Skocz do zawartości

System nie startuje z powodu uszkodzonego pliku "SYSTEM"


zxc

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie

 

 

wysypal mi sie dzisiaj windows xp. przy uruchomieniu podaje

 

Nie można uruchomić systemu Windows XP, ponieważ brakuje następującego pliku lub jest on uszkodzony: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

 

i odsyla do naprawy poprzez plyte CD z systemem. Moj oryginal najwczesniej moge miec za kilka dni. sciagnalem dwie wersje z netu ale z jakiegos powodu zadna z nich nie pokazuje opcji naprawy przy bootowaniu z plyty - przechodzi od razu do instalacji nowego systemu

 

1. jak inaczej dostac sie do konsoli naprawczej?

2. slyszalem ze istnieja specjalne wersje livecd/liveusb dzieki ktorym bez odpalania wlasnego systemu mozna dostac sie do plików na dysku - od 2 godzin szukam w necie zeby sobie cos takiego sciagnac ale znajduje jedynie instrukcje jak przygotowac takie cudo. czy ktos moglby mi wskazac skad moge gotowy taki produkt sciagnac i sprobowac zgrac istotne dane z partycji systemowej?

 

z gory dziekuje

zxc

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

doprawdy zły dzien dzisiaj mam - na zapasowym sprzecie na którym teraz pracuje nie mam uprawnien administratora i nie moge nic instalowac wiec liveusb musi nieco poczekac ale znalazlem jeszce jedna czysta płytke i udało mi sie odpalić Hiren's BootCD - zgrywam właśnie wszystkie newralgiczne dane z dysku. bede mogl zrobic reinstalke ale nadal powalczyłbym o odzyskanie obecnego systemu:

 

1. jak inaczej w tej chwili uruchomic konsole?

2. co innego poza konsolą można spróbowac?

 

w sumie to okazało sie że nie mam włączonego przywracania systemu - czy w takim razie wogóle jest sens walczyć o tą konsole? czy rejestr bedzie mozna jakos naprawic?

Odnośnik do komentarza

Ja na Twoim miejscu sprawdziłbym jeszcze przy pomocy MHDD dysk twardy. Znam kilka przypadków, gdzie problemy z HDD objawiały się poprzez uszkodzenia plików niezbędnych do działania systemu, zazwyczaj trafiało na to, co teraz u Ciebie. Jeżeli jest to taka sytuacja, to będziesz już wiedział, że dysk na wiele się zda i nie warto przywracać/reinstalować na nim systemu.

 

Program MHDD jest obecny na płytce Hirens Boot w sekcji Hard Disk Tools, całą instrukcję korzystania masz opisaną w linku powyżej.

 

Tutaj o przywracaniu plików rejestru:

http://support.micro...om/kb/307545/pl

 

Lojalnie ostrzegam, że przywrócenie dziewiczej kopii rejestru według tego opisu utrudni Ci nieco życie w działającym XP, ponieważ programy, które trzymały tam swoje ustawienia będą miały problemy z dalszym działaniem. Jeśli nie masz żadnego backupa ani przywracania systemu, to dla świętego spokoju zgrałbym wszystkie dane i zrobił format, a potem zainstalował system z oprogramowaniem od zera. Niemniej jednak decyzję pozostawiam Tobie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli nie masz żadnego backupa (mogą być jakieś w katalogu config oznaczone rozszerzeniem old i ze słusznym rozmiarem, tak z kilka megabajtów - takie możesz podmienić poprzez zmianę nazwy za uszkodzony plik), to opisana na stronie Microsoftu metoda pozwoli przywrócić rejestr do stanu w momencie instalacji Windowsa, co spowoduje usunięcie wszelkich modyfikacji od tamtego czasu. Dużo oprogramowania trzyma dane konfiguracyjne właśnie w rejestrze, więc może to spowodować problemy z działaniem wielu aplikacji w systemie.

 

Odpowiadając na Twoje pytanie: MHDD sprawdzi tylko stan dysku.

Odnośnik do komentarza

hej, niestety ale na plytce nie mam tego programu (MHDD) - mam wersje 15.1 Hirens i na liscie softu na stronie MHDD jest wymieniony ale na plycie nie ma. w sekcji Hard Disk/Storage mam:

Cristal Disk

DiskView

DiskWipe

HDD Capacity restore

HDD Low Level Format Tool

HDD Scan

HD Tune

Victoria

Western Digital data Lifeguard

 

?

