Skocz do zawartości

Alternatywa dla Comodo Interent Security


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Po mej przymusowej przesiadce z OS X, z powrotem na Win 7, pojawiły się odwieczne problemy i dylematy "windziarza".

Użytkownicy CIS (Comodo Interent Security), jeśli tacy jeszcze istnieją, zapewne chwala go za to że wszystko jest pod ręką: piaskownica, HIPS, antywirus, firewall i inne cuda, a do tego jest darmowy.
Niestety, nie oszukumy sie, ale jest to program, który ogranicza do maksimum ingerencję użytkownika i działa czasem wbrew jego woli, o czym samemu się przekonałem, więc poleciał z mego dysku ;-)

Pytania zatem brzmią:

 

1.Czy istnieje jakaś darmowa alternatywa dla CIS, posiadająca wyżej wymienione udogodnienia? Niestety moje poszukiwania spełzły na niczym...

 

2. Jeśli nie istnieje, chetnie przyjrzę się waszym zestawom zawierającym

- antywirusa

- zaporę firewall

- piaskownicę

- HIPS
i samemu cos skompeltuję.

Obecnie jest tego na rynku tyle, że nie jestem w stanie przebić sie przez to samemu, a pewnie są osoby, które mocniej w tym siedzą, więc chętnie wysłucham.
Oczywiście interesuje mnie jedynie darmowe oprogramowanie.

Ja w zamian moge pomóc w doborze programów na OS X-a, ale chyba nikt nie bdzie chętny ;-)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Niestety nie ma chyba żadnego pakietu czy pseudopakietu (takim jest Comodo) za free z takimi modułami w komplecie...

- darmowe pakiety ma np. Zonealarm i Outpost, ale są pozbawione piaskownicy...piaskownicę ma Qihoo 360, ale to niepełny pakiet, który proponuj obcy program - GlassWire - jako zaporę

- nie używam AV, ale z tego, co da się wyczytać dobrym wyborem może być Avast, Panda, Avira, Rortinet czy Qihoo 360...darmowe wersje od niedawna rozwija też Sophos i McAfee, ale to wciąż "bety"

- zapora na W7?...z modułem HIPS/bloker/monitor to np. Outpost, Privatefirewall, PCTools...polecałbym najbardziej Online Armor, ale producent przetsał rozwijać tę zaporę i blokuje instalację darmowej wersji...bez modułu HIPS i darmowa jest niezła zapora TinyWall, której najnowsza wersja wyszła kilka dni temu

- piaskownica?...teraz tylko Sandboxie, bo BufferZone w wersji dla użytkowników indywidualnych nie jest już rozwijany, jest jeszcze SafenSec, ale ten z kolei lubi sprawiać kłopory...inne darmowe alternatywy poza Shade, która jest w fazie rozwoju i sporo jej brakuje, nie istnieją chyba

- HIPS na Win7?...nie ma samodzielnego poza Malware Defender, ale nowej jego wersji nie ma już od 3 lat chyba...ThreatFire może jeszcze, ale to bardziej monitor zachowań i dopiero po włączeniu (edycji) zaawansowanych opcji można go traktować jak HIPS...aha i nie jest już rozwijany...no i  BufferZone, ale o nim już było

Warto pomyśleć na pewno o ochronie anty-expoloit w postaci darmowego EMETa od Microsoft czy darmowej wersji Malwarebytes Anti-Exploit...można się pokusić o darmową wirtualizację systemu czyli Toolwiz Time Freeze...coś do kopii bezpieczeństwa systemu...

Wariantów może być cała masa, ale na koniec chcę polecić polski program zasadniczo przeciw loggerom, ale w tej chwili już tak rozbudowany, że oprócz tych funkcji i fukcji HIPS pozwala na ograniczanie uprawnień dla aplikacji i ochronę przeciw szkodnikom typu ransom/cryptolocker...jest też jego wersja z zaporą...program jest płatny a nazywa się SpyShelter i nie jest to żadna reklama. Używam programu ponad 5 lat i mam o nim jak najlepsze zdanie.

Odnośnik do komentarza

ichito, dzięki za obszerną odpowiedź, moge podzielić sie tutaj swoimi doświadczeniami z niektórymi wymienionymi powyżej programami.

 

Jeśli chodzi o antywirusa i jedną zaporę:

- Zonealarm - właśnie się go pozbywam, bo usunął bez pytania o akcję z mojej strony, pliki exe programu graficznego, który był bezpieczny.
- Avira gościła u mnie już dwukrotnie i dwukrotnie się jej pozbyłem ponieważ jest za ciężka dla systemu i pożera spore zasoby.

- Panda jest lakka, niestety słabo konfigurowalna, a co ważniejsze, niedawno przepuścila mi jakieś zagrożenie (używałem jej w połaczeniu z Online Armor) i skończyło się na formacie dysku, gdyż wszystko się posypało. Czyli jednak nie warto używac produktów, które nie sa juz rozwijane.

- Comodo Internet Security - postanowił poblokować i pousuwać z dysku kilka programów, jak również poblokował niektóre pliki instalacyjne, mimo że wszystko było pościągane z oficjalnych stron producentów. Do tego brakuje mu opcji, które pozwoliłyby doświadczonemu użytkownikowi ingerować w jego zadania, czyli ogólnie program dla małpy, która niczego nie będzie dotykała (wybaczcie)

- Immunet 3 - w fazie testowania, na razie sprawauje się nawet dobrze, choć juz poblokował kilka fałszywych akcji oraz plików bez pytania o zachowanie, więc zastanawaiam się nad jego usunięciem

 

Zapory:

- Online Armor, jak już wspomniałem, razem z Pandą, dał ciała i mój system poszedł na wieczne wakacje.

- Comodo Firewall - nie miałem zastrzeżeń do samej zapory, choć nie wiem jak obecnie
- Zonealarm - jestem w trakcie testów, jednak antywirus już dał o sobie znać, że nie jest dobry o czym pisałem wyżej.

- Privatefirewall - kiedyś testowałem i jakoś mnie nie przekonała, choc już nie pamiętam dlaczego.

- PCTools - podobnie jak Privatefirewall

 

Piaskownice:
- Sandboxie - jak dla mnie nr 1 wśród darmowych, nie znalazłem lepszej

 

SpyShelter - dzięki za przypomnienie o jego istnieniu. Używałem go przez lata i był niezły, wtedy jeszcze darmowy, ale widze że chyba coś się zmieniło.

 

 

Zatem pozostaje Sandboxie, z zapory wypróbuje jeszcze TinyWall, dorzucę WinPatrol, a co do AV jeszcze nie wiem, bo na pewno nie zainstaluje ponownie Avasta, z nim już też miałem przejścia.
Zastanawiałem się nad  Microsoft Security Essentials
, jednak słyszałem na jego temat sporo mało pochlebnych zdań, szczególnie o AV.

Odnośnik do komentarza
  • 9 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...