Skocz do zawartości

lenovo y550 one key recovery windows 7


ayra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z One Key Recovery na laptopie Lenovo y550. Na samym początku zmieniłam układ partycji z fabrycznego na inny, przycisk działał ale z niego nie korzystałam, parę dni temu postanowiłam przywrócić system do ustawień fabrycznych wiec za pomocą programu Easeus Partition Master zmieniłam układ partycji na jak najbardziej zbliżony do oryginalnego:

 

67575851.jpg

 

Po tej operacji przestał działać przycisk więc zaczęłam kombinować z ta partycją wg zaleceń z kilkudziesięciu podobnych tematów na różnych forach. Między innymi odkryłam partycję i ustawiłam ja jako bootowalną ale nadal OKR nie startuje pojawia się podkreślnik i startuje normalnie windows.

 

Próbowałam także za pomocą płyty recovery przywrócić system ale niestety moja partycja recowery nie zawiera żadnego pliku w formacie wsi??? największy plik to OS.OKR i zajmuje około 4gb. Nie wiem co dalej z tym fantem zrobić skoro na partycji recovery nie mam żadnego pliku z którego mogłabym przywrócić ten system. A niestety od razu po kupnie laptopa takiej kopii sobie nie zrobiłam...

 

Próbowałam się skontaktować z Lenovo Polska ale żaden z numerów, które podali na stronie nie jest aktualny. Wysłałam emaila na helpdesk z zapytaniem o pomoc ale odpowiedzi tez nie otrzymałam.... Pomóżcie3 ktoś bo już ręce mi opadają i kompletnie nie wiem co zrobić.

 

Podaję jeszcze może screen z programu petedit32:

45539463.jpg

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

plik mbr.okr rzeczywiście znajduje się na partycji, posiadam jedna płytę recovery, tam jest opcja przywróć do stanu poprzedniego na postawie obrazu czy jakoś tak, problem w tym że mimo iż sobie ten plik skopiowałam na inną partycję to narzędzie go "nie widzi"

jakim programem zrobić listing tej partycji?

jeśli chodzi o partycję pierwsza do dziś w nocy ją usunęłam przy instalacji win7 trial teraz widzę, że to nie było dobre posunięcie...

Odnośnik do komentarza

Przywrócenie mbr z tego pliku powinno przywrócić funkcjonalność firmowego narzędzia, oczywiście wcześniejsze zabawy z układem czynią tą operację ryzykowną, kwestia czy masz na tym dysku jakieś dane, jeżeli nie są one istotne to można założyć, że już więcej nie posujesz i możesz eksperymentować.

 

Partycja pierwsza powinna być rozruchową (przynajmniej dla recovery, nie koniecznie dla systemu), jej zajętość sugeruje jednak, że nie było na niej pliku .wim (który powinien zajmować ponad 100MB).

Jeżeli było na niej BCD w katalogu boot dobrze byłoby znać jego zawartość, tym niemniej partycja recovery powinna zawierać jego kopię, zobacz czy któryś z katalogów ma objętość ok 33MB, prawdopodobnie będzie zawierał pliki które lądują na tej partycji, powinny w nim być między innymi plik bootmgr i katalog boot.

Jeżeli możesz udostępnij plik mbr.okr, z ciekawości zobaczymy w jaki sposób realizuje on funkcję onekey.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

witam

 

tak jak pisałam wcześniej oryginalnej partycji rozruchowej już nie posiadam....

katalog boot na partycji recovery wygląda tak

26459624.jpg

 

plik bootmgr jest na partycji ale nie znajduje się żadnym katalogu

77607233.jpg

 

plik mbr

http://hotfile.com/dl/79621727/4f4e17d/MBR.okr.html

 

w jaki sposób mogę przywrócić oryginalny plik mbr? kopię wszystkich ważnych danych mam więc mogę próbować

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Ustaw partycję LENOVO_PART jako aktywną i ustaw dla niej ID=0x12. Potem, po restarcie, wystartuje WinPE z OKR, wybierz przywracanie do ustawień fabrycznych. Gdyby nie poszło, to musisz odnaleźć w katalogu, w którym znajdują się obrazy OKR, plik info.ini z ustawieniami partycji. Będą tam podane sektory początkowe partycji. Partycja BOOT powinna rozpocząć się na 2048. i następnie odtworzyć je na dysku.

 

EDIT:

 

Teraz zobaczyłem zrzut z petedit32. Partycja BOOT jest dobrze ustawiona, więc nie powinno być problemów z odpaleniem OKR. ID pozostałych partycji powinno być raczej ustawione na 0x07 a LENOVO_PART na 0x12.

Odnośnik do komentarza

W uruchom wpisz cmd i uruchom z prawami administratora.

 

Teraz w konsoli wpisz diskpart i wciskasz enter, potem sel disk 0 + enter, sel partiton 1 + enter, inactive + enter; wpisz list partition, odczytaj numer partycji OEM (chyba powinna być 4) i ustaw ją jako aktywną - sel partition X + enter, gdzie X to nr partycji OEM, active + enter.

