Skocz do zawartości

Redukcja folderu WinSxS


yamata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Otóż albo mi padło na oczy, albo wyszukiwarka na forum zwraca błędne wyniki...

 

A ponieważ nie chce mi się drążyć forum, zadam głupie, zapewne już wielokroć zadawane pytanie:

 

Po grzyba istnieje folder winsxs w Windows Vista i przede wszystkim w Windows 7?

Co i jak można z niego usunąć, by bezpiecznie móc zmniejszyć jego potworne rozmiary, a taki backup zmieścił się choćby na jednej płycie DL?

 

Wiem, że mogę sobie poczytać w Google, ale wolę sobie poczytać tutaj ;)

Szczególnie jakiś tutorial napisany przez Picasso, bo na to tak naprawdę liczę...

 

Który z folderów "msil" czy "x86" mogę bezpiecznie wysiudać i czy można to zrobić jakimś softem, automatycznie? W jaki sposób może to spowolnić czy uszkodzić system? Jak i czy w ogóle warto się z tym "kochać"? ;)

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi. Sensowne ;)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Który z folderów "msil" czy "x86" mogę bezpiecznie wysiudać i czy można to zrobić jakimś softem, automatycznie? W jaki sposób może to spowolnić czy uszkodzić system? Jak i czy w ogóle warto się z tym "kochać"?

Ja tylko co do softu:

Odpal CCleanera, ustaw jak uważasz za stosowne, odzyskasz trochę miejsca.

trochę = zależy od wielu czynników.

Odnośnik do komentarza
W pewnych rzeczach się nie grzebie bo po co..(potem są przypadki na forum sławnego narzędzia Sunrise Seven) .to nie czasy dysków 40MB i kombinowania z kompresją bo mam za mało miejsca na nortona comandera. Do reszty twojej odpowiedzi zniżać się nie będę i nie skomentuję z mojej strony EOT.

 

"W pewnych rzeczach się nie grzebie..." Niby dlaczego? Grzebie się we wszystkich, pod warunkiem że się umie i ma to sens. Od tego jest to forum, by Windows nie miał tajemnic...

 

"To nie czasy dysków 40MB..." Zaiste. I co z tego? Mam w komputerze 10 dysków, w sumie ponad 10TB. Ciągle mi mało ;)

Co nie zmienia faktu, że czasem muszę komuś nagrać backup systemu na płytę DVD, choćby DL, a nie na BlueRay...

I w tym przypadku ma znaczenie, czy obraz zajmuje 12GB, czy 7,5, czy może 4...

 

Ot cała filozofia...

 

 

Ja tylko co do softu:

Odpal CCleanera, ustaw jak uważasz za stosowne, odzyskasz trochę miejsca.

trochę = zależy od wielu czynników.

 

Dzięki za sugestię, na pewno spróbuję.

Krótko i na temat. Trzeba być moderatorem by to pojąć?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Po grzyba istnieje folder winsxs w Windows Vista i przede wszystkim w Windows 7?

Co i jak można z niego usunąć, by bezpiecznie móc zmniejszyć jego potworne rozmiary, a taki backup zmieścił się choćby na jednej płycie DL? (...) Który z folderów "msil" czy "x86" mogę bezpiecznie wysiudać i czy można to zrobić jakimś softem, automatycznie? W jaki sposób może to spowolnić czy uszkodzić system? Jak i czy w ogóle warto się z tym "kochać"?

1. Tu są lepsze wyjaśnienia (a jeśli zbyt słabe, to nie wiem cóż jeszcze można tu dodać):

 

Engineering Windows 7 - Disk Space

Should you delete files in the \WinSXS directory? And what's the deal with VSS? (+ komentarze)

More on hard links

 

I należy zwrócić uwagę na to, że waga folderu WinSxS w jego Właściwościach to waga "wyświetlana" a nie rzeczywista, a nieprawdziwość informacji wynika z tego jak eksplorator obchodzi się z symbolicznymi przekierowaniami. Rzeczywista waga jest mniejsza (i się może nagle okazać że kilkaset MB do kilka GB w tył, zależy oczywiście od zasobności danego systemu). Wierniejszą wagę folderu (tzn. minus linki przeliczone dosłownie) można pobrać przy udziale narzędzi specjalizowanych pod kątem linków (np.: cTTrueSize) albo z poziomu środowiska zewnętrznego "nie respektującego" struktur Windowsa. Tu porównanie co widzi na temat tego samego WinSxS eksplorator Windows, cTTrueSize oraz Ubuntu:

 

winsxs.png

 

2. W pełni naturalna i bezpieczna metoda redukcji WinSxS to, zamiast karykaturalnego wydziwiania, po prostu prawidłowa deinstalacja komponentów, których nowsze wersje weszły w system, typowo proces wykonalny po nałożeniu głównego SP (i proces ten czyni SP "stałym", nie można go już odinstalować). Czyli dla Windows 7 gruntowne oczyszczanie możliwe "niestety" po instalacji SP1. Do przeprowadzenia albo w cmd uruchomionym jako Administrator komendą dism /online /cleanup-image /spsuperseded, albo z poziomu GUI przez wybór opcji w narzędziu Oczyszczania dysku.

 

Podejrzane kombinacje punktowe uznaję za niezasadne, nieopłacalne i o trudnych w przewidzeniu skutkach. Ileż to było już tematów, że nie działa Windows Update / instalacja aktualizacji i innych komponentów, nie działa w Windows funkcja X, Windows okazuje się nienaprawialny wbudowanymi narzędziami i nie ma skąd brać plików zamiennych by skorygować poważne uszczerbki = a to z winy nieumyślnych lub celowych modyfikacji tego obszaru.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...