Skocz do zawartości

XP SP3 chodzi wolno, zacina się, ogólna katastrofa


maxine

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Dostałam służbowego laptopa i nie da się na nim pracować. Chodzi wooolno, przy pisaniu w wordzie często musze czekać aż się coś napisze, przy otwieraniu 'mojego komputera' dobre piętnaście sekund mieli ta latarka zanim pojawią się ikony, w 'dodaj usuń programy' zapełnianie listy albo trwa kilka minut, albo w ogóle sie nie udaje, wszystko się zwiesza i konieczny jest twardy reset, bo system nie reaguje na nic... i tak dalej. Ponadto jest jakiś problem z ArcaVirem, któego nie ma (ja go przynajmniej nie znalazłam na liście programów), gdyz pojawia się przy każdym starcie dymek, że jest wyłączony i może powodować problemy, kiedy go włączę, tam w zabezpieczeniach, to sie włącza, ale potem magicznie wyłącza i tak za każdym razem, więc nie wiem o co chodzi, prawdopodobnie ktoś go odinstalował niezbyt dokładnie. Z internetem jest problem taki, że łączy się automatycznie z jakimś spotem orange, ale kiedy chcę go połączyć z inną siecią, to nie ma nic na liście i odświeżanie listy nic nie daje. Ogólna kaplica i marazm.

 

Komp to turbomegalap:

 

Celeron 900 2,2 GHz, 800MHz FSB
1 GB RAM DDR3 

Mobile Intel Graphics Media Accelerator 4500M

 

System: win xp sp3

 

Co zrobiłam:

wszytko z tego artykułu: http://wydajnykomputer.pl/optymalizacja-i-przyspieszanie-systemu-windows-xp

turbo jetem wyczyściłam co się dało

z autostartu wyczyściłam co niepotrzebne - autorunsem

 

Dołączam raporty z FRST i proszę o jakieś wskazówki, bo on nadal chodzi jakby mu się coś stało złego... czy to tak już będzie bo RAM?

 

 

Addition.txt

FRST.txt

Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jedną z przyczyn braku sieci wifi na liście wyboru (domyślam się że chodzi o połączenie wifi) może być to na którym kanale działają. Niektóre kanały mogą być niedostępne dla konkretnych modeli komputerów. Trzeba by sprawdzić i ewentualnie zmienić kanał sieci wifi na routerze.

W innym przypadku pomóc może odinstalowanie karty sieci bezprzewodowej, po ponownym uruchomieniu komputera system zainstaluje ją ponownie. Proponuję też aktualizować sterowniki ze strony producenta, a nie np. Microsoft Update.

Winowajcą może też być program zarządzający połączeniem wifi, niektóre karty sieci bezprzewodowych/producenci komputerów wymagają dedykowanego programu. Bez niego połączenie czy wyszukanie sieci wifi może być co najmniej utrudnione. Trzeba sprawdzić ich obecność i działanie. Sam nie używam klienta dodawanego do kart atherosa ale np. muszę mieć Wireless Console dedykowane dla komputerów Asus. Podobnie jest w przypadku HP.

Również oprogramowanie antywirusowe/firewall, nieodpowiednio skonfigurowane lub po okresie trial może blokować połączenie. W przypadku np. Avasta nieznane nam moduły można na próbę wyłączyć. Powiązane z nimi komponenty sieciowe po restarcie przestaną być aktywne. Trzeba też sprawdzić ustawienia połączeń.

Zdarzają się też banalne sytuacje, karta wyłączona sprzętowo czy programowo przez kombinację przycisków czy przełącznik.

 

Dopisane:

 

Mój laptop, asus z kartą atheros, nie widzi sieci wifi na kanale 13. Po zmianie kanału w routerze bez problemu widzi ją i się z nią łączy. Zanim zmieniłem kanał próbowałem restartu karty wifi, routera itp. i czasem owszem podłączył się, ale nie wiem przy jakim kanale, bo ustawienia routera były na auto. Dotyczyło to sieci firmowej na prostym Tp-Linku.

