Skocz do zawartości

Nie można sformatować pendrive'a.


BitMarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Od kilku dni mam pewien problem z moim pendrivem. We wtorek próbowałem u kolegi skopiować na pendrive grę, lecz po kilku nieudanych próbach zakończonych zawieszeniem się komputera, potem już nie udało się nawet przeglądać plików na pendrivie. Windows pokazywał że należy go sformatować, ale za każdym razem pojawiał się komunikat o tym że system nie mógł dokończyć formatowania. Kiedy zabrałem go do domu mój openSUSE 12.3 jak i Windows 7 wykrywały go, ale nie dało aię go ani sformatować ani utworzyć nowej tabeli partycji a zerowanie mbr-u nic nie dało. Nie dało też nic czyszczenie mbr-u programem diskpart na Windowsie ani nie pomogła funkcja odbudowy mbr-u programem Aomei Partition Manager. Czy da się go jeszcze uratować, czy nadaje się on już tylko do śmieci? Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wypróbuj sformatować za pomocą HP USB Format Tool

 

Może być tak, że został wyciągnięty z portu USB bez użycia bezpiecznego wysuwania i wtedy uległo uszkodzeniu oprogramowanie układowe pena. To jest możliwe. W takim wypadku można próbować wgrać na nowo firmware o ile jest dostępne i zostanie wykryty chip pena. Do tego wykorzystuje się Chip Genius. Jeśli program znajdzie Chip Vendor i Chip Part-Number to masz prostszą sprawę i w wyszukiwarce szukasz firmware. Po wykryciu przez program PnP Device ID: czyli VID i PID kopiujesz VID i PID do wyszukiwarki.

 

Może się zdarzyć, że nie ma narzędzi do Twojego pena (ja dla swojego nie znalazłem, mam SanDisk Cruzer Edge 16GB).

Odnośnik do komentarza

Witam i dziękuje za odpowiedź :)

Tym narzędziem HP USB Format Tool próbowałem już wcześniej formatować, niestety bez skutku bo pojawia się komunikat "Device media is write-protected". Chip Genius nie wykrył Chip Vendor ani Chip Part-Number. Mój pendrive to Kingston DataTravel 100 G2. Czyli już nic nie da się zrobić, jeżeli nie wiadomo jaki to chip?  :unsure:

Odnośnik do komentarza

smi sm3252b to chip (stosowany w różnych pendrive'ach od PNY po Kingstony)

Jest i narzędzie do niego: http://www.cdrinfo.pl/download/1333135349

to jeden potencjalny wynik. Ogólnie dziwne, bo pen jest wykrywany ogólnie jako mass storage...

 

Bardziej jestem za tym, że jest to ten: SSS6692 http://flashboot.ru/files/file/272/

 

Jeszcze napisz co pokaże program ChipEasy (proszę o to, bo zrobiłem prosty test na penie nieznanej firmy: ChipGenius potrafił wyświetlić jedynie VID i PID oraz Revision a ChipEasy odczytał wszystko, łącznie z modelem chipa i wersją oprogramowania, nawet z SanDisk Cruzer sobie poradził lepiej niż CG i podał jako producenta chipa SanDiska, więcej nie pokazał niestety).

Również USBFlashInfo wyciągnął więcej informacji niż CG LINK, aczkolwiek najpierw użyj ChipEasy.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza

Witam

Kowa1, u mnie też ten link do nie działa.

Pobrałem ChipEasy, i tym razem chyba dał wszystkie potrzebne informacje.

 

Logical drive : H:\ Capacity: 0.0G

Device ID : VID = 0930 PID = 6544

Device SN : 001CC0C60E20CBA1C4292355

Device version : 1.00

 

Device vendor : Kingston

Device model : DT 100 G2

Protocol : USB2.0

Max power : 200mA

 

Partition type : Device active : no

Aligned state : 0 KB, Have been Aligned

 

Controller : SSS

Controller model: SSS6692-B4

Flash Vendor : Toshiba, Type: MLC, Process: 24nm, Page: 8K

Flash ID : 98DE9482 Flash Part: TC58NVG6D2GTA00

Score : 52 (Normal Score >= 30)

 

Tools : http://www.upan.cc/tools/mass/SSS/

OS Version : Windows 7 Personal Service Pack 1

Update Status : The current version is the latest version!

Odnośnik do komentarza

Jeśli mogę dorzucić swoje trzy grosze niestety dosyć ogólnikowo.

kiedyś borykałem się z podobnymi problemami  i doczytałem wtedy że sytem windows widzi pendrive jako napęd usuwalny i dlatego ma momentami, np. formatowanie ( nie potrafi sformatować pendrivea tak by miał dwie partycje ) ograniczenia. Przykładowo standardowe formatowanie spod windows nie umieszcza MBR ( Master boot record ) a tylko PBS ( partition boot sector ). Jak się sformatuje pendriva narzędizm "HP USB Disk Storage Format Tool utility", które to narzędzie służy do formatowania pendrivea własnie pod możliwość zainstalowania i startowania z niego sytemu - czyli umieszcza na nim MBR, windows może mieć problemy.
Przykładowo nie widzi drugiej partycji na pendrive.