 

 

Rozmiar partycji pierwszej musisz rozszerzyć do 200 mb, w przeciwnym wypadku nie przywrócisz systemu do ustawień fabrycznych.

 

EDIT:

 

Myślę, że dobrze byłoby pobrać Ultimate Boot CD, narzędzia znajdujące się na płycie na pewno byłyby pomocne.

Odnośnik do komentarza

Na twoim zrzucie zaintrygowały mnie dwa pliki "setbootkey" i "setbootscrean", możesz je wylistować.

Wygląda na to, że partycja recovery zawiera wszystkie pliki które są potrzebne do zadziałania mechanizmu a partycję boot możemy zbudować od podstaw.

 

Zrób jeszcze

bcdedit /store E:\boot\bcd /enum all >%userprofile%\desktop\bcd.txt

 

plik z zawartością powinien wylądować na pulpicie.

 

Docelowo wypadałoby jeszcze zajrzeć do sources, pewnie siedzi w nim plik boot.wim a w nim cały system odzyskiwania, może być zbudowany z użyciem winrecovery systemowego lub zupełnie niezależnie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

po zmianie ustawień przez cmd tak jak prosiłeś partycja dalej nie startuje, pojawia się napis lenovo i później miga cały czas podkreslnik

 

Sugeruję pobrać Hiren's BootCD, wypalić go na płytę CD. Następnie po restarcie i zabootowaniu się CD-Romu pojawi się Menu HBCD, wybierz opcję PLoP Boot Manager. Wyświetlą się m.in. partycje dysku: HDA PARTITION 1, HDA PARTITION 2 itd. Wybierz HDA PARTITION 4. Powinien załadować się WinPE z OKR.

Płyta Hiren's BootCD przyda się również do rozszerzenia partycji BOOT. Znajduje się tam program Partition Wizzard Home Edition i za pomocą jego zmniejsz wielkość partycji systemowej (partycja 2) o 100 mb (suwak przesuwasz w prawo; funkcja Move/Resize), a następnie rozszerz partycję 1 - boot o te 100 mb. Jeśli tego nie zrobisz, to OKR nie będzie w stanie przywrócić właściwego obrazu tej partycji.

 

EDIT:

 

PLoP Boot Manager możesz również pobrać stąd - plpbt-5.0.11.zip. Wypakuj zawartość. Jest tam plik plpbt.iso, który należy wypalić na CD lub, jeśli wolisz, możesz także zainstalować obraz na pendrive za pomocą http://unetbootin.sourceforge.net/ .

Po pobraniu Unetbootin i odpaleniu pojawi się okno programu, gdzie wskazujesz ścieżkę do obrazu iso i OK. Restart i powinien zabootować pendrive z PLoP Boot Managerem, oczywiscie w biosie musisz mieć ustawione bootowanie z usb.

 

post-911-078744500 1288623812_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

BCD wydaje się pusty szablon, brak pliku wim troszeczkę zbija z pantałyku, na 100 wczytywane jest winpe więc gdzieś ten plik powinien siedzieć.

Twój listing niestety pokazuje tylko główne drzewo partycji, nie bardzo widać co siedzi głębiej.

Spróbuj może skryptu który właśnie na podobne okazje spłodziłem:

listuj.vbs

 

Ustawiłem pod partycję nr 4 ale w razie czego można zmienić, plik należy zapisać z rozszerzeniem vbs i wykonać przez kliknięcie, na pulpicie powinien wylądować plik filelist.txt z pełnym listingiem czwartej partycji.

 

ps

proponuję pliki tekstowe wrzucać na serwisy wklej.to albo wklej.org zamiast na hotfile, nie trzeba ich ściągać i łatwiej się przegląda (zresztą przykład powyżej).

 

Chętnie zobaczyłbym też zawartość plików setbootkey i setbootscreen (zwłaszcza ten pierwszy).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

\OneKey\PE\lrs.wim

To prawdopodobnie jest WinPE uruchamiające proces odzyskiwania, co ciekawe bcd które wylistowałeś (a zakładam jest to bcd z partycji pierwszej) nie odwołuje się do żadnego tego typu pliku (jest tylko odwołanie do standardowego/systemowego winre.wim, to jest standardowy plik w systemie win7, nie zawsze jest po prostu włączony - wtedy siedzi w ścieżce C:\Windows\System32\Recovery, przełącza i ustawia się toto poleceniem reagentc.exe - ale to tak na marginesie).

 

Pocieszające jest natomiast to, że setbootkey wykorzystuje mechanizm systemowy co sugerowałoby, że lenowo nie próbuje ustawiać swojego bootstrap-u tyle, że to trochę się kłóci z tym co wylistowało z bcd, gdzieś powinien być bcd który się odwołuje do tego lrs.wim i to już ustawiony a nie powstający po wywołaniu jakiegoś narzędzia no ale jak mi pisałeś na priv troszkę mieszałeś więc nie mamy dostępu do nienaruszonego konfigu.