Odnośnik do komentarza

Nom, wszystko pięknie, tylko na liście nie ma też tej sieci, z którą on sie łączy :D Nie ma żadnej, listy nie ma. Sądzę, że to jest problem tego samego typu co zapełnianie listy w 'dodaj/usuń programy', które raz sie udaje raz nie. Karta jest włączona, bo komputer łączy się z jakąś durną niezabezpieczoną siecią automatycznie, więc tu wszystko śmiga. Teoria kanałów interesująca, muszę ją zgłębić, bo przyznam, że pierwsze słyszę. Dodam też, że nigdy, ale to nigdy, z żadnym laptopem ani z żadną siecią nie musiałam zmianiać kanałów czy innych bajerów, a trochę tego przeszło przez moje ręce, dlatego głeboko zdziwiła mnie Twoja sugestia, że komputer nie obsługuje jakiegoś kanału. I tak nie obsługuje żadnego kanału żadnego routera w okolicy? Mam tu normalnie z 15 sieci na listach we wszystkich trzech innych komputerach. Kwestia oprogramowania dedykowanego też odpada, bo on się łączy z siecią. No nic, muszę pogrzebać głębiej :D

Odnośnik do komentarza

 

Ponadto jest jakiś problem z ArcaVirem

w trybie awaryjnym użyć ESET AV Remover

https://www.fixitpc.pl/topic/8-dezynfekcja-zbiór-narzędzi-usuwających/

i

http://programy.interia.pl/pobierz/deinstalatory/arcavir-removal-tool

 

można usunąć przez dodaj/usuń programy:

  1. HP Customer Participation Program 10.0
  2. HP Solution Center 13.0
  3. HP Update
  4. HP Smart Web Printing
  5. AutoUpdate

 

Odnośnik do komentarza

O, dzięki @mirf za tego ArcaVira, bo wyłączyłam powiadomienia, ale to jedynie przestało mnie denerwować, problemu nijak nie rozwiązało ;) 

 

Z tym HP Customer Program i resztą pierdół, to chciałam to wywalić od razu, ale wtedy system krzyczy, że usuniecie tychże komponentów może zakłócić pracę sterownika (hp deskjet f2200 all in one driver software 10.0 rel. 3), dlatego zostawiłam to w spokoju, no ale zaryzykuję, teoretycznie nie powinno się nic stać, pierwszy raz sie spotkałam z takim monitem, że wywalanie pierdół dodatkowych może być zagrożeniem dla sterownika.

 

Acha, czyściłam go nie żadnym turbo jetem, tylko JetCleanerem.

Odnośnik do komentarza

@Teoria kanałów

koledze suncez najprawdopodobniej chodziło o to, że w zależności od regionu świata wykorzystuje się różną liczbę kanałów:

USA 1 - 11

Europa 1 - 13

Japonia 1 - 14

Teoretycznie router pracujący na kanale 14 (ustawienia regionalne Japonii) rozgłasza sieć, która nie będzie dostępna dla urządzeń europejskich. W praktyce sytuacja bardzo mało prawdopodobna.

Odnośnik do komentarza

Dobra, już mi sie rozjaśnilo z tymi kanałami, sądziłam, że chodzi o coś innego, ale po poście @gajowego zrozumiałam, resztę doczytałam. Nie będę w domowym routerze dłubać, bo to słuzbowy komp, w pracy łączy się z pracowym netem bez problemu. Sytuacja jest co najmniej dziwna jednak, bo aż trudno uwierzyć, że żadnej okolicznej sieci nie wykrywa oprócz tego darmowego, niezabezpieczonego hotspota (którego notabene tez nie ma na liście, bo listy nie ma w ogóle, pusto jest tam). Stąd moje podejrzenie, że on z jakichs powodów nie ładuje listy po prostu.