Jest sposób żeby zmodyfikować widzenie pendriva przez windows - a dokładniej dwa sposoby:
1) zmiana jakiś parametrów w windowsie - jakiś nowy plik systenowy odpowiedznio spatchowany i chyba jekieś zmiany w rejestrze - zrobiłem to dawno, teraz problemów nie mam, i zapomniałem jak i dokładnie czym się to robiło. Mam gdzieś zapisany i sposób i pliki ale musiał bym poszperać. Pewnie jak się pogoogluje coś można znaleźć - chyba to było na poprzednio prowadzonym przez Picasso forum.
2) Grzebnięcie w oprogramowaniu pendriwa i zmienienie mu flagi którą czyta windows a która informuje że jest to napęd wymienialny/usuwalny. Tyle że ponoć nie wszystkie pendrive na to pozwalają, zależy od zastosowanego chipa.

Pytanie związane z postami userów którzy pisali o flshowaniu pendrive i do nich skierowane:
Czy te programy do flashowania i wersje softwerów które one używają powodują że pendive ma przywrócone standardowe oprogramowanie chipa czy takie spatchowane które likwiduje flagę mówiącą że jest to napęd usuwalny ?

 

PS

Jeśli ten AOMEI Partition Assistant wykrzystuje pliki systemowe windows to może mieć problemy z pendriwem. trzeba by było skorzystać z Parition managerów na botowalnych CD Paragon, Avanquest, MiniTool

Odnośnik do komentarza

2) Grzebnięcie w oprogramowaniu pendriwa i zmienienie mu flagi którą czyta windows a która informuje że jest to napęd wymienialny/usuwalny. Tyle że ponoć nie wszystkie pendrive na to pozwalają, zależy od zastosowanego chipa.

Ze zmianą flagi to może Ci chodzić o to czy pendrive posiada aktywną partycję lub nie. Jeśli zewnętrznym programem np. MiniTool Partition Wizard Home Edition utworzysz na penie 2 partycje to Windows widzi tylko pierwszą (nie ważne czy jest logiczna czy primary, aktywna czy nie) i wtedy może mieć problem z formatowaniem, ale bez problemu radzi sobie z tym HP USB FT lub wyżej wymieniony MIniTool Partition Wizard.

 

@BitMarcin

Wczoraj linki do cdrinfo działały, coś musiało im paść.

Czy próbowałeś już z TYM narzędziem?

Odnośnik do komentarza

Jeszcze nie próbowałem z tamtym narzędziem, bo nie wiem czy w ogóle nie napsuje tylko bardziej, gdyż ten program jest do chipu SSS6692 a u mnie wykryło SSS6692-b4, więc mogę bez obaw użyć tego programu?

 

EDIT: Pobrałem to narzędzie i pojawiło się takie okienko:

 

post-10799-0-01562500-1382876784_thumb.png

 

I teraz nie wiem któro wybrać, bo żadna pozycja nie pasuje za bardzo do mojego chipu.

Odnośnik do komentarza

Spróbuj http://spece.it/windows-serwer-artykuly/windows-nie-widzi-pendrive

 

Tak jeszcze zapytam: na jakim systemie to robisz? Bo Win7 nie obsługuje do końca tego programu, spróbuj na XP.

 

 

Spoiler do edycji, na razie nie korzystaj, nie potwierdziłem tego.

 

 

 

Zmień zawartość pliku 6692_HY26_256P_8KB.INI na:

[OEM]

 

PN = 6692 + Hynix 26nm Normal Flash (256P, 8KB)

Note = ISP: 6692_B5-IM_20110114_VB80000_51F5.BIN

 

VID = 0930

PID = 6544

VENDOR_NAME = "3SYSTEM"

PRODUCT_NAME = "USB Mass Storage"

STRING_DESC_ENABLE = 1

SN_CustomerCode = 0x0F

[FEATURE_SETTING]

eraseallfirst = 1

FLASH_OP = "ALL123"

ID35 = 1

ID17 = 1

[iSP]

Code = 6692_B5-IM_20110114_VB80000_51F5.BIN

[LED]

LED_Period = 1

LED_DutyCycle = 10

 

 

Odnośnik do komentarza

Spróbuj tak: Start --> wpisz Regedit i uruchom jako administrator --> kliknij prawym na Komputer i wybierz Eksportuj i wyeksportuj np. na Pulpit i zapisz pod nazwą backup.reg.

