. Dopiero TabSRMM dodaje ikonę nakładkową informującą o sieci z której korzysta dany kontakt, awatar kontaktu w miejscu ikony (tylko w trybie pojedynczego okna, bez kart) i karty w miniaturach.

    mirandangtaskbar.png


    mirandangmini1.png Extra funkcje:

    Długo by pisać. Konstrukcja komunikatora wpływa na dodawanie do niego różnych funkcji mniej lub bardziej powiązanych z komunikacją natychmiastową. Pierwsze dwa z brzegu, to np. funkcja ustawiania alarmów czy wyłączanie komputera po zaistnieniu wcześniej zdefiniowanego zdarzenia.


    . . . . . . . . . . . . . .

    console.png KONSOLE: Konsola XML obecna jako element wtyczki do komunikacji w sieci Jabber/XMPP. Dostępna z menu Jabbera: Jabber -> Usługi... -> Konsola XML. Za pomocą wtyczki Command line istnieje możliwość kontrolowania komunikatora z windowsowej linii komend.



    . . . . . . . . . . . . . .

    +

    - Obsługa dużej ilości protokołów sieciowych
    - Ogromna elastyczność
    - Bezpieczeństwo
    - Mobilność
    - Niska konsumpcja zasobów
    - Częste aktualizacje
    - Prawidłowa obsługa protokołu Facebook

    -

    - Brak obsługi nowego protokołu GG11/12
    - Skomplikowana i czasochłonna konfiguracja, związana z dużą ilością dostępnych rozszerzeń, brakiem systematyczności w nazewnictwie funkcji oraz brakiem polonizacji zdecydowanej większości wtyczek.
    - Mało intuicyjna obsługa (ze względu na to, ze każdy autor "sobie rzepkę skrobie")
    - Niezbędna okresowa konserwacja komunikatora (czyszczenie bazy dbtoolem, ręczne usuwanie nieaktualnych wpisów w bazie danych)
    - Baza danych to połączenie w jedno ustawień konfiguracyjnych i listy kontaktów wraz z historią
    - Przy niefortunnym doborze wtyczek, niska stabilność
    - Niepełne spolszczenie


    . . . . . . . . . . . . . .

    mirandangbig.png

    Gotowe paczki

    mirandangmini1.png Paczki Mirandy NG

    Nie polecam używania gotowych paczek. Mija się to z sensem korzystania z Mirandy. Elastyczny komunikator jest właśnie po to, żeby samemu od podstaw budować jego funkcjonalność, a nie korzystać z gotowych rozwiązań, które w niektórych przypadkach stanowią śmietnik wszystkiego co przyszło do głowy twórcy.

    . . . . . . . . . . . . . .

  5. Przeinstalowałem, ale nic to nie dało. 

    Przy okazji zauważyłem, że ciągle pojawia mi się wykrzyknik przy połączeniu sieciowym. Po restarcie znika, ale jakiś czas później znów wyświetla się informacja, że brak jest połączenia sieciowego. Mimo tego, internet działa.

     

    EDIT:

    Chyba znalazłem co powoduje problem. Po wyłączeniu dodatku Video Downloader All In One problem zniknął i wyskakujące okienka się nie pojawiają. Zatem albo zainfekowany został sam dodatek, albo twórca chciał sobie dorobić na wyskakujących okienkach z jakimś chłamem.

  6. Zauważyłem, że przeglądarka Opera od czasu do czasu wywala okienka kierujące na adres secure.xsrving.com. Przeszukałem internet i solucje związane z usuwaniem tej infekcji to przeważnie jakaś ściema namawiająca do zainstalowania trefnego pseudooprogramowania. 

    Wykonałem logi z programu FRST, z GMERa niestety nie daję rady. Każdorazowo wywala BSOD w trakcie skanowania (ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY win32k.sys). Problem dotyczy tylko przeglądarki Opera i nie jest widoczny przy korzystaniu z Firefoksa czy Edge. Nie jestem w stanie stwierdzić co mogło spowodować infekcję. 