 

Operacje usuwania oprogramowania HP wciąż trwają. Ten customer program usuwał cztery i pół godziny, to nie jest normalne. Teraz następne mieli już od kwadransa, zobaczymy co będzie dalej :D Zaczynam się zastanawiać czy to nie jest jakiś sprzętowy problem. Ja rozumiem, że on ma mało ramu, ale no bez przesady. Moje stare pentium 60MHz z 24 MB ramu chodziło szybciej, no ale wtedy też inne windy były ;) Przyznam szczerze, że różne muły spotkałam w życiu, ale z reguły ożywały po czyszczeniu z tempów, uporządkowaniu rejestru, zmiany grafiki na klasyczny windows etc. Ten odrobinę przyspieszył, ale tylko odrobinę, lista dodaj/usuń wciąz raz sięładuje raz nie. W życiu nie spotkałam czterogodzinnej deinstalacji programu... 

 

Rozumiem, że w tych logach nie ma niczego niepokojącego? Ja próbowałam je czytać, ale niektóre ich fragmenty są dla mnie niezrozumiałe, wiedzy mi nie starcza, niestety. I rozumiem, że nie trzeba tu tego skryptu żadnego aplikować? 

 

Podeinstaluję wszystko do końca i zobaczę co sie stanie, może jakieś logi diagnostyczne sprzętu są potrzebne? Już sama nie wiem... 

 

Tak czy siak, dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza

żadnej okolicznej sieci nie wykrywa (..., bo listy nie ma w ogóle, pusto jest tam).

 

Rozumiem, że chodzi o okno Połączenie sieci bezprzewodowej.

sieci%20bezprzew.3.jpg

Sprawdź czy masz zaptaszkowane "Używaj systemu Windows do konfiguracji ustawień sieci bezprzewodowej" jak na tym obrazku:

 

sieci%20bezprzew.4.jpg

 

Przy okazji - słaby procesor sprzed 8 lat i 1 GB RAM-u współdzielone z kartą graficzną - to nie ma prawa dziś działać w zadowalający sposób.

Odnośnik do komentarza

Ha! Widzisz @gajowy, weszłam, żeby się pochwalić, że znalazłam problem, a tu Twój post :) 

 

Te kanały nie dawały mi spokoju, w sensie nie pasowały mi, wlazłam w te połączenia sieciowe najgłębiej jak się dało, ręcznie dodałam swoją sieć (tak, zaptaszyłam wcześniej tamto okienko, żeby móc cokolwiek ustawić) i magicznym sposobem mam internet oraz wszystkie inne okoliczne sieci się pojawiły. 

 

Zanim jednak to wszystko zrobiłam, system wreszcie uporał sie z deinstalacją tych popierdółek od HP. Te małe, po kilka mega deinstalowały sie szybcej, choc i tak prawie godzina na trzy mini apki to jakieś szaleństwo... Po tej operacji komputer nagle ożył. Zauważalnie przyspieszył i działa. Demonem szybkości to on nie będzie, ale da się na nim pisać - do tego ma być używany. Może wyżebrzę dla niego 1 giga dodatkowego ramu ;) Deinstalacja pozostałości po ArcaVirze, która poszła zadziwiająco sprawnie, dopełniła dzieła, bo nawet się tarczka aktualizacji windy pojawiła.

 

Wychodzi na to, że naprawione.

 

Ciekawe, wygląda na to, że te bzdury HP go tak muliły... może toto chodziło gdzieś w tle czy coś, nie wiem, z autostartu umiem wywalić, ale na tym się kończą moje umiejetności, nie wiem jak sprawdzić czy jakis program niechciany nie chodzi, tym bardziej, że nazwy procesów czasem są takie, że nie wiadomo czy to sterownik, czy inny badziew. 

 

Dzięki za wszystkie wskazówki, bardzo mi pomogliście :)

 

A tego FRSTa to moge normalnie skasować, czy on wymaga jakiegoś specjalnego zabiegu czyszczącego skoro żaden skrypt nie był uruchamiany?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...