Odnośnik do komentarza

ok, znalazlem copy

 

FUJITSU MHV2040AH   NT26T582K5NU
-------------------------------------------------------------------------
 ID Name			 Value Worst  Tresh	      Raw  Health
-------------------------------------------------------------------------
  1 Raw read error rate		   100	100	 46	   217464   •••••
  2 Throughput perfomance	   100	100	  0	 12124160   •••••
  3 Spin-up time		   100	100	 25		1   •••••
  4 Number of spin-up times	    99	 99	  0	     4307   ••••
  5 Reallocated sector count	   100	100	 24		0   •••••
  7 Seek error rate		   100	 67	  0	     3862   •••••
  8 Seek time perfomance	   100	100	  0		0   •••••
  9 Power-on time		    50	 50	  0	 91677518   ••  
 10 Spin-up retries		   100	100	  0		0   •••••
 12 Start/stop count		   100	100	  0	     4304   •••••
192 Emergency retract cycles	   100	100	  0	       66   •••••
193 Load/unload cycle count	    96	 96	  0	    90818   ••••
194 HDA Temperature		   100	 80	  0    52°C/125°F   ••••
194 Minimum temperature		    90	 80	  0	14°C/57°F   -	
194 Maximum temperature		    90	 80	  0    64°C/147°F   -	
195 ECC on the fly count	   100	100	  0	     1116   •••••
196 Reallocated event count	   100	100	  0		0   •••••
197 Current pending sectors	   100	100	  0		0   •••••
198 Offline scan UNC sectors	   100	100	  0		0   •••••
199 Ultra DMA CRC errors	   200	198	  0	      768   •••••
200 Write error rate		   100	 75	  0	    28204   •••••
Odnośnik do komentarza

to prawda, myslalem nad czyszczeniem wiatraków - teraz sprawa sie przyspieszy ;)

 

jak jeszcze moge sprawdzic dysk? kilka tyg temu mialem BSOD po ktorym przy restarcie system zrobil mi checkdisk - o ile partycje C i D przeskanowal raz i wiecej do nich nie wracał,o tyle partycje E do od tamtej pory skanuje mi przy kazdym uruchomieniu systemu (tzn skanowal do wczoraj ;)

 

co do Cristal Disc Info to niestety dostaje komunikat:

This program requires Internet Explorer so does not work from MiniXP

...

 

?

Odnośnik do komentarza

HDD Scan probowalem - wyskoczył komunikat w stylu "class not registered" i nic nie chciał uruchomic

w Victorii nie widze opcji skanowania dysku - gdzi eona sie znajduje? chodzi o tests>>start?

odpaliłem w tej chwili error scan w HD Tune - chociaz pierwszyraz widze ten soft na oczy

 

swoja droga zastanawiam sie czy warto wogole cos tu testowac skoro sprawa raczej skonczy sie formatem na c: ?

chociaz dostałem jeszcze rade aby z C:\WINDOWS\repair skopiowac plik system co powinno reanimowac system czesciowo - jaka jest wasza opinia?

Odnośnik do komentarza
w Victorii nie widze opcji skanowania dysku - gdzi eona sie znajduje? chodzi o tests>>start?

Tak, to to. Zaznacz Ignore, Verify i normalnie skanujesz. Nie wybieraj na razie remapowania.

Tutaj dłuższy opis: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html

 

chociaz dostałem jeszcze rade aby z C:\WINDOWS\repair skopiowac plik system co powinno reanimowac system czesciowo - jaka jest wasza opinia?

To jest dokładnie to, co jest opisane w tym linku do strony Microsoftu, te pliki stanowią dziewiczą kopię rejestru.

Odnośnik do komentarza

ciekawe, zupełnie nie połączyłem tych dwóch tematów:

1. rozumiem ze w tym przypadku odpalenie miniXP jest po prostu obejsciem braku dostępu do konsoli - reszta procedury to to samo?

2. rada jaką dostałem brzmiała "skopiuj plik system znajdujący sie w C:\WINDOWS\repair do folderu C:\WINDOWS\system32\config" jak to sie ma do trzech stron instrukcji ze strony MS?

3. w rezultacie miała byc szansa na "odzyskanie" systemu, najprawdopodobniej bez sterowników - ty piszesz o utracie wszystkich zainstalowanych programach. czy różnica bierze sie tylko z ograniczenia operacji do pliku system?

 

Skanowanie w Victorii odpale jak tylko skoncze skanowac HD Tune - pro forma wrzuce oba rezultaty na forum

Odnośnik do komentarza

1/ Nie znam miniXP, ale tak.

 

2/ Połowa instrukcji MS to standardowe teksty ostrzeżeń. Do Twojego problemu odnosi się tylko część pierwsza, druga funkcjonuje tylko w przypadku włączonego Przywracania systemu. Poza tym, najlepiej skopiuj tylko plik system, wykonując wcześniej kopię zapasową poprzedniego. To się ogranicza do dwóch linii komend.

 

3/ W rejestrze jest bardzo dużo ustawień i przywrócenie dziewiczej kopii skończy się niedziałaniem wielu programów. Możliwości są dwie: albo instalujesz je od zera na tym samym systemie, albo stawiasz system od nowa i instalujesz potrzebne oprogramowanie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...