Następnie przejdź do: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{36FC9E60-C465-11CF-8056-444553540000} i znajdź UpperFilters i prawym "Usuń", potem przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{36FC9E60-C465-11CF-8056-444553540000} i znajdź LowerFilters i prawym "Usuń". Gdyby któregoś z nich nie było, nie szkodzi. Zrestartuj system z odłączonym pendrive i po uruchomieniu podłącz pena.

Odnośnik do komentarza

Sprawdź czy pendrive jest wykrywany przez BIOS.

 

1. Odłącz wszystkie urządzenia na USB, znajdź na dysku plik INFCACHE.1, będzie w C:\Windows\System32\DriverStore, kliknij prawym i wybierz Właściwości --> kliknij zakładkę Zabezpieczenia i wybierz Edytuj --> w karcie uprawnienia dla INFCACHE.1 wybierz Dodaj --> w oknie Wybieranie: Użytkownicy lub Grupy wpisz Administratorzy i Sprawdź nazwy, następnie zatwierdź i w onie Uprawnienia dla INFCACHE.1 dla Administratorzy zaznacz Pełna kontrola i zatwierdź. Skopiuj plik INFCACHE.1 na pulpit a ten w folderze C:\Windows\System32\DriverStore usuń i podłącz jakieś urządzenie na USB (inne niż ten pendrive) np, myszkę  (zregeneruje się po restarcie) i potem możesz podłączyć pendrive. Jeśli go nie wykryje, czasem trzeba powtórzyć całą operację kilka razy zanim Windows wykryje urządzenie.

 

2. Start --> z prawej kolumny kliknij prawym na Komputer --> Zarządzaj --> Zarządzanie dyskami --> sprawdź czy pokazał się pendrive, jeśli tak to trzeba mu przypisać literę --> klik prawym na pendrive i wybierz Zmień literę dysku i ścieżki i w oknie wybierz literę dysku np. G i zatwierdź.

 

3. Start --> wpisz CMD i uruchom jako administrator --> w oknie wpisz diskpart --> list disk (powinno wyświetlić listę podpiętych dysków w tym pendrive) --> jeśli jest widoczny pendrive to wpisz select disk X (gdzie X to litera pod którą pokazał się pen, nie pomyl ze swoim dyskiem!) --> clean --> create partition primary --> format quick fs=fat32 label=USB --> assign letter="G" --> exit

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Niestety żadna z tych wskazówek nie pomogła. Ani Windows ani Linux nie pozwalają na użycie jego. Próbowałem także na Windows 8.1 przez VirtualBox ale jest taki sam wynik jak na Windows 7. Właśnie to co mnie zdziwiło, to to że właśnie VirtualBox go wykrywa i gdy wczoraj uruchomiłem na wirtualnej maszynie Arch Linuxa w trybie live, wykrył on ten pendrive jako urządzenie /dev/mapper/arch_root-image.Formatowałem go programami fdisk oraz cfdisk i niby pokazywało że utworzono partycję  /dev/mapper/arch_root-image1, ale i tak nie dało się jej  zamontować a potem i tak ani openSUSE na normalnym komputerze ani Arch zainstalowany już a nie w trybie live na wirtualnej maszynie go nie wykrywały. Fdisk pokazywał że pendrive ten ma 1,4 GB pojemności i to by się zgadzało gdyż podczas próby flashowania programem 3s_usb_mp_utility pokazywal on właśnie że taką pojemność ma pendrive z wybranym przezemnie niepoprawnym chipem, więc może jest jeszcze nadzieja na naprawienie go?

Odnośnik do komentarza

Jak widzisz problem jest związany z samym pendrivem, a nie z systemem i żadne manipulacje w rejestrze tu nie pomogą. Wskazuje na to również nietypowa pojemność 1,4GB. Jedynym rozwiązaniem jest znalezienie właściwego programu przywracającego fabryczne ustawienia, co może być trudne, a nawet niewykonalne zważywszy, że większość rosyjskich stron zwraca błąd 404, a po chińsku nie umiemy czytać :)

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy temu...

Witam

Nie ma nikt już żadnych pomysłów? :mellow:

Odgrzewam tego kotleta ale może ktoś skorzysta.

Adres do chińskiej strony gdzie jest SMI Mass Production Tool

 

http://dl.mydigit.net/down.php?a_k=Klh8TX9%2BFnVJC0l0QjxfEio8PBInAyIWK3dXeF5XW3RdaFFIaGBiQnNceUl%2BYVB8XFVMfVZ0EAYodjdOcg%3D%3D

 

Pojawia się strona z małym okienkiem na środku u góry, pełnym "robaczków". W lewym dolnym rogu tej ramki jest kilka "robaczków" na niebiesko. klikasz w nie i zaczyna się pobieranie programu. Program postawił na nogi mojego flash-a.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...