    Addition.txt

    FRST.txt

    Shortcut.txt

  7. Od wczoraj borykam się z problemami nieznanymi użytkownikom normalnych systemów operacyjnych.

    W trakcie zmiany lokalizacji pulpitu ze standardowego C:\Users\Desktop na folder znajdujący się na innym dysku coś źle kliknąłem i teraz... od strony systemowej, nie mam pulpitu.

     

    W Mój Komputer (Win+E) w części foldery widzę dwa foldery:

    post-49-0-73046800-1396689231_thumb.png

     

    Jak widać, są dwa foldery Muzyka, z czego pierwszy ma ikonę standardową, a drugi typową dla folderu pulpit. Ustawienia mają dziedziczone, to znaczy zmiana czegoś w jednym, powoduje zmianę w drugim. Oba prowadzą do folderu C:\Users\Music. Na pulpicie wyświetla się ta zawartość, na jaką wskaże w ustawieniach, w lokalizacji któregoś z folderów.

    W C:\Users jest folder Desktop, ale wygląda na zwykły - tzn. nie ma możliwości zmiany jego lokalizacji.

     

    Wygląda to tak, jakby system zgubił gdzieś Desktop i zamiast niego, funkcje folderu Desktop przekierował na folder Music.

    Jak przywrócić normalne ustawienia?

  8.  

    tylko że mam zastrzeżenie do tego skąd go pobierałeś

     

    Ze stroną domową miałem wtedy jakiś problem, niewykluczone, że nie chciała się załadować. Dlatego pobrałem alternatywnie.

    Nie wiem skąd wziął mi się sterownik SPTD, nie instalowałem niczego do emulacji napędów.

     

    Obecnie sterowniki nie znikają. To z Ericssonem to moduł GPS i czytnik kart SIM. Po prostu jest mi niepotrzebny na tym systemie, więc nie instalowałem sterowników.

     

    Z czytnikiem faktycznie coś jest nie tak - nie działa, powoduje błędy. Bonjour odinstalowane.

     

    System nie zamyka się z powodu sterowników do kamery internetowej. Odinstalowanie jej przywraca prawidłowe zamykanie. Problem w tym, że po restarcie instaluje się na nowo. Na tym systemie kamera nie jest mi potrzebna, ale używam jej na drugim systemie, na innym dysku podłączonym do laptopa. Toteż wywalenie z biosu nie wchodzi w rachubę.

     

    EDIT: O właśnie prowizorycznie rozwiązałem problem. Wystarczyło w głównym kontrolerze USB wyłączyć możliwość wyłączania go w celu oszczędzania energii.

    To teraz popróbuję coś zrobić z tym czytnikiem.

  9. Dzięki.

    AdwCleaner wykonał następujące akcje:

     

    # AdwCleaner v3.006 - Report created 08/10/2013 at 21:20:48

    # Updated 01/10/2013 by Xplode

    # Operating System : Microsoft Windows XP Dodatek Service Pack 3 (32 bits)

    # Username : pdejko - PAWEL-NOTEBOOK

    # Running from : C:\Documents and Settings\pdejko\Pulpit\adwcleaner_www.INSTALKI.pl.exe

    # Option : Clean

     

    ***** [ Services ] *****

     

    Service Deleted : WsysSvc

     

    ***** [ Files / Folders ] *****

     

    Folder Deleted : C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\eSafe

    Folder Deleted : C:\Documents and Settings\pdejko\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\DProtect

    Folder Deleted : C:\Documents and Settings\pdejko\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\lollipop

     

    ***** [ Shortcuts ] *****

     

    Shortcut Disinfected : C:\Documents and Settings\pdejko\Menu Start\Programy\Internet Explorer.lnk

    Shortcut Disinfected : C:\Documents and Settings\pdejko\Menu Start\Programy\Akcesoria\Narzędzia systemowe\Internet Explorer (bez dodatków).lnk

    Shortcut Disinfected : C:\Documents and Settings\pdejko\Dane aplikacji\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\Uruchom przeglądarkę Internet Explorer.lnk

     

    ***** [ Registry ] *****

     

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Google\Chrome\Extensions\ifohbjbgfchkkfhphahclmkpgejiplfo

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\AppID\secman.DLL

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\S

    Key Deleted : HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Eventlog\Application\WsysSvc

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\AppID\{4D076AB4-7562-427A-B5D2-BD96E19DEE56}

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\CLSID\{66EEF543-A9AC-4A9D-AA3C-1ED148AC8EEE}

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\CLSID\{826D7151-8D99-434B-8540-082B8C2AE556}

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\Interface\{66EEF543-A9AC-4A9D-AA3C-1ED148AC8EEE}

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\Interface\{813A22E0-3E2B-4188-9BDA-ECA9878B8D48}

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\Interface\{BCFF5F55-6F44-11D2-86F8-00104B265ED5}

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Classes\TypeLib\{11549FE4-7C5A-4C17-9FC3-56FC5162A994}

    Key Deleted : HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{33BB0A4E-99AF-4226-BDF6-49120163DE86}

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{33BB0A4E-99AF-4226-BDF6-49120163DE86}

    Data Restored : HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Clients\StartMenuInternet\IEXPLORE.EXE\shell\open\command

    Value Deleted : HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SharedAccess\Parameters\FirewallPolicy\StandardProfile\AuthorizedApplications\List [C:\Documents and Settings\pdejko\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\DProtect\DProtectSvc.exe]

    Value Deleted : HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SharedAccess\Parameters\FirewallPolicy\StandardProfile\AuthorizedApplications\List [C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\eSafe\eGdpSvc.exe]

    Key Deleted : HKCU\Software\APN PIP

    Key Deleted : HKCU\Software\Conduit

    Key Deleted : HKCU\Software\InstallCore

    Key Deleted : HKCU\Software\lollipop

    Key Deleted : HKCU\Software\UpdateStar

    Key Deleted : HKLM\Software\eSafeSecControl

    Key Deleted : HKLM\Software\PIP

    Key Deleted : HKLM\Software\qvo6Software

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\WSysControl

    Key Deleted : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Management\ARPCache\WSysControl

     

    ***** [ Browsers ] *****

     

    -\\ Internet Explorer v8.0.6001.18702

     

    Setting Restored : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\AboutURls [Tabs]

     

    *************************

     

    AdwCleaner[R0].txt - [4251 octets] - [08/10/2013 21:19:27]

    AdwCleaner[s0].txt - [3482 octets] - [08/10/2013 21:20:48]

     

    ########## EOF - C:\AdwCleaner\AdwCleaner[s0].txt - [3542 octets] ##########

    Wyłączanie czy restart nadal zawiesza się na "trwa zamykanie systemu Windows".

  10. Problem dotyczy laptopa używanego do pracy. Ze względu na charakter wykonywanej pracy (oprogramowanie analityczne) nie może być na nim zainstalowany antywirus (konflikty z oprogramowaniem). Jednocześnie laptop musi być połączony z siecią. Połączenie z siecią wymagane jest do sprawdzania aktualizacji i licencji uruchamianych programów, czasem mail - żadnego porno ani warezów.

    W pewnym momencie zaczęły się dziać rzeczy dziwne. Zanim wezmę się za naprawę, chciałbym dowiedzieć się, czy nie ma jakiegoś syfu.

     

    Objawy:

    1. Wycięte pliki bibliotek, brak możliwości uruchomienia części oprogramowania, błędy wskazujące na brak bibliotek. Problem naprawiony, przez pobranie i ponowną instalację IE8.

    2. Jakiś reklamiarz zainstalowany. Nie wiem skąd się wziął, być może pominąłem jakiś ptaszek przy instalacji. Reklamiarz został odinstalowany.

    3. Znikające sterowniki. Nagle urządzenia przestają działać, w managerze widać, że sterownik nie został zainstalowany. Usunięcie urządzenia i ponowna jego instalacja załatwia sprawę.

    4. Brak możliwości zamknięcia systemu. Sprzęt zawisa na "trwa zamykanie systemu", nie da się go również "uśpić".

    Addition.txt

    Extras.Txt

    FRST.txt

    gmer.txt

    OTL.Txt

  11. Z całej masy rzeczy która denerwuje mnie w tym systemie operacyjnym, jedna bije wszelkie rekordy. Chodzi o niezabijalne procesy, które przestały odpowiadać.

     

    Scenariusz nr 1:

    - podpinam do gniazda USB stary czytnik kart,

    - pobierają się sterowniki z WU,

    - otwieram "Mój komputer" (Win + E),

    - pojawiają się ikony, ale pasek postępu wskazuje, że coś jest ładowane,

    - trwa to w nieskończoność, więc odpinam czytnik,

    - zamykam okno "mój komputer", otwieram jeszcze raz, pasek postępu nadal widoczny i brak pozycji w postaci ikon dysków,

    - otwieram manager zadań, wyszukuję explorer.exe, obok jest informacja, że "proces nie odpowiada",

    - klikam na "zakończ zadanie" - brak rezultatu,

    - przechodzę na kartę "szczegóły", odnajduję explorer.exe, znów "zakańczam zadanie",

    - otrzymuję informacje o braku uprawnień i odmowie dostępu.

     

    Podobnie nie radzi sobie z tym Comodo KillSwitch, który to podobno radzić sobie powinien. Co do uprawnień, konto ma uprawnienia administratora.

     

    Scenariusz nr 2:

    - instaluję aplikację,

    - uruchamiam plik .exe,

    - otwiera się okno aplikacji, ale system zgłasza błąd,

    - okno aplikacji przejmuje focus,

    - uruchamiam manager zadań, odszukuję proces,

    - w żaden sposób nie udaje się go ubić, gdyż nie odpowiada, a próby jakiejkolwiek akcji kończą się co najwyżej informacją zwrotną, że nie mam uprawnień.

     

    O co chodzi z tymi procesami? To normalne, że nie da się zamknąć zawieszonego procesu? Pomaga jedynie restart.

  12. Zacznijmy od tego, że informatyka powinna być przedmiotem traktowanym przez uczniów trochę poważniej, niż plastyka, muzyka itd.

     

    A dlaczego plastyka i muzyka mają być traktowane niepoważnie?! W zasadzie przedmioty można podzielić na takie które:

    - wymagają wkucia na pamięć czegoś i stosowania jedynie słusznej logiki,

    - wymagają kreatywności i umiejętności które nie każdy posiada w takim samym stopniu.

    Przyjęło się, że u nas każdy ma takie same zdolności polonistyczne, matematyczne, fizyczne, chemiczne itp. natomiast różnicuje się młodzież w przedmiotach typu WF, plastyka, technika, muzyka i informatyka. Bo nie każdy jest tak samo sprawny fizycznie, nie każdy umie rysować, nie każdy ma pomyślunek techniczny i nie każdy ma komputer w domu. Do tego nauczyciele, którzy (co całkowicie logiczne) mają w [Filtr wulgaryzmów] swoją pracę. Dlatego też do przedmiotu nie podchodzi się na poważnie.

     

    a pomija zagadnienia, które się później przydadzą (formatowanie dokumentów)

     

    Przecież formatowanie dokumentów jest i to wałkowane do przesady. Z tym, że podchodzi sie do niego z nie tej strony. Zamiast uczyć zasad formatowania i metod ich osiągania w edytorach tekstu, uczy się jak pogrubić, pochylić, podkreślić i zrobić listę albo tabelkę.

     

    U mnie na studiach, na piątym roku okazało się, że wiele osób ma problemy z formatowaniem tekstu, takim jakie stosuje się przy pisaniu magisterki. Mało tego, ze nie znali zasad. Oni nie wiedzieli jak to działa i zrobienie automatycznego spisu treści, przerosło niejedną osobę. Co więcej przerastało osoby, które w CV wpisywały sobie "biegła obsługa MS Office".

     

    Żyjemy w kraju bylejakości i jeśli znajomość czegoś nie jest modna, nakazana przez prawo lub wymagana pod rygorem nie zaliczenia czegoś - to się to po prostu olewa. I to na każdym polu. W pracy jak dopieszczam swoje teksty od strony edytorskiej i graficznej, mówią mi, że marnuję czas, bo nikt nie zwróci na to uwagi. W świat idą teksty z pojedynczymi literami na końcu, niewyjustowane, o różnych rozmiarach czcionki, z różną interlinią i z kropkami po tytułach.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...