 

Plik setbootkey przypisuje akcję jednocześnie trzem klawiszom (wg kodów są to F2, F3 i F4), na dodatek odwołują się wszystkie do tego samego wpisu, czy te klawisze mają jakieś akcje wywoływane w ten sposób, niestety nijak się to ma do klawisza dedykowanego, chyba, że jego wciśnięcie oznacałoby to samo co jednoczesne wciśnięcie od F2 do F4 ale o ile znam mechanizm działania customactions w bcd to nie miałiby sensu, na dodatek custoactions nie przyjmują innych kodów niż te z klawiszy F. Oczywiście klawisz może tylko zmieniać fokus na partycję nr 4 bądź na poziomie biosu bądź też przez niestandardowy bootsektor (nie wykluczone zresztą, że mamy, zdaje się siedzi na tej partycji również plik boot.okr którego długość pasuje pod bootsektor), w tym pierwszym przypadku nie powinien przestawać działać w drugim trochę gorzej, trzeba by mieć taki oryginalny bootsektor tylko nadal w takim wypadku powinien na czwartej partycji istnieć prawidłowy kontener rozruchu bcd a z tego co podała @ayra jest to tylko szablon, może u ciebie jest inaczej.

 

Możemy oczywiście nadal dłubnąć wpis odwołujący się do tego lrs.wim i zobaczyć co będzie się działo, możemy też przypisać mu te klawisze które sugeruje setbootkey.

Jeżeli chcesz eksperymentować mogę podać skrypt który to zrobi.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

witam

 

nie za bardzo wiem jak mam skorzystać z tego skryptu który napisałeś

 

Zmieniłam rozmiary partycji do jak najbardziej zbliżonych do tych oryginalnych

57047447.jpg

partycja recovery nie była oczywiście ruszana

 

próbowałam odpalić partycję recovery za pomocą PLoP Boot Manager ale ona nadal nie startuje

Odnośnik do komentarza

@ayra

Niestety masz ustawione zaokrąglanie do wielkości cylindra i dlatego nie możesz ustawić rozmiaru dokładnie na 200 mb. Skorzystaj może z Partition Wizzard Home Edition (nim u siebie ustawiałem) lub Gparted (można wyłączyć to zaokrąglanie).

 

PLoP Boot Manager - powinien działać, bo partycja LENOVO_PART jest bootowalna i tutaj nie mają znaczenia wielkości pozostałych partycji. Powinno przynajmniej ruszyć. Zrób listing tej partycji, zobaczymy co tam jest. Trzeba wkleić do notatnika zawartość listuj.vbs i zapisać go pod taką nazwą wybierając opcję Wszystkie pliki. Potem odpalasz skrypt klikając na niego myszą 2x. Zostaną wygenerowane dwa pliki (pojawią się na pulpicie). Załącz je.

 

@maggreg

 

Kiedyś zrobiłem kopie Paragonem (obrazy mbr, partycji boot i lenovo_part). Niestety, po przywróceniu oryginalnej partycji boot pojawia się błąd. Poszperałem w tym i okazało się, że skopany jest właśnie plik BCD :( Przy device, ramdisku itp. jest uknown.

 

http://wklej.org/id/411236/

 

Myslę, że możemy pokombinować. Być może coś się uda. Na angielskojęzycznym forum lenovo napisałem temat, prośbę o ten plik BCD. Mam nadzieję, że znajdzie się jakaś dobra dusza i wygeneruje jego zawartość lub załączy cały plik. Mam też kontakt z polskim supportem lenovo, 2 tyg. temu do nich dzwoniłem. Teraz kontaktuje się z nimi mailownie. Jak dotąd mi nie pomogli z tym Novo key. Podesłałem im dziś listing partycji lenovo_part i pliku bcd. Poprosiłem o sprawdzenie tego pliku.

Odnośnik do komentarza

@K3RTO tak samo jak @ayra masz w tym BCD taki pusty wpis, chodzi mi o identyfikator {b3f604c8-c00e-11df-998e-705ab64cff25}, być może jest to sztywne ustawienie właśnie takiego identyfikatora jaki jest wymagany niestety sam wpis jest pusty, co więcej jest on wpisany jako recoverysequece do pozycji odpalającej sam system co daje też możliwość, że pozycja jest przygotowana pod systemowe winre.

Do tego samo BCD na pewno jest szablonem bo nie ma przypisania do żadnego urządzenia, zarówno sekcja bootmgr jak i ramdysk mają w pozycji device ustawione unknown.

Możesz jeszcze spróbować listingu z opcją /v, wtedy wszystkie wpisy zostaną rozwinięte do formy w jakiej są zapisane w pliku hiv a nie zastąpione nazwami, wtedy zobaczymy czy coś się kryje pod tymi device czy są to tylko wadliwe pozycje.

 

pzdr

 

ps, z takim bcd ta partycja nie wystartuje, nie ma opcji, bedzie wywalać błędy.

Odnośnik do komentarza

Jedynie brak zmiennej device w sekcji bootmgr może być zagadką.

 

Masz na myśli BCD BOOT? Jeśli tak to nie zwracaj na to większej uwagi, gdyż próbowałem odbudować BCD na podstawie tego z przywróconego z Paragonu (tam było wszędzie uknown przy device). Pozmieniałem wartości dla device, jednak nie mogłem zmienić tej przy sekcji {bootmbr